Jaké zisky má průměrný investor?

zisk-investor

V investování i v životě platí, že pokud nevíte, jaký je váš cíl, nemůžete ho nikdy dosáhnout. Každý správný investor by si měl nastavit svůj vlastní benchmark, který chce ve svém obchodování kopírovat nebo, lépe, překonat.

Pokud chcete kopírovat výnos indexu S&P 500 nebo Dow Jones 30, není nic jednoduššího, než si koupit ETF na příslušný index a nemusíte se o vaše investice dále starat.

Obtížně měřitelným cílem začínajících investorů je investovat lépe než ostatní. Takže, jak vlastně investují ostatní investoři?

Investor versus opice

Dle již slavného výzkumu z roku 1964, průměrná opice překoná výnos indexu FTSE 100 o 1,7 %. Vědci nechali 100 opic házet šipky na akciovou přílohu novin a ze zasažených akcií vytvořili pro jednotlivé opice jejich portfolio. Zjištění, že průměrná opice překoná finanční analytiky, mnoho lidí zaskočilo.

V minulých letech se tento experiment mnohokrát prováděl znovu, tentokrát však bez využití opic, nicméně základní princip náhody byl zachován. Počítač vytvořil vždy několik milionů portfolií a porovnávala se jejich výkonnost oproti indexu. Index byl překonán v 85 % případů.Jsou snad investoři hloupější než opice? Ano i ne.

Tento fenomén spíše potvrzuje teorii, že nezáleží na tom, do čeho investujete, ale kdy investici uzavřete a jak dlouho na trhu strávíte. Většina investorů má nastavené stoplossy, které investici uzavřou při dosažení určité úrovně. Oproti tomu náhodně generovaná opičí portfolia žádné stoplossy neměla, byla long only. Akcie si tedy v portfolio ponechali během všech výkyvů kurzu a špatných zpráv.

TIP: Tento článek poradí jak se stát rentiérem.

Žena investor versus muž investor

V posledních několika letech se pár výzkumů zabývalo i srovnáním investorů a investorek. Výsledky nejsou tak překvapující jako u opic, nicméně opět ženy vyhrály. Prý za to může menší averze k riziku. Ženy prostě investují opatrněji.

Když si dovolí vzít zvýšené riziko, podléhají vyššímu stresu než při stejné míře rizika u mužů. A jelikož se ženy bojí investovat, investují uvážlivě, bez zbytečného risku pouze do investic, kterým bezezbytku věří.

Dalším významným rozdílem je, že ženy provádí statisticky méně obchodů než muži. Proto vydělají více, jelikož buy and hold strategie je z dlouhodobého hlediska výnosnější než časté měnění pozic. Do toho ještě významným způsobem vstupují poplatky za obchodování, jejichž analýzu jsem popsal zde.

Suma sumárum, ženy porážejí muže o procento.

Čeští investoři

Jaká je situace v Česku je poměrně obtížné zjistit. V jiných zemích není o statistiky a žebříčky nouze, v naší kotlině se o výsledcích obchodování zarytě mlčí. Ačkoli v poslední době proběhly médii zprávy, jak vypadá český dolarový milionář či kolik klientů má makléřská divize FIO, o průměrné zhodnocení investorů se nepodění nikdo. 

O to víc jsem byl překvapen brokerem Degiro, kterého využívám pro své obchodování, zveřejnil statistiky z obchodování klientů.

Statistiky investorů DEGIRO v ČR květen 2015. Můžete vidět obrovský rozdíl mezi year-to-day zhodnocením investorů a investorek. Průměrný investor tak dosahuje zhodnocení okolo 6,65 % ročně.

Ačkoli Degiro nezveřejnilo kolik klientů nebo kolik obchodů mají, myslím, že je možné brát vzorek jako reprezentativní.

Jasně nejpřekvapivějším zjištěním je year-to-day výnos investorek, který dosahuje téměř 14 % a překonává mužské investory více než dvojnásobně. Průměrné zhodnocení okolo 6,65 % je také slušným počinem.

TIP: Co je ETF? Tomu se věnuje tento článek.

Statistiky také potvrzují skutečnosti, které reportují i ostatní makléři jako Patria nebo Fio. A to že počet obchodů na Pražské burze vykazuje setrvalý pokles. Zatímco u tradičních brokerů je poměr obchodů na Pražské burze lehce pod 50 % oproti ostatním obchodů, u Degiro je na Pražské burze zobchodováno pouze 10 % obchodů.

Svůj vliv na tuto statistiku má jistě i fakt, že přes Degiro, jakožto online brokera, který nemá žádnou kamennou pobočku, obchodují pouze lidé, kteří mají zkušenosti s obchodováním přes internet. Dá se očekávat, že takový investor bude schopen najít více informací o různých burzách a produktech a tak pro něj pár titulů v Praze nepředstavuje velké lákadlo.

Asi nepřekvapí, že největší porce obchodů, konkrétně 63 % byla zobchodována na trzích v USA.

TIP: Investiční dovednosti jsou zcela zásadní pro toho, kdo by se někdy rád stal rentiérem.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang