Stříbro – zlato na steroidech

Při aktuální velmi nestandardní ekonomické politice (nulové a záporné úrokové sazby, tištění měny centrálními bankami ve velkém – více než 180 miliard měsíčně), jste již možná uvažovali, nebo Vám byla doporučena investice do zlata.

Investiční profesionálové, kteří radí svým velice bohatým klientům, doporučují dát do zlata pouze 10 až 30 procent investice a zbývající větší část investovat do stříbra? Několik důležitých důvodů, proč investiční profesionálové upřednostňují stříbro se dozvíte níže.

Stříbro

Stříbro je díky svému krásnému stříbrnému lesku a jedinečným vlastnostem jedním z nejvzácnějších a nejvyhledávanějších kovů na světě. Stříbro má dlouhou a bohatou historii, neboť se v průběhu věků používalo na výrobu šperků, mincí a dalších předmětů. V posledních letech se stříbro stalo ještě oblíbenějším díky širokému spektru použití a mnoha atraktivním vlastnostem.

Když se řekne stříbro, většině lidí se vybaví šperky – prsteny, náramky, náhrdelníky – a mince, ale stříbro toho nabízí mnohem více, než se na první pohled zdá. Stříbro má celou řadu využití, od elektroniky a stomatologie až po fotografii a medicínu.

Stříbro je jedním z nejvzácnějších a nejvyhledávanějších kovů na světě

Ve skutečnosti je stříbro druhým nejvodivějším kovem hned po mědi, což z něj činí důležitou součástku pro moderní výrobu a elektroniku. Stříbro je také antibakteriální, což znamená, že může být použito k léčbě infekcí a dalších zdravotních problémů.

Kromě elektroniky a průmyslu je stříbro důležitou součástí mnoha předmětů denní potřeby, jako jsou příbory, talíře a nádobí. Stříbro je skvělou volbou pro přípravu potravin, protože pomáhá zabraňovat růstu bakterií a dokáže zničit všechny mikroorganismy, které mohou být v potravinách přítomny.

Investiční stříbro

Investiční stříbro je jako investice stále oblíbenější. Tento druh stříbra, známý také jako „fyzické stříbro“ nebo „slitkové stříbro“, se používá především jako investiční prostředek, nikoli jako materiál pro průmyslové nebo dekorativní použití. Stříbro ve formě slitků může mít podobu mincí, prutů nebo kulatých mincí.

Je atraktivní alternativou k jiným formám investování díky své cenové dostupnosti a hmatatelnému charakteru. Stříbro je historicky spolehlivým zdrojem zhodnocení. Je považováno za bezpečné aktivum a jeho cena může být volatilní, což investorům poskytuje potenciální zisky v dobách nejistoty nebo volatility na trhu.

Nabídka stříbra je omezená a poptávka po něm roste, což přispívá k jeho potenciálnímu růstu hodnoty v čase. Jeho cenová dostupnost z něj také činí atraktivní investiční možnost pro mnoho lidí, protože i malou částku peněz lze vložit do potenciálně lukrativní investice.

Kromě potenciálního zhodnocení je stříbro užitečné také pro diverzifikaci investičního portfolia. Stříbro má tendenci vyvíjet se jinak než jiná aktiva, jako jsou akcie nebo dluhopisy, takže pomáhá rozložit riziko a vytvořit komplexnější investiční strategii.

Na rozdíl od zlata je stříbro také široce dostupné a snadno dostupné. S investičním stříbrem se obchoduje na mnoha různých burzách a je stále častěji dostupné v mnoha internetových obchodech a maloobchodních prodejnách.

Investiční stříbro může být rozumnou, rozmanitou a relativně cenově dostupnou alternativou k mnoha jiným typům investic. Díky potenciálu zhodnocení stříbra, jeho široké dostupnosti a hmatatelné podobě může být atraktivní volbou pro ty, kteří chtějí doplnit své investiční strategie.

Investiční stříbro nabízí příležitost návratu ke skutečným penězům, které uchovávají bohatství s potenciálem významného budoucího růstu. Stříbro bylo po tisíce let penězi, dokonce častěji než zlato. V mnohých zemích jako např. v Indii nebo Mexiku je název pro stříbro i peníze shodný.

Stříbro je strategický kov a poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku

Stříbro je nepostradatelný, strategický kov nahraditelný pouze zlatem. Používá se ve veškeré elektronice ve velmi malém množství a má přes 10 000 různých průmyslových využití.

Poptávka po stříbře dlouhodobě převyšuje nabídku. Deficit byl pokrýván ze státních zásob. V 60. letech měla vláda USA zásoby kolem 200 000 tun stříbra. Dnes nemá žádné!

Vytěžené nadzemní zásoby jsou 5× nižší než zásoby zlata a v případě zastavení těžby by stačily jen na 5 měsíce provozu. Průměrný roční deficit přesahující 100 milionů uncí (1 troyská unce je 31,1 gramů; milion uncí je tedy 31,1 tuny) jasně ukazují i data ze Silver Institutu.

Poptávka po stříbře z rozvojových ekonomik jako Indie a Čína neustále stoupá. Jak kvůli průmyslu, tak šperkařství i jako investice. Indie v roce 2015 importovala přes 7500 tun stříbra (více než 1/3 celosvětové roční těžby).

Data také ukazují, že investiční poptávka postupně roste. V roce 2004 činila investiční poptávka necelých 6 procent, v roce 2010 asi 14 procent a téměř 27 procent za rok 2014.

Brzký konec manipulace ceny stříbra a zlata

Přestože investiční poptávka neustále roste, málokdo ví, že stříbro je jedno z nejvíce podhodnocených aktiv současnosti. Hlavně díky potlačování cen drahých kovů bankovním kartelem. Někomu tato informace může přijít jako konspirační teorie, avšak nedávno svůj podíl na manipulaci ceny drahých kovů přiznala jedna z největších evropských bank Deutsche Bank.

Během dubna roku 2011, kdy nastal velký propad ceny stříbra, množství stříbra obchodovaného v jediném dnu na komoditní burze Comex převyšovalo každý den objem celosvětové roční těžby tohoto kovu.

Ceny zlata i stříbra jsou potlačovány právě velkým objemem nekrytých prodejních futures kontraktů na těchto komoditních burzách.

Trh fyzického stříbra je velmi malý. Při dnešních extrémně nízkých cenách by stačilo méně než 20 miliard dolarů ke skoupení celoroční produkce dolů. Naopak roční objem zobchodovaných kontraktů na stříbro převyšuje 5 bilionů dolarů!

Šestinásobek ceny v nejbližších letech?

Aktuální poměr ceny zlata a stříbra 1:75 je vysoko nad historickým poměrem 1:12. Kdyby se tento poměr vrátil, znamenalo by to růst ceny stříbra téměř na šestinásobek. Že se tak brzy stane, naznačuje i fakt, že na jednu vytěženou unci zlata připadá jen 9 uncí stříbra.

Stříbro je zlatem obyčejných lidí. S tím, jak bude cena zlata značně růst, se zlato pro mnohé stane nedostupným a budou raději nakupovat stříbro, jehož cena pak poroste ještě rychleji.

Odhaduje se, že do drahých kovů investuje zatím jen 1 až 2 procenta lidí. Co se stane s cenou drahých kovů než se tento počet přiblíží 3 procentům? Pouhý růst ceny zlata na dvojnásobek bude znamenat více než desetinásobné zvýšení ceny stříbra.

Češi vlastní v průměru pouze 0,8 gramu zlata. Naopak v sousedním Německu jsou investice do drahých kovů vcelku populární – průměrný Němec má 122 g zlata! Bohužel zdroj neuvádí, jak je na tom stříbro. Avšak když uvážíme, že stříbro zatím nakupují pouze velmi informovaní lidé, tak bychom se stejně žádných zázraků nedočkali. Schválně, kolik máte zlata a stříbra ve svém portfoliu Vy?

Propaganda proti drahým kovům

Rozšíření investic do drahých kovů nepomáhá ani proti nim probíhající propaganda v běžných západních finančních médiích. Podstatu této propagandy odhaluje známý komoditní investor Doug Casey.

Tato propaganda je důležitou součástí strategie potlačovaní ceny drahých kovů, protože většina západních investorů nakupuje aktiva jen když jejich cena roste a téměř vůbec se nezabývá fundamentální analýzou.

Naopak Čína je jedinou zemí, kde vláda oficiálně podporuje investice do drahých kovů. Není tedy divu, že Čína a Indie se podílejí více než 40 procenty na celosvětové poptávce po zlatě i stříbře (podle některých zdrojů je tento podíl značně vyšší).

Asie miluje drahé kovy

Navíc Čína společně s Indií patřila mezi země, které opustily plné krytí své měny drahým kovem nejpozději. V Číně i Indii stále chybí všeobecný důchodový systém a tak obyvatelé se na důchod zajišťují nákupem drahých kovů.

Rostoucí poptávka Číny a Indie je tedy zárukou brzkých vyšších cen zlata i stříbra, přestože západní bankovní kartel v zájmu sebezáchovy ceny těchto kovů potlačuje.

Také světové investiční legendy jako je i bývalý dluhopisový král Bill Gross nebo Stanley Druckenmiller, manažer hedgeového fondu, který vynášel více než 25 let kolem 30 procent ročně, akciové a dluhopisové trhy opouštějí a přesouvají svá aktiva do drahých kovů, nemovitostí, půdy a hotovosti.

Využijte příležitosti a také nakoupíte aktuálně nejvíce podhodnocené aktivum?

Existuje mnoho způsobů, jak nakupovat investiční stříbro. Mnohé investory od nákupu stříbra odrazuje povinnost platit DPH při nákupu, která platí po celé Evropě. Avšak za jistých podmínek lze fyzické stříbro nakoupit legálně i bez DPH. Více se lze o nákupu a prodeji investičního stříbra dovědět v dalším článku.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang