Zlato se drží na multitýdeních maximech

kde-koupit-zlatou-cihlu-6295424

Zlato slábne 0,7% d/d na 1311 blízko dlouhodobých rezistencí.  Zlato v posledních hodinách dokázalo posílit přes velmi důležité rezistenční oblasti až k překážkám 1302 – 1334.

Teprve překonání této úrovně by potvrdilo překonání dlouhodobý klesající trendový kanál a zřejmě soustředící množství prodejních objednávek a teoreticky by mohlo znamenat  střednědobou stabilizaci zlata a přesunu trhu k hladinám 1400. K udržení růstové energie by zlato potřebuje udržet 1296 a hlavně oblast 1275 – 1287.

20140620_goldh4-4617799

Zlato zůstává – ve střednědobém a dlouhodobém pohledu – pod tlakem. Zlato sice narušilo ale nepotvrdilo dlouhodobé technické medvědí tendence, citelnější konsolidace ztráty roku 2013 tak zůstává v nedohlednu.  Naopak, dlouhodobý klesající trend trvá.

Poslední jarní propady, budou-li potvrzeny týdenními grafy, velmi naznačují další pád na dlouhodobá, více než 3letá minima 1180 – 1186. Na cestě trh zkusí zastavit podpora 1262, letos prověřená silná podpůrná oblast  1232 – 1239.

20140620_golddaily-4721679

Fundamentální analýza: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů s podporou současného solidního vývoje ekonomiky včetně trhu práce, začala plnit svůj dlouhodobý cíl – vracet monetární politiku k normálu v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky.

Centrální banka navíc dlouhodobě potvrzuje pokračování této tendence. Směr dlouhodobé tendence redukce nových peněz v ekonomice je tedy jasný.

Fed také naznačuje, že mu nebude vadit nebo bude dokonce spokojen s určitým dalším růstem tržních úroků. Navíc nízká míra nezaměstnanosti už znamená nepříliš vzdálenou hrozbu výraznějšího přitvrzení monetární politiky.

Proto Fed v březnu naznačil, že nezaměstnanost (a inflace) jsou již blízko jeho dlouhodobých cílů a že ekonomika již nepotřebuje pomoc. Navíc v březnu Fed naznačil rychlejší redukci monetární expanze a přechod ke zvýšení hlavní úr. sazby již příští rok.

To zřejmě je jeden z hlavních důvodů značně omezeného potenciálu pro růst dluhopisů či zlata, resp. očekávání jejich poklesu. To bude zlato trvale dostávat pod tlak.

Na tom mnoho nezmění ani snaha Fedu uklidňovat trhy, že monetární politika bude stále expanzivní ještě delší čas (a tím limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku): spíše k umírněnosti může Fed vést fakt, že další sílení ekonomiky třeba přitom není jisté (obavy vzbuzuje i po zimě slabší informace trhu domů), rovněž stále doutná nebezpečí dlouhodobě nízké inflace.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang