Kryptoměny – co to je, kurzy a jak investovat?

Kryptoměny se během posledních deseti let staly jedním z největších fenoménů finančního světa. Snad každý slyšel příběhy o investorech, kterým se na nich podařilo pohádkově zbohatnout. Pro mnoho lidí nicméně stále představují poněkud záhadný instrument. Co to jsou kryptoměny, jaký je princip jejich fungování a jak do nich lze investovat?

S kryptoměnami lze obchodovat již od roku 2009, kdy byla na trh uvedena první a v současnosti nejrozšířenější kryptoměna, bitcoin. Od té doby zažívá tento finanční nástroj obrovský boom – v roce 2021 kryptoměn existuje přes 5 000 druhů.

Co je to kryptoměna

Kryptoměnu lze nejjednodušeji definovat jako digitální měnu. Je zcela virtuální a nehmotná; neexistuje pro ni ekvivalent ve fyzické podobě. Hodnota kryptoměn je – podobně jako je tomu třeba u akciíurčována nabídkou a poptávkou.

Kryptoměny vznikly především jako alternativa k běžným měnám a lze je využívat jako platidlo u velkého množství obchodníků. Mimoto se jedná bezesporu o velice zajímavou odpověď na otázku, do čeho investovat. Cena kryptoměny se odvíjí od nabídky a poptávky.

Pak jsou zde ještě tokeny, které vydávají přímo konkrétní společnosti – je to forma vlastní měny, kterou lze směňovat právě za zboží nebo služby, které daná společnost poskytuje. Lze si tyto tokeny představit jako žetony do nějakých her nebo žetony do kasina. Pro přístup ke zboží nebo službě je potřeba tyto tokeny (kryptoměnu) vyměnit skutečnou měnu jako koruny nebo eura.

Kryptoměny nespadají pod žádný regulační orgán.

Kryptoměny fungují pomocí technologie zvané blockchain. Blockchain je decentralizovaná technologie rozšířená mezi mnoha počítači, která spravuje a zaznamenává transakce. Součástí přitažlivosti této technologie je její bezpečnost.

V posledních letech bylo možné pozorovat obrovské výkyvy v kurzech kryptoměn. Díky tomu bylo možné (a podle mnohých odborníků bude i nadále) vydělávat prostřednictvím investic do nejrychleji rostoucích kryptoměn obrovské částky. Investoři by ovšem neměli opomínat, že s investováním do kryptoměn se pojí velmi významné riziko ztráty finančních prostředků.

Jak bylo zmíněno, existují tisíce různých kryptoměn. Zde je seznam kryptoměn, které patří mezi ty nejrozšířenější:

Podle některých průzkumů jej na světě již přes 100 milionů uživatelů kryptoměn. Agentura STEM/MARK pak uvádí, že do virtuálních měn investovalo přes 8 % Čechů.

Vlastnosti kryptoměn

Kryptoměny disponují nemalým množství vlastností, které z nich činí velmi výhodnou alternativu k tradičním měnám. Jedná se zejména o následující:

  • anonymita – na rozdíl od běžných plateb se s kryptoměnovou transakcí nepojí žádné osobní údaje
  • bezpečnost – díky silnému šifrování kryptoměny nelze padělat, síť kryptoměn je v podstatě neprolomitelná
  • decentralizace – kryptoměny nepodléhají kontrole či regulaci státu ani žádné jiné instituce
  • transparentnost – všechny transakce jsou zaznamenávány v databázi – blockchainu
  • rychlost – platby probíhají takřka okamžitě
  • celosvětové platidlo – platby lze zadávat kdekoliv
  • absence prostředníka – není zde potřeba žádné banky; uživatelé spolu komunikují přímo skrze peer-to-peer (P2P) síť

Je tedy zřejmé, že kryptoměny mohou představovat velmi výhodný platební prostředek. Jejich podstatnou nevýhodou je ovšem vysoká kolísavost hodnoty. V tomto ohledu jsou klasické měny spolehlivější.

TIP: Kryptoměny lze uložit například na Crypto kartu.

Kolik kryptoměn existuje? Jakou mají hodnotu?

Podle webu CoinMarketCap.com, který se zabývá průzkumem trhu, se veřejně obchoduje více než 15 000 různých kryptoměn. A těchto kryptoměn stále přibývá. Celková hodnota všech kryptoměn ke konci roku 2021 činila přibližně 60 bilionu korun. Celková hodnota všech bitcoinů, nejpopulárnější digitální měny, byla stanovena na přibližně 20 bilionů korun.

Jak fungují kryptoměny

Princip fungování kryptoměn je postaven na kryptografickém, tj. šifrovaném základě. Samotné transakce probíhají prostřednictvím P2P sítě, jejíž provoz je umožněn tzv. blockchainem.

Blockchain lze charakterizovat jako decentralizovanou databázi, ve které se chronologicky zaznamenávají uskutečněné transakce. Každá měna má svůj vlastní blockchain, který se neustále aktualizuje.

V krátkosti lze popsat fungování blockchainu takto:

  1. Uživatel požádá o realizaci transakce.
  2. Požadavek je dopraven na P2P síť složenou z uzlů (uzel je název pro počítač v rámci sítě)
  3. Síť uzlů potvrdí transakci.
  4. Potvrzená transakce se propojí s ostatními transakcemi v síti, a společně tak vytvoří blok.
  5. Nově vytvořený blok se napojí na již existující blockchain.
  6. Transakce je provedena.

Celý tento proces probíhá automaticky na základě komplikovaných matematických algoritmů.

Proč jsou kryptoměny tak populární?

Kryptoměny jsou pro své fanoušky atraktivní z mnoha důvodů. Zde jsou nejčastěji uváděné:

  • Fanoušci považují kryptoměny, jako je bitcoin, za měnu budoucnosti a předhánějí se v jejich nákupu nyní, pravděpodobně dříve, než se stanou hodnotnějšími.
  • Některým fanouškům se líbí, že kryptoměny odstraňují centrální banky z kontroly jejich peněz – důvodem je, že centrální banky mají časem tendenci snižovat hodnotu peněz prostřednictvím inflace.
  • Jiným fanouškům se líbí technologie, která stojí za kryptoměnami – tím je myšlen blockchain, který představuje decentralizovaný systém zpracování a záznamu dat a může být bezpečnější než tradiční platební systémy.
  • Některým spekulantům se kryptoměny líbí, protože jejich hodnota roste, a nemají příliš velký zájem na tom, aby byly tyto měny dlouhodobě přijímány jako způsob pohybu peněz.

Jsou kryptoměny dobrou investicí?

Hodnota kryptoměn může růst, přesto je mnoho investorů považuje za pouhou spekulaci, nikoli za skutečnou investici. Důvodem je, že podobně jako skutečné měny, ani kryptoměny negenerují žádné cashflow, takže pro výdělek na nich je potřeba, aby za měnu někdo zaplatit víc než ten kdo měnu drží.

Tomu se někdy v investování říká teorie „většího blázna“. Ve srovnání s investicí do dobře řízeného podniku, který v průběhu času zvyšuje svou hodnotu tím, že roste jeho ziskovost a cashflow provozu. Je to velký rozdíl, když majitel kryptoměny hledá pouze toho, kdo zaplatí víc, kdežto podnik normálně vydělává peníze.

Někteří investoři se ztotožňují s názorem: „Pro ty, kteří považují kryptoměny jako bitcoin za měnu budoucnosti, je třeba poznamenat, že měna potřebuje stabilitu.“

Kryptoměny fungují na základě tzv. blockchainů.

Některé významné hlasy v investiční komunitě doporučily budoucím investorům, aby se jim vyhnuli. Za zmínku stojí zejména legendární investor Warren Buffett, který bitcoin přirovnal k papírovým šekům: „Je to velmi efektivní způsob přenosu peněz, můžete to dělat anonymně a tak dále. Šek je také způsob přenosu peněz. Mají šeky velkou hodnotu? Jen proto, že mohou přenášet peníze?“

Pro ty, kteří považují kryptoměny jako bitcoin za měnu budoucnosti je třeba poznamenat, že měna potřebují stabilitu, aby obchodníci a spotřebitelé mohli určit, jaká je spravedlivá cena zboží.

Bitcoin a další kryptoměny byly po většinu své historie velmi málo stabilní. Například v prosinci 2017 se bitcoin obchodoval za téměř 20 000 dolarů, o rok později jeho hodnota klesla až na zhruba 3 200 dolarů. V prosinci 2020 se opět obchodoval na rekordních úrovních.

Tato cenová volatilita nabízí mnoho otázek. Pokud by bitcoiny mohly mít v budoucnu mnohem vyšší hodnotu, je méně pravděpodobné, že je lidé budou utrácet a dávat do oběhu již dnes, čímž se jejich životaschopnost jako měny snižuje. Proč utrácet bitcoiny, když jejich hodnota může být příští rok třikrát vyšší?

Jak investovat do kryptoměn

Nákup kryptoměn není žádný složitý proces. Kde koupit kryptoměnu? Lze k tomu využít například specializované (online) burzy kryptoměn a směnárny. Jednou z největších kryptoměnových burz je Binance. V České republice je možné využít směnárnu Simplecoin.

Vhodnou možností je i burza CoinBank, která je vedena v českém jazyce. Americká burza Coinbase je svým názvem podobná té v ČR. Začínající investor by si na tyto dva portály měl dát pozor a zvolit ten, který opravdu zamýšlel.

Kryptoměny lze nakupovat také u některých akciových brokerů. Kryptoměny nabízí také stále více online brokerů, například známá a oblíbená služba eToro. V neposlední řadě lze nákup bitcoinu a dalších kryptoměn realizovat i v kryptoměnových automatech.

Kryptoměny lze nakoupit i po částech – investor nemusí zakoupit celé jednotky. A pak už je na každém investorovi, jakou strategii zvolí: může s kryptoměnou spekulovat anebo ji může požadovat spíše za dlouhodobější investici. Každopádně mohou kryptoměny posloužit jako vhodný prostředek pro ty, kdo se touží stát rentiérem.

TIP: Kryptoměna jinak. Aplikace Sweatcoin je první svého druhu, která netěží coiny, ale připisuje je uživatelům na účet za nachozené kroky. Odklon ke zdraví je zde evidentní.

Investování do kryptoměn je jednoduché a nevyžaduje vysoký počáteční kapitál.

Investování do kryptoměn je v každém případě velmi jednoduché. Registrace na specializovaných burzách je zpravidla rychlý proces – některé burzy ovšem požadují zaslání dokumentů pro ověření. Pak už stačí vybrat jen tu správnou kryptoměnu: může jí být například kryptoměna ripple, kryptoměna tron či kryptoměna eos.

U zprostředkovatelů kryptoměnových investic je také možné se setkat s poplatky – ty ovšem nebývají vysoké. Je potřeba také mít na paměti, že jsou v ČR kryptoměny zdaněny.

Bezpečné místo pro ukládání kryptoměn představují tzv. kryptoměnové peněženky. Ty jsou buďto softwarové, podobě počítačového programu, anebo fyzické. V takovém případě připomínají flashdisk. O investicích do kryptoměn se mohou čtenáři dozvědět více na portálu Hardyn.cz.

Existuje spoustu druhů krytpoměnových peněženek, které se liší kvalitou i cenou. Velmi dobrý poměr těhto dvou kritérií představuje například model Ledger Nano S.

TIP: Pro ty, kdo hledají méně riskantní investice, mohou být vhodnou volbou podílové fondy nebo ETF fondy.

Jsou kryptoměny legální?

S nákupem a využíváním kryptoměn není v Česku problém. Některé státy jako Čína jejich používání zakázaly. Zda jsou kryptoměny legální závisí na každé jednotlivé zemi.

Co je důležité, tak především zvážit, jak se chránit před podvodníky, kteří v kryptoměnách vidí příležitost k obohacení se na úkor investorů, kterým se snaží kryptoměny odcizit. Jako vždy platí, že kupující si musí dávat velký pozor, obzvlášť na neregulovaném kryptoměnovém trhu.

Těžba kryptoměn

S pojmem těžba kryptoměn se jistě setkali i naprostí laici. Kolem těžby jsou rozšířené různé mýty a mnozí se domnívají, že se jedná o snadný způsob, jak vydělat peníze na internetu.

Těžba kryptoměn ve skutečnosti představuje proces, ve kterém těžaři prostřednictvím programu sledujícího kryptoměnovou síť kontrolují nové transakce a pak je přidávají do blockchainu. Za to mohou obdržet finanční (respektive kryptoměnovou) odměnu.

Vzhledem k vysoké náročnosti na elektrickou energii a potřebě výkonného hardwaru je již ovšem pro běžného uživatele takřka nemožné vydělat na těžbě kryptoměn.

Přesto se ovšem stále najdou způsoby, jak doma těžit bitcoin. Je například možná účastnit se kolektivní těžby v rámci tzv. těžebního poolu.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang