Jak koupit akcie – podrobný návod a rady 2024

Dost možná nejchytřejším rozhodnutím při nakládání s volnými finančními prostředky je provedení investice. Existuje spoustu různých artiklů, do kterých lze investovat – a jedním z nejlukrativnějších jsou bezpochyby akcie. Jaké akcie koupit, jak při nákupu akcií postupovat a jak se stát úspěšným akciovým investorem?

Akciové trhy představují lákavé prostředí jak pro zkušené, tak pro začínající investory, kteří touží být rentiérem. Akcie s sebou nesou poměrně vysokou šanci na finanční zisk – avšak jedná se i o poměrně riskantní investiční prostředek (ti, kdo hledají nějaký bezpečnější, mohou zvážit například podílové fondy). Tento článek poslouží jako návod pro všechny, kdo se touží dozvědět, jak si koupit akcie.

TOP brokeři a investiční platformy

Srovnání nejlepších brokerů a investičních platforem 2024

eToro

98 %

Přes 30 miliónů uživatelů, nízké poplatky, vhodné pro pokročilé i začínající investory. Možnost sledovat a kopírovat portfolia ostatních investorů.

xtb

XTB

95 %

Nízké poplatky, plně v češtině. Možnost investovat do ETF i fyzických akcií, včetně Pražské burzy. Jeden z nejpopulárnějších brokerů v ČR i na Slovensku. Demo účet zdarma k vyzkoušení.

portu

Portu

93 %

Česká investiční platforma, která nabízí nejpohodlnější pasivní investování. Do portfolií složených z ETF fondů lze investovat již od 500 Kč. Lze investovat i do konkrétních akcií. Jako jediné umožňuje investovat do frakčních akcií na Pražské burze.

Fondee

90 %

Česká investiční platforma, která umožňuje pasivní investování do ETF s poplatkem 0,9 % ročně. Vhodné pro méně zkušené investory. Plná podpora v češtině.

Prohlášení XTB – U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Prohlášení eToro – eToro je investiční platforma pro více aktiv. Hodnota vašich investic se může zvýšit nebo snížit. Váš kapitál je vystaven riziku.

Investování do akcií

Akcie jsou cenné papíry, které reprezentují část obchodní společnosti. Koupí akcie se investor stává vlastníkem podílu ve firmě, který odpovídá objemu jeho akcií.

 • Investování do akcií znamená nákup drobných vlastnických podílů ve veřejně obchodované společnosti.
 • Tyto malé podíly se nazývají akcie společnosti a investováním do nich vkládá investor důvěru do toho, že společnost poroste a bude v průběhu času dosahovat dobrých výsledků.
 • Pokud se tak stane, mohou se akcie stát cennějšími a ostatní investoři je od investora budou chtít koupit za vyšší cenu, než jako za ně zaplatil.
 • To znamená, že pokud se je rozhodne prodat, může dosáhnout zisku.

Jedním z nejlepších způsobů, jak mohou začátečníci s investováním na akciovém trhu je vložit peníze na online investiční účet, ze kterého pak mohou investovat do akcií nebo akciových podílových fondů. U mnoha makléřských účtů je možné začít investovat za cenu již jedné akcie (to stokorun až tisícikorun).

Jak investovat na akciovém trhu

K investování do akcií lze přistupovat několika způsoby. Vybrat si je možné například některou níže uvedenou možnost, která nejlépe odpovídá tomu, jak investor chce investovat své peníze a jak moc chce být aktivní při výběru a volbě akcií.

 • 1. „Chtěl bych si akcie a akciové fondy vybírat sám.“ – je důležité vědět například, jak si vybrat správný účet pro potřeby investora a jak porovnávat investice do akcií. Pomoci může nastudovat srovnání nejlepších online brokerů.
 • 2. „Chtěl bych, aby proces investice do akcií za mě řídil odborník.“ – v tom případě investor může být vhodným kandidátem pro službu poradenství, kterou nabízí téměř všechny velké makléřské firmy a mnoho nezávislých poradců, kteří investují za investora jeho peníze na základě společného stanovení konkrétních cílů.

V dnešní době je obchodování velmi jednoduché, neboť lze snadno nakoupit akcie online. Investování do akcií se tak stalo přístupným pro širokou veřejnost a může být vhodnou volbou i pro někoho, kdo nemá s investicemi žádné předešlé zkušenosti.

Do akcií lze investovat např. prostřednictvím Portu opPORTUnity, české investiční platformy.

jake-akcie-koupit-1024x679-4371924
Koupí akcií se investor stává vlastníkem podílu ve firmě.

K obchodování s akciemi nejsou potřeba žádné závratné částky; začít se dá klidně s pár tisícovkami korun. Důležité je vždy mít na paměti dvě věci: zaprvé, investování do akcií s sebou nevyhnutelně nese poměrně vysoké riziko ztráty peněz, a není tedy vhodné investovat prostředky, s jejichž ztrátou člověk nemůže počítat.

Druhou věcí je pak fakt, že většina akciových investic se znatelně zhodnotí až v dlouhodobějším horizontu (to znamená přibližně 5 až 10 let). Často doporučovanou investiční strategií je proto ponechat si nakoupené akcie po delší dobu. Nicméně, každý investor má jiný přístup; někdo prodá akcie ještě ten stejný den, co je koupil, a někdo jiný si je podrží po celý život.

Rozumným způsobem, jak investovat do akcií, je vyčlenit si každý měsíc nějakou částku a s ní pak provádět pravidelné investice. Důležité také je diverzifikovat portfolio. To znamená rozložit své investice mezi různé akciové společnosti a ideálně pak i mezi různá odvětví. Tím se může investor ochránit před případnými poklesy.

Výběr brokera – investiční platformy

Kvůli obchodování s akciemi již dlouhou není potřeba fyzicky navštívit burzu. Při rozhodování, kde koupit akcie, je velkou výhodou, že celý investiční proces probíhá jednoduše z pohodlí domova. S akciemi se obchoduje výhradně prostřednictvím online brokerů ve formě investičních platforem. Prvním krokem pro rozhodnutí, kde koupit akcie, je výběr té správné investiční platformy.

rada-jake-koupit-akcie-1024x684-8762181
Pří výběru brokera je nejdůležitější bezpečnost. Záleží také na výši poplatků a šíři výběru.

Možností je mnoho, a výběr tak investiční platformy pravděpodobně nebude úplně jednoduchý. Usnadní ho však, když se člověk zaměří na to, na čem nejvíce záleží – nejdůležitější kritéria při výběru investiční platformy jsou:

 1. bezpečnost – ta je samozřejmě na prvním místě. Zde je vhodné brát v potaz věci jako pojištění vkladu nebo ochranu investiční platformy před potenciálními útoky
 2. výše poplatků – lze najít levné i drahé brokery. S vyšší cenou se často pojí i vyšší kvalita – to ovšem neznamená, že by levnější brokeři měli být automaticky považováni za nekvalitní
 3. šíře výběru – brokeři se liší také v tom, z kolika firem si u nich investor může vybírat. Většina brokerů umožňuje koupit akcie jak americké, tak evropské. Někteří brokeři pak nabízejí i další investiční artikly jako například ETF fondy, komodity anebo dokonce kryptoměny

Při výběru investiční platformy určitě neuškodí pročíst si uživatelské recenze, například recenze XTB nebo eToro. Zásadní samozřejmě je důkladně si prostudovat služby, které konkrétní investiční broker poskytuje.

TIP: Těm, kdo hledají další investiční možnosti, poradí článek o tom, do čeho investovat.

Založení investičního účtu

Jakmile si člověk vybere, do kterého brokera hodlá vložit svoji důvěru, již mu nic nebrání k učinění dalšího kroku k tomu, aby se stal akcionářem. Tímto dalším krokem je založení investičního účtu.

Založení účtu je poměrně jednoduché – u většinou brokerů probíhá následovně:

 1. poskytnutí základních údajů o investorovi
 2. vyplnění tzv. investičního dotazníku – jedná se o ze zákona povinný úkon, ve kterém investor prokáže, že se orientuje v základních investičních pojmech (ve skutečnosti jde se spíše o formalitu, jelikož člověku nic nebrání si odpovědi při vyplňování dohledat – nicméně znalost investiční teorie je samozřejmě velmi důležitá)
 3. ověření totožnosti – probíhá zpravidla naskenováním dvou různých osobních dokladů (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, rodný list)
 4. provedení počátečního vkladu (z bankovního účtu, jenž je vedený na stejné jméno jako nově vzniknuvší investiční účet)

Založení investičního účtu je poté zrealizováno v řádu několika málo dní (je třeba počkat na ověření dokumentů a ne to, až se peníze připíší na investiční účet). Pak už investorovi nic nebrání v nákupu akcií.

Rozdíl mezi investováním do akcií a fondů

Investování do akcií nemusí být složité. Pro většinu lidí znamená investování do akcií výběr mezi těmito dvěma typy investic:

Akciové podílové fondy nebo burzovně obchodované fondy

Podílové fondy umožňují nakupovat malé části mnoha různých akcií v rámci jedné transakce. Indexové fondy a ETF jsou druhem podílových fondů, které sledují určitý index; například fond Standard & Poor’s 500 kopíruje tento index tím, že nakupuje akcie společností v něm obsažených.

Při investici do fondu vlastní investor malé části každé z těchto společností. Může spojit několik fondů dohromady a vytvořit tak diverzifikované portfolio, které je méně rizikové než investovat pouze do jedné firmy a „vsadit tak větší obnos na jednu kartu“.

Jednotlivé akcie

Pokud má investor zájem o investování do konkrétní společnosti, může si koupit jednu akcii nebo několik akcií jako řešení, jak začít s obchodováním s akciemi. Vytvořit diverzifikované portfolio z mnoha jednotlivých akcií je možné, jen investice časová i finanční je větší než při investici do podílových fondů.

Výhodou akciových podílových fondů je, že jsou ze své podstaty diverzifikované, což snižuje riziko investora. Pro naprostou většinu investorů – zejména těch, kteří investují své úspory na důchod – je portfolio složené převážně z podílových fondů lepší řešení a jasnou volbou.

jak-si-koupit-akcie-1024x674-2936115
Investiční účet lze založit z domova.

Je však nepravděpodobné, že by podílové fondy rostly raketovým tempem, jako tomu může být u některých individuálních akcií. Výhodou jednotlivých akcií je, že se jejich chytrý výběr může násobně více vyplatit. Bohužel statistiky ukazují, že je jen velmi malá šance, že se z investora (obzvlášť toho začínajícího) stane boháč díky výběru nějaké jednotlivé akcie.

Výběr a nákup akcií – kde nakoupit

Nejprve je důležité vybrat kde koupit jaké akcie. Existuje nepřeberné množství rad, jaké koupit akcie, a noví investoři se tak často mohou cítit zahlceni. Důležité je nezapomínat na fakt, že při nákupu akcií nikdo nedokáže s jistotou určit budoucí stav akciových trhů. Nicméně existují faktory, které mohou určovat, jakým směrem se budou kurzy akcií vyvíjet.

Pří výběru akcií je vhodné hledět zejména na tyto ukazatele ekonomické kondice společností:

 • tržní kapitalizace
 • tržby
 • zisk
 • dividendový výnos

Než se investor vysloví pro nákup akcií, měl by se důkladně obeznámit s danou firmou, měl by si zjistit informace o produktech, které poskytuje, a také o její historii. Investor může také nahlédnout do výročních zpráv společnosti.

akcie-online-1024x700-3613975
Úspěšný investor stráví spoustu času vzděláváním.

Pro investory je velmi důležité orientovat se v aktuálním dění, neboť světové události mají významný vliv na akciový trh. Investoři by také měli neustále zdokonalovat svou investiční gramotnost – mohou si například přečíst některou z mnoha knih napsaných renomovanými autory, které se investicím věnují.

TIP: Akcie mohou posloužit jako skvělý zdroj pasivního příjmu, a jsou tak klíčového pro každého, kdo chce vědět, jak se stát rentiérem.

Jak koupit akcie na burze

Jak koupit akcie Applu, jak koupit akcie Tesly, jak koupit akcie Čezu, jak koupit akcie České zbrojovky? Odpověď na tyto otázky je jednoduchá: stačí zkrátka kliknout na tlačítko „koupit“. Obchodování s akciemi přes internet je skutečně přímočaré.

jak-koupit-akcie-tesla-1024x678-1881429
Samotný nákup akcií je velice jednoduchý.

Pokud investor například přemýšlí, jak koupit akcie zbrojovky, napíše prostě do vyhledavače v platformě svého brokera „Česká zbrojovka“ (případně „CZG.CZ“). Po vyhledání už jen stačí navolit objem, který si člověk přeje koupit, a pak jen kliknutím obchod potvrdit.

Většina brokerů pak nabízí při nákupu ještě nástroje Stop Loss či Take Profit. Pokud se rozhodne pro aplikování těchto nástrojů, může investor nastavit spodní (respektive vrchní) cenovou hranici. Ve chvíli, kdy akcie dosáhne této hranice, pak broker automaticky zrealizuje prodej.

Dividendy

Pomocí akcií lze vydělávat peníze dvojím způsobem: kromě příjmů z prodeje jsou to pak ještě zisky z tzv. dividend. Dividenda je částka, kterou některé akciové společnosti vyplácejí svým akcionářům, a umožňují jim tak podílet se nad jejich tržbách.

Jak vysoká bude dividenda a zda bude vůbec vyplácena je na valné hromadě. Valná hromada také stanovuje, na kdy připadne tzv. rozhodný den. Dividenda je pak vyplacena těm, kdo drží dividendové akcie v tento den po uzavření trhů.

Správa akciového portfolia

Každodenní trápení nad výkyvy portfolia pro většinu investorů nedává moc smysl. Na druhou stranu nastávají v průběhu investování do akcií chvíle, kdy je vhodné akcie nebo jiné investice zkontrolovat.

Pokud se investor chová chytře a řídí se doporučeními platnými pro úspěch 99 % investorů a bude postupně nakupovat podílové fondy a jednotlivé akcie, přesto je vhodné portfolio několikrát ročně zkontrolovat pro ujištění se, že je stále v souladu s investičními cíli.

Několik věcí, které je třeba vzít v úvahu:

 • Pokud se investor blíží k odchodu do důchodu, možná bude chtít přesunout část svých investic do akcií do konzervativnějších investic s pevným výnosem.
 • Pokud je portfolio příliš zatíženo jedním odvětvím nebo oborem, stojí za to zvážit nákup akcií nebo fondů v jiném odvětví pro dosažení větší diverzifikace.
 • V neposlední řadě také věnovat pozornost geografické diverzifikaci. Úspěšná investiční společnost Vanguard doporučuje, aby mezinárodní akcie tvořily až 40 % akcií v portfoliu. Pro získání této expozice je možné zakoupit mezinárodní akciové podílové fondy.

Zaměřit se na dlouhodobé investování

Investice na akciovém trhu jsou posledních 100 let jedním z nejlepších způsobů, jak dlouhodobě zvyšovat své bohatství. Za několik posledních desetiletí činí průměrný výnos na akciovém trhu přibližně 10 % ročně. Je potřeba nezapomenout, že je to pouze průměr za celý trh – některé roky budou růst, některé klesat a jednotlivé akcie se budou ve svých výnosech samy o sobě lišit.

Pro dlouhodobé investory je akciový trh dobrou investicí bez ohledu na to, co se děje ze dne na den nebo z roku na rok – dlouhodobý investor sleduje dlouhodobý průměr, který mu generuje zisk a bohatství.

Investování do akcií je plné složitých strategií a přístupů, přesto někteří z nejúspěšnějších investorů nedělají o moc víc, než že se drží základů akciového trhu. To obecně znamená, že většinu portfolia tvoří fondy – Warren Buffett se nechal slyšet, že nízkonákladový indexový fond S&P 500 je nejlepší investicí, kterou může většina investorů udělat – a jednotlivé akcie si vybírat pouze tehdy, pokud investor věří v potenciál dlouhodobého růstu dané společnosti.

Nejlepší věc, kterou může investor udělat poté, co začne investovat do akcií nebo podílových fondů, může být ta nejtěžší: Nedívejte se na ně. Pokud se nebude snažit překonat poměrně nízké šance na úspěch v denním obchodování (tradingu nebo někdy také se říká spekulaci), je dobré vyhnout se návyku nutkavě kontrolovat, jak si akcie vedou několikrát denně a každý den.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang