Jak koupit akcie – podrobný návod a rady 2021

Dost možná nejchytřejším rozhodnutím při nakládání s volnými finančními prostředky je provedení investice. Existuje spoustu různých artiklů, do kterých lze investovat – a jedním z nejlukrativnějších jsou bezpochyby akcie. Jaké akcie koupit, jak při nákupu akcií postupovat a jak se stát úspěšným akciovým investorem?

Akciové trhy představují lákavé prostředí jak pro zkušené, tak pro začínající investory, kteří touží být rentiérem. Akcie s sebou nesou poměrně vysokou šanci na finanční zisk – avšak jedná se i o poměrně riskantní investiční prostředek (ti, kdo hledají nějaký bezpečnější, mohou zvážit například podílové fondy). Tento článek poslouží jako návod pro všechny, kdo se touží dozvědět, jak si koupit akcie.

Investování do akcií

Akcie jsou cenné papíry, které reprezentují část obchodní společnosti. Koupí akcie se investor stává vlastníkem podílu ve firmě, který odpovídá objemu jeho akcií.

V dnešní době je obchodování velmi jednoduché, neboť lze snadno nakoupit akcie online. Investování do akcií se tak stalo přístupným pro širokou veřejnost a může být vhodnou volbou i pro někoho, kdo nemá s investicemi žádné předešlé zkušenosti.

Do akcií lze investovat např. prostřednictvím Portu opPORTUnity, české investiční platformy.

K obchodování s akciemi nejsou potřeba žádné závratné částky; začít se dá klidně s pár tisícovkami korun. Důležité je vždy mít na paměti dvě věci: zaprvé, investování do akcií s sebou nevyhnutelně nese poměrně vysoké riziko ztráty peněz, a není tedy vhodné investovat prostředky, s jejichž ztrátou člověk nemůže počítat.

Druhou věcí je pak fakt, že většina akciových investic se znatelně zhodnotí až v dlouhodobějším horizontu (to znamená přibližně 5 až 10 let). Často doporučovanou investiční strategií je proto ponechat si nakoupené akcie po delší dobu. Nicméně, každý investor má jiný přístup; někdo prodá akcie ještě ten stejný den, co je koupil, a někdo jiný si je podrží po celý život.

Rozumným způsobem, jak investovat do akcií, je vyčlenit si každý měsíc nějakou částku a s ní pak provádět pravidelné investice. Důležité také je diverzifikovat portfolio. To znamená rozložit své investice mezi různé akciové společnosti a ideálně pak i mezi různá odvětví. Tím se může investor ochránit před případnými poklesy.

jake-akcie-koupit-1024x679-4371924
Koupí akcií se investor stává vlastníkem podílu ve firmě.

Výběr brokera – kde koupit akcie?

Kvůli obchodování s akciemi již dlouhou není potřeba fyzicky navštívit burzu. Při rozhodování, kde koupit akcie, je velkou výhodou, že celý investiční proces probíhá jednoduše z pohodlí domova. S akciemi se obchoduje výhradně prostřednictvím online brokerů. Prvním krokem pro rozhodnutí, kde koupit akcie, je výběr toho správného brokera.

Možností je mnoho, a výběr tak pravděpodobně nebude úplně jednoduchý. Usnadní ho však, když se člověk zaměří na to, na čem nejvíce záleží – nejdůležitější kritéria při výběru brokera jsou:

 1. bezpečnost – ta je samozřejmě na prvním místě. Zde je vhodné brát v potaz věci jako pojištění vkladu nebo ochranu investiční platformy před potenciálními útoky
 2. výše poplatků – lze najít levné i drahé brokery. S vyšší cenou se často pojí i vyšší kvalita – to ovšem neznamená, že by levnější brokeři měli být automaticky považováni za nekvalitní
 3. šíře výběru – brokeři se liší také v tom, z kolika firem si u nich investor může vybírat. Většina brokerů umožňuje koupit akcie jak americké, tak evropské. Někteří brokeři pak nabízejí i další investiční artikly jako například ETF fondy, komodity anebo dokonce kryptoměny

Při výběru brokera určitě neuškodí pročíst si uživatelské recenze (například recenze XTB nebo eToro) na internetu a zásadní samozřejmě je důkladně si prostudovat služby, které konkrétní broker poskytuje.

TIP: Těm, kdo hledají další investiční možnosti, poradí článek o tom, do čeho investovat.

rada-jake-koupit-akcie-1024x684-8762181
Pří výběru brokera je nejdůležitější bezpečnost. Záleží také na výši poplatků a šíři výběru.

Založení investičního účtu

Jakmile si člověk vybere, do kterého brokera hodlá vložit svoji důvěru, již mu nic nebrání k učinění dalšího kroku k tomu, aby se stal akcionářem. Tímto dalším krokem je založení investičního účtu.

Založení účtu je poměrně jednoduché – u většinou brokerů probíhá následovně:

 1. poskytnutí základních údajů o investorovi
 2. vyplnění tzv. investičního dotazníku – jedná se o ze zákona povinný úkon, ve kterém investor prokáže, že se orientuje v základních investičních pojmech (ve skutečnosti jde se spíše o formalitu, jelikož člověku nic nebrání si odpovědi při vyplňování dohledat – nicméně znalost investiční teorie je samozřejmě velmi důležitá)
 3. ověření totožnosti – probíhá zpravidla naskenováním dvou různých osobních dokladů (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, rodný list)
 4. provedení počátečního vkladu (z bankovního účtu, jenž je vedený na stejné jméno jako nově vzniknuvší investiční účet)

Založení investičního účtu je poté zrealizováno v řádu několika málo dní (je třeba počkat na ověření dokumentů a ne to, až se peníze připíší na investiční účet). Pak už investorovi nic nebrání v nákupu akcií.

jak-si-koupit-akcie-1024x674-2936115
Investiční účet lze založit z domova.

Výběr akcií

Nejprve je důležité vybrat kde koupit jaké akcie. Existuje nepřeberné množství rad, jaké koupit akcie, a noví investoři se tak často mohou cítit zahlceni. Důležité je nezapomínat na fakt, že nikdo nedokáže s jistotou určit budoucí stav akciových trhů. Nicméně existují faktory, které mohou určovat, jakým směrem se budou kurzy akcií vyvíjet.

Pří výběru akcií je vhodné hledět zejména na tyto ukazatele ekonomické kondice společností:

 • tržní kapitalizace
 • tržby
 • zisk
 • dividendový výnos

Než se investor vysloví pro koupi akcie, měl by se důkladně obeznámit s danou firmou, měl by si zjistit informace o produktech, které poskytuje, a také o její historii. Investor může také nahlédnout do výročních zpráv společnosti.

Pro investory je velmi důležité orientovat se v aktuálním dění, neboť světové události mají významný vliv na akciový trh. Investoři by také měli neustále zdokonalovat svou investiční gramotnost – mohou si například přečíst některou z mnoha knih napsaných renomovanými autory, které se investicím věnují.

TIP: Akcie mohou posloužit jako skvělý zdroj pasivního příjmu, a jsou tak klíčového pro každého, kdo chce vědět, jak se stát rentiérem.

akcie-online-1024x700-3613975
Úspěšný investor stráví spoustu času vzděláváním.

Jak koupit akcie na burze

Jak koupit akcie Applu, jak koupit akcie Tesly, jak koupit akcie Čezu, jak koupit akcie České zbrojovky? Odpověď na tyto otázky je jednoduchá: stačí zkrátka kliknout na tlačítko „koupit“. Obchodování s akciemi přes internet je skutečně přímočaré.

Pokud investor například přemýšlí, jak koupit akcie zbrojovky, napíše prostě do vyhledavače v platformě svého brokera „Česká zbrojovka“ (případně „CZG.CZ“). Po vyhledání už jen stačí navolit objem, který si člověk přeje koupit, a pak jen kliknutím obchod potvrdit.

Většina brokerů pak nabízí při nákupu ještě nástroje stop loss/take profit. Pokud se rozhodne pro aplikování těchto nástrojů, může investor nastavit spodní (respektive vrchní) cenovou hranici. Ve chvíli, kdy akcie dosáhne této hranice, pak broker automaticky zrealizuje prodej.

jak-koupit-akcie-tesla-1024x678-1881429
Samotný nákup akcií je velice jednoduchý.

Dividendy

Pomocí akcií lze vydělávat peníze dvojím způsobem: kromě příjmů z prodeje jsou to pak ještě zisky z tzv. dividend. Dividenda je částka, kterou některé akciové společnosti vylákají svým akcionářům, a umožňují jim tak podílet se nad jejich tržbách.

Jak vysoká bude dividenda a zda bude vůbec vyplácena je na valné hromadě. Valná hromada také stanovuje, na kdy připadne tzv. rozhodný den. Dividenda je pak vyplacena těm, kdo drží akcie v tento den po uzavření trhů.

© 2021 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang