Investiční zlato: Má smysl?

S oblibou poslouchám diskuse lidí a investorů o tom, co je nejlepší investice a proč. Skoro každý investor má nějakého svého favorita a má buď pádné a promyšlené argumenty, a nebo svůj tip alespoň zuřivě brání. Docela zajímavé diskuse přitom vznikají na téma zlato. K čemu je tedy zlato dobré a vyplatí se do něj investovat svoje finanční prostředky? 

Na prvním místě bych rád uvedl, že nepatřím mezi ty, kteří by se do nějakého investičního instrumentu zamilovali. Nemyslím si, že je dobré investovat pouze do jednoho investičního nástroje. Sám mám finanční prostředky v akciích, v dluhopisech, ve zlatě, ve vlastním podnikání. Nemám tedy důvod ani zájem zde zlato kritizovat nebo vynášet do nebes.

Ale zpět ke zlatu. Jistě víte, že existuje investiční zlato. Má slovo „investice“ dokonce v názvu. Přesto bych si investiční zlato netroufnul označit jako investici. Proč? Zlato vám nepřináší žádný tok peněz. Nepřináší žádný úrok. Nepřináší žádné dividendy. Nejedná se o podíl na podnikání. Není to tedy investice v pravém slova smyslu. Naopak jednu úlohu plní zcela dokonale. A to úlohu uchovatele hodnoty. A tuto úlohu plní spolehlivě již tisíce let. A podle nejmenovaného držitele Nobelovy ceny ji bude plnit spolehlivě minimálně příštích 2000 let.

TIP: Kdo je rentiér? Vše důležité obsahuje tento článek.

Občas se setkávám s argumety firem, které zlato prodávají, kdy ukazují, jak zlato dobře funguje jako zhodnocení vašich finančních prostředků. Berte to prosím s rezervou. Zlato nezhodnocuje takto uložené finanční prostředky. Zlato jejich hodnotu v dlouhodobém horizontu udržuje. Možná vám to ukážu na jednom názorném i když spíše symbolickém příkladu. Na počátku minulého století jste si za kilogram zlata pořídili skvěle vybavenou vyšší třídu vozu Ford. A co si pořídíte za kilogram zlata dnes? To samé – skvěle vybavený Ford Mondeo Vignale. Pokud by se tedy zlato jako investice skutečně zhodnocovalo o jednotky procent ročně, snadno si spočítáte, že dnes byste si za (sto let uloženou) jednokilogramovou zlatou cihlu koupili řadu vozů Mondeo. A to se skutečně neděje. Zlato nezhodnocuje. Zlato dokonale uchovává.    

Zlato je tak trošku zvláštní „zvíře“. Chová se jinak než ostatní nástroje finančního trhu. V době krizí, kdy hodnota aktiv jako jsou akcie a nemovitosti dramaticky klesá, zlato jde zcela opačným směrem a dramaticky roste. A zde se již nabízí jedno z jeho využití. Pokud patříte mezi spekulanty – a já jím rozhodně nejsem – můžete v době několikaleté burzovní euforie prodat svoje akcie a peníze vložit do zlata. Pokud se trefíte, může se vám stát, že takto do zlata vložené peníze skutečně násobně zhodnotíte. Tedy pokud v době krize zlato včas, tedy na vrcholu, prodáte. A následně můžete zpět nakoupit akcie ve slevě. Popisuje se to snadno. Realizace je již pochopitelně náročnější. Ony se ty vrcholy a dna skutečně špatně odhadují. Tolik námět pro spekulující nebo pro ty, kteří si to během příští finanční krize chtějí vyzkoušet.

O tom, proč investovat do zlata, jak a kde koupit a prodat investiční zlato a jaká je jeho aktuální cena se lze dovědět v podrobném článku.

Jaký význam má zlato pro běžného smrtelníka, pro běžného investora? Je to dobrý nástroj k diverzifikaci vašeho portfolia. Vašeho majetku. Ostatně sem tam vycházejí různé průzkumy toho, jak mají movití lidé „na západě“ rozložené jejich majetky. Vědí moc dobře proč to tak dělají. Jejich majetky se dají rozdělit na tyto čtyři nebo pět dílů: akcie a dluhopisy, nemovitosti a pozemky, podíly ve vlastní či třeba rodinné firmě, zlato a popřípadě alternativní investice (umění, veterány apod.). Nakonec i pro dlouhodobé budování majetku můžete využít filozofii naznačenou v předešlém odstavci – v době krizí „vše padá a zlato letí nahoru“. Oni ti bohatí lidé většinou dobře vědí co dělají a učí se to z generace na generaci.

TIP: Investice jsou zásadní pro to stát se rentiérem.

© 2021 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang