Kryptoměny – co to je a jak do nich investovat?

kryptomeny-2

Kryptoměny se během posledních deseti let staly jedním z největších fenoménů finančního světa. Snad každý slyšel příběhy o investorech, kterým se na nich podařilo pohádkově zbohatnout. Pro mnoho lidí nicméně stále představují poněkud záhadný instrument. Co to jsou kryptoměny, jaký je princip jejich fungování a jak do nich lze investovat?

S kryptoměnami lze obchodovat již od roku 2009, kdy byla na trh uvedena první a v současnosti nejrozšířenější kryptoměna, bitcoin. Od té doby zažívá tento finanční nástroj obrovský boom – v roce 2021 kryptoměn existuje přes 5 000 druhů.

Co je to kryptoměna

Kryptoměnu lze nejjednodušeji definovat jako digitální měnu. Je zcela virtuální a nehmotná; neexistuje pro ni ekvivalent ve fyzické podobě. Hodnota kryptoměn je – podobně jako je tomu třeba u akciíurčována nabídkou a poptávkou.

Kryptoměny vznikly především jako alternativa k běžným měnám a lze je využívat jako platidlo u velkého množství obchodníků. Mimoto se jedná bezesporu o velice zajímavou odpověď na otázku, do čeho investovat. Cena kryptoměny se odvíjí od nabídky a poptávky.

V posledních letech bylo možné pozorovat obrovské výkyvy v kurzech kryptoměn. Díky tomu bylo možné (a podle mnohých odborníků bude i nadále) vydělávat prostřednictvím investic do nejrychleji rostoucích kryptoměn obrovské částky. Investoři by ovšem neměli opomínat, že s investováním do kryptoměn se pojí velmi významné riziko ztráty finančních prostředků.

Jak bylo zmíněno, existují tisíce různých kryptoměn. Zde je seznam kryptoměn, které patří mezi ty nejrozšířenější:

Podle některých průzkumů jej na světě již přes 100 milionů uživatelů kryptoměn. Agentura STEM/MARK pak uvádí, že do virtuálních měn investovalo přes 8 % Čechů.

kryptomeny1-9080899
Kryptoměny lze využívat buď jako alternativní platidlo nebo jako investici.

Vlastnosti kryptoměn

Kryptoměny disponují nemalým množství vlastností, které z nich činí velmi výhodnou alternativu k tradičním měnám. Jedná se zejména o následující:

 • anonymita – na rozdíl od běžných plateb se s kryptoměnovou transakcí nepojí žádné osobní údaje
 • bezpečnost – díky silnému šifrování kryptoměny nelze padělat, síť kryptoměn je v podstatě neprolomitelná
 • decentralizace – kryptoměny nepodléhají kontrole či regulaci státu ani žádné jiné instituce
 • transparentnost – všechny transakce jsou zaznamenávány v databázi – blockchainu
 • rychlost – platby probíhají takřka okamžitě
 • celosvětové platidlo – platby lze zadávat kdekoliv
 • absence prostředníka – není zde potřeba žádné banky; uživatelé spolu komunikují přímo skrze peer-to-peer (P2P) síť

Je tedy zřejmé, že kryptoměny mohou představovat velmi výhodný platební prostředek. Jejich podstatnou nevýhodou je ovšem vysoká kolísavost hodnoty. V tomto ohledu jsou klasické měny spolehlivější.

TIP: Kryptoměny lze uložit například na Crypto kartu.

kryptomeny2-7535601
Kryptoměny nespadají pod žádný regulační orgán.

Jak fungují kryptoměny

Princip fungování kryptoměn je postaven na kryptografickém, tj. šifrovaném základě. Samotné transakce probíhají prostřednictvím P2P sítě, jejíž provoz je umožněn tzv. blockchainem.

Blockchain lze charakterizovat jako decentralizovanou databázi, ve které se chronologicky zaznamenávají uskutečněné transakce. Každá měna má svůj vlastní blockchain, který se neustále aktualizuje.

V krátkosti lze popsat fungování blockchainu takto:

 1. Uživatel požádá o realizaci transakce.
 2. Požadavek je dopraven na P2P síť složenou z uzlů (uzel je název pro počítač v rámci sítě)
 3. Síť uzlů potvrdí transakci.
 4. Potvrzená transakce se propojí s ostatními transakcemi v síti, a společně tak vytvoří blok.
 5. Nově vytvořený blok se napojí na již existující blockchain.
 6. Transakce je provedena.

Celý tento proces probíhá automaticky na základě komplikovaných matematických algoritmů.

kryptomeny3-3556652
Kryptoměny fungují na základě tzv. blockchainů.

Jak investovat do kryptoměn

Nákup kryptoměn není žádný složitý proces. Kde koupit kryptoměnu? Lze k tomu využít například specializované (online) burzy kryptoměn a směnárny. Jednou z největších kryptoměnových burz je Binance. V České republice je možné využít směnárnu Simplecoin. Vhodnou možností je i burza CoinBank, která je vedena v českém jazyce. Americká burza Coinbase je svým názvem podobná té v ČR. Začínající investor by si na tyto dva portály měl dát pozor a zvolit ten, který opravdu zamýšlel.

Kryptoměny lze nakupovat také u některých akciových brokerů. V neposlední řadě lze nákup bitcoinu a dalších kryptoměn realizovat i v kryptoměnových automatech.

Kryptoměny lze nakoupit i po částech – investor nemusí zakoupit celé jednotky. A pak už je na každém investorovi, jakou strategii zvolí: může s kryptoměnou spekulovat anebo ji může požadovat spíše za dlouhodobější investici. Každopádně mohou kryptoměny posloužit jako vhodný prostředek pro ty, kdo se touží stát rentiérem.

TIP: Kryptoměna jinak. Aplikace Sweatcoin je první svého druhu, která netěží coiny, ale připisuje je uživatelům na účet za nachozené kroky. Odklon ke zdraví je zde evidentní.

Investování do kryptoměn je v každém případě velmi jednoduché. Registrace na specializovaných burzách je zpravidla rychlý proces – některé burzy ovšem požadují zaslání dokumentů pro ověření. Pak už stačí vybrat jen tu správnou kryptoměnu: může jí být například kryptoměna ripple, kryptoměna tron či kryptoměna eos.

U zprostředkovatelů kryptoměnových investic je také možné se setkat s poplatky – ty ovšem nebývají vysoké. Je potřeba také mít na paměti, že jsou v ČR kryptoměny zdaněny.

Bezpečné místo pro ukládání kryptoměn představují tzv. kryptoměnové peněženky. Ty jsou buďto softwarové, podobě počítačového programu, anebo fyzické. V takovém případě připomínají flashdisk. O investicích do kryptoměn se mohou čtenáři dozvědět více na portálu Hardyn.cz.

Existuje spoustu druhů krytpoměnových peněženek, které se liší kvalitou i cenou. Velmi dobrý poměr těhto dvou kritérií představuje například model Ledger Nano S.

TIP: Pro ty, kdo hledají méně riskantní investice, mohou být vhodnou volbou podílové fondy nebo ETF.

kryptomeny4-3744789
Investování do kryptoměn je jednoduché a nevyžaduje vysoký počáteční kapitál.

Těžba kryptoměn

S pojmem těžba kryptoměn se jistě setkali i naprostí laici. Kolem těžby jsou rozšířené různé mýty a mnozí se domnívají, že se jedná o snadný způsob, jak vydělat peníze.

Těžba kryptoměn ve skutečnosti představuje proces, ve kterém těžaři prostřednictvím programu sledujícího kryptoměnovou síť kontrolují nové transakce a pak je přidávají do blockchainu. Za to mohou obdržet finanční (respektive kryptoměnovou) odměnu.

Vzhledem k vysoké náročnosti na elektrickou energii a potřebě výkonného hardwaru je již ovšem pro běžného uživatele takřka nemožné vydělat na těžbě kryptoměn.

Přesto se ovšem stále najdou způsoby, jak doma těžit bitcoin. Je například možná účastnit se kolektivní těžby v rámci tzv. těžebního poolu.

© 2021 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang