Zlato zná snad každý a určitě není potřeba ho detailně představovat. Zlato je drahý kov a má široké spektrum využití. Často je používáno v průmyslu, lékařství a samozřejmě při výrobě šperků. Jaké jsou další možnosti využití zlata? Vyplatí se do zlata investovat? Jaká je aktuální cena zlata?
Cena zlata je velmi stabilní a v dlouhodobém měřítku je to jedno z nejbezpečnějších aktiv. Přesto se i do ceny zlata promítají světové ekonomické krize a zlato by tak nemělo být jedinou komoditou v portfoliu investora.
Investiční portfolio může být velmi různorodé, založené na zkušenostech, ale i zkouškách. Majetkový účet může být v začátcích konzultován s investičním poradcem.
Cena zlata – graf a kurz
Ceně zlata, které se říká London Fix (London Gold Fixing), je vyhlašována v Londýně dvakrát denně každý pracovní den podle pěti členů The London Gold Market Fixing Ltd (Scotia-Mocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank, HSBC a Société Générale), tzv. tvůrců trhu.
Cena London fix je stanovována v amerických dolarech (USD), britských librách (GBP) a v eurech (EUR) za jednu trojskou unci. London fix je benchmarkem (proces porovnávání a měření produktů) pro stanovení ceny většiny zlatých produktů a derivátů na světových trzích.
1 kg zlata cena
Graf ceny zlata zobrazuje online i historický kurzu vývoje ceny. Zobrazujeme kurz zlata z burz a kotací CFD. Podrobný graf vývoje ceny komodity zlato 1oz v dolarech.
Spotová cena zlata je aktuální cena zlata na světových komoditních burzách závisí na aktuální poptávce a nabídce po zlatě. Tato cena platí pro objem jednoho obchodu v minimálním množství 1 000 trojských uncí, tzn. 31,10 kg zlata. 1 kg zlata cena je tedy přepočteno dle aktuální sazby. Při obchodech se zlatem na komoditních burzách slouží London fix jako benchmark a výrazně ovlivňuje spotovou cenu zlata.
Aktuální cena (k prosinci 2023) je 2 064,8 USD, což je v převodu na české koruny 46 102,0 CZK (veškeré hodnoty převodů měn vychází z aktuálního kurzu).
Cena zlata a vývoj ceny zlata je často spojován s cenou stříbra a případně i s Bitcoinem. Chce-li člověk investovat do kryptoměn, může zkusit nákup přes burzu Binance, která je velkým hráčem na poli kryptoměnových burz.
Zásadní vliv na cenu zlata má americký dolar. Platí obecné pravidlo, že pokud se ekonomice daří a dolar posiluje, tak cena zlata spíše klesá, naopak pokud se ekonomice nedaří, cena zlata roste. Dalšími faktory, které ovlivňují cenu zlata jsou pochopitelně naleziště zlata, havárie při těžbě či různé přírodní katastrofy, stávky apod.
Při podrobného porovnání hodnot v grafu s vývojem ceny zlata za 1 rok, lze dospět k závěru, že oproti září 2020 cena zlata nepatrně klesla, avšak od března 2021 cena zlata opět stoupá. V září 2021 se zlato obchodovalo v rozmezí 1 820 až 1 733 USD/unce. Dá se očekávat, že v dlouhodobém horizontu cena zlata dále poroste.
Investice do zlata
Zlato, stejně jako jiné drahé kovy, je aktivum. Jeho výhodou je vysoká likvidita (rychlá směnitelnost za hotovost). Se zlatem se dobře obchoduje a všichni investoři i banky ho používají jako „zlatou rezervu“. Velkou výhodou zlata je snadná manipulace a uložení. Je odolné vůči fyzickému poškození a nevadí mu ani vlhkost nebo výkyvy teplot. Jak je to se zlatem dnes?
Naštěstí už není potřeba zlato složitě rýžovat v přírodě. Lze si ho totiž koupit na komoditní burze ve formě investičního zlata. Historie obchodování s komoditami se začala psát už v době dávných civilizací. Komodita je obecný název pro surový nebo nezpracovaný materiál nutný pro další výrobu. Mezi nejběžnější druhy obchodovaných komodit patří ropa, zemní plyn, kukuřice, pšenice a drahé kovy.
A právě mezi drahými kovy zaujímá na burzách prvenství investiční zlato. Investice do zlata je považováno za bezpečnou a výhodnou investici na ochranu proti znehodnocení úspor. Přesto je třeba dát si při investici do zlata pozor. Tipů investic do zlata je totiž mnoho a ne každá koupě investičního zlata musí být výhodná.
Co je investiční zlato?
Investiční zlato se od „klasického“ zlata liší svou formou. Každý zřejmě zná pojem 24karátové zlato, které je vnímané jako nejryzejší možné. Karáty se však jako jednotka ryzosti používají především ve šperkařství.
V případě investičního zlata přicházejí na řadu tisíciny, kdy maximum je 999,9 nebo 999,9/1 000 a jedná se o nejvyšší možnou ryzost. Taková hodnota říká, že z 1 000 gramů je 999,9 gramů zlata a pouze 0,1 gramu připadá na jiný kov.
Druhou jednotkou hmotnosti investičního zlata je Trojská unce označovaná zkratkou oz. Trojská unce váží 31,1 gramu drahého kovu. Vždy se jedná o prvek v nejvyšší kvalitě, tzv. ryzí zlato.
Investiční zlato může mít podobu zlatých slitků, medailí, cihel či zlatých plíšků. Každé investiční zlato by mělo mít příslušnou certifikaci s nezbytnými údaji (logo rafinéra, údaj o hmotnosti a puncu a výrobní číslo). Většina slitků od 1 gramu do hmotnosti 100 gramů má formu ražené cihličky zalité v plastovém obalu velikosti běžné platební karty. Produkt je tak lehce přenosný a lze je bez problému uložit.
Oblíbené jsou i zlaté mince. Ty vydávají státem kontrolované mincovny, mají přesnou váhu, rozměr a provedení.
TIP: Možností, do čeho investovat peníze, je v současné době nespočet. S výběrem kam investovat a jak dosáhnout optimálního zhodnocení peněz pomůže tento článek.
Proč investování do zlata?
Zlato je jistota a prověřená stabilní komodita na finančních trzích. Je akceptovatelné kýmkoli a za jakékoli situace. Investování do investičního zlata představuje bezpečnější formu investování než je tomu např. u kryptoměn či nákupu akcií. Zlato by mělo tvořit část investic každého investora kvůli svému nízkému riziku a vysokému potenciálu.
Zlato odolává inflaci, která z peněz ukrajuje průměrně 2,8 % ročně. I to se při uvažování nad optimální investicí vyplatí vzít v potaz.
K praktickým výhodám investování do zlata patří také fakt, že investiční zlato je dle evropské legislativy při nákupu osvobozeno od daně z přidané hodnoty a při prodeji od daně z příjmů. Česká legislativa tuto problematiku upravuje v zákoně č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, a to konkrétně v § 92. Výjimku z osvobození od DPH mají medaile a slitky, na kterých není vyraženo unikátní sériové číslo.
Investiční zlato je velmi likvidní, tzn. rychle směnitelné za aktuální tržní cenu.
Koupě investičního zlata není náročná finanční operace. Tržní ceny a výkyvy jsou velice transparentní a pochopitelné i laikovi.
Strategie investování do zlata dává smysl, protože zlato představuje skvělou komoditu pro diverzifikaci portfolia (rozdělení na několik částí a investování do různých finančních produktů) z důvodu rozložení rizika. Je dobré mít v investičním zlatu maximálně deset až dvacet procent úspor.
Zdroje uvádějí, že od zlata lze očekávat cca 4 % zhodnocení ročně.
TIP: Dnešní trh nabízí spoustu dalších způsobů bezpečného zhodnocení peněz. Lze vyzkoušet např. projekt české investiční platformy opPORTUnity nebo Portu Gallery a pořídit si unikátní sběratelské předměty či akcie.
Nákup a prodej investičního zlata
Nakoupit či prodat zlato je možné fyzicky. Využít k tomu lze např. některá zlatnictví nebo e-shopy. Rovněž některé banky ve svém portfoliu nabízí investici do zlata. Investiční zlaté mince mimo jiné nabízí i Česká národní banka, která letech 2021 až 2025 vydala cyklus deseti zlatých mincí.
Těmi představuje části historických jader deseti měst s dochovanými budovami a městskou infrastrukturou. V předchozích letech vydala např. cyklus mincí s nejznámějšími českými hrady.
Kdo nechce mít zlato doma nebo uložené v bance v trezoru, může investiční zlato nakupovat virtuálně. Výhodou je snadnost a rychlost koupě.
V zásadě jsou tři možnosti, jak se zlatem obchodovat virtuálně. Tou první je CFD, kdy investor nakoupí zlato, od uzavření do skončení platnosti smlouvy se změní cena a podle toho buď investor inkasuje zisk od brokera, nebo ztrátu. Investor nedostává reálné fyzické zlato do vlastnictví, neboť se virtuální komoditní trh (tzv. forex) odehrává pouze na burzách – tedy v číslech.
V dnešní době má investor na výběr z nepřeberného množství online brokerů. Jedním z nich je třeba Interactive Brokers, jedna z největších a nejznámějších online makléřských společností na světě. Srovnání tří online CFD brokerů s českou podporou a co je důležité sledovat při výběru brokera přináší další naše články.
Druhou možností jsou ETF neboli burzovně obchodované fondy, kdy se investuje do fondu navázaného na zlato a ten přímo okopíruje jeho cenu. ETF se zdá být bezpečnější, protože je podložené fondem. Ideálním pomocníkem pro dlouhodobé a pravidelné investování a nákup ETF je česká investiční platforma Portu.cz, kde lze investovat již od 1 000 Kč.
A konečně je zde i možnost opčních kontraktů. Opce je cenný papír dávající možnost (nikoliv povinnost) za předem stanovených podmínek využít kontraktu stanoveného touto opcí (záleží zda se cena vyvíjela směrem investora či proti němu).
Jednoduše řečeno – investor vyjedná předkupní právo na kontrakt určité komodity, za něj zaplatí poplatek a čeká na vývoj trhu. Nevýhodou opcí je, že mají termín splatnosti a v něm je nutné kontrakty obnovit.
Proč do zlata investovat
Moudří a prozíraví investoři vědí o tom, že zásoby drahých kovů nejsou nekonečné. Začínají tedy nakupovat zlato a také stříbro jako ochranu před ekonomickými problémy a krachem měny. Investiční stříbro má velký potenciál a kdo zainvestuje do stříbra, nemusí se bát, že o své peníze přijde.
Podrobnosti lze najít i v dalším zajímavém článku o investičním zlatu. Návod, kde koupit zlaté mince a zlaté cihly, pomůže každému se správným investováním naspořených peněz.
Kde koupit zlato? Investiční zlaté slitky, zlaté cihly a investiční zlaté mince
Pro začínající investory je důležitá odpověď na otázku, kde koupit zlato? Investiční zlato lze nakoupit v podobě zlatých slitků ve tvaru zlaté cihly, či zlaté investiční mince, jež mohou mít i sběratelskou hodnotu.
Zlaté investiční mince v České republice od roku 1993 emituje Česká národní banka a ražbu provádí Česká mincovna na základě pětiletých emisních plánů. ČNB emituje kromě mincí i pamětní bankovky. České bankovky jsou mimo jiné díky svým ochranným prvkům bankovek jedním z nejbezpečnějším měnovým systémem na světě.
Pro investiční účely jsou však vhodnější světově uznávané investiční mince. A kde koupit zlato v podobě investičních mincí? Skvělé jméno u nás i ve světě mají investiční mince Wiener Philharmoniker (Vídeňský filharmonik).
Slavné jsou rovněž kanadské investiční mince s motivem javorového listu (Maple Leaf), americké s motivem kráčející Svobody a orlem (American Eagle), jihoafrické s podobiznou dřívějšího prezidenta Krugera (Krugerrand) nebo tzv. australské Klokany.
Zlatá cihla se používá k uskladnění většího množství, avšak lze je koupit už od 1 g. Standardně se zlaté cihly vyrábějí ve více než deseti velikostech či hmotnostech. Zlaté cihly podle londýnského trhu se zlatem LBMA standartu vyrábí pouhých pět společností na světě. Jednou z nich je švýcarská rafinérie Argor-Heraeus SA.
Každá zlatá cihla je označena výrobním číslem, ryzostí dokládající obsah zlata, odpovědnostní značkou a certifikátem. Pro ražené cihly je certifikát zalisovaný do folie.
Na co si dát pozor – rady a zkušenosti při investování do zlata
Zlato (chemická značka Au) je žlutý drahý kov, který byl od pradávna používán na výrobu dekorativních předmětů a jako platidlo. V celé historii lidstva probíhaly kruté boje o zlato a tzv. zlaté horečky, kdy se zlatokopové vydávali do míst nálezu zlata za vidinou snadného zbohatnutí.
Ať už si investor vybere jakýkoliv způsob nákupu či prodeje zlata, měl by si dát pozor na nedůvěryhodné prodejce. Vždy je lepší si vybrat zavedeného a seriózního obchodníka se zlatem a uzavřít obchod pouze s firmou, která dodržuje zákony.
Na webu Ministerstva spravedlnosti ČR justice.cz lze zjistit, jak firma plní svoje povinnosti, zda zakládá kopie daňových přiznání do sbírky listin, jaký je její základní kapitál, kdo za ní stojí aj.
Nemá-li investor mnoho zkušeností, lze doporučit, aby se poradil v bance nebo s někým, kdo s investicemi do zlata již zkušenosti má.
Jako u jakýchkoliv dalších komodit je důležité nákup dobře načasovat. V době, kdy je velká poptávka po zlatě, může jeho cena krátkodobě klesnout, než opět rychle stoupne. Proto se doporučuje investovat po menších částkách, avšak pravidelně. Obecně lze doporučit dlouhodobě zlato držet a nenechat se rozhodit případným krátkodobým propadem ceny investičního zlata.
Na každém slitku, minci i medaili musí být obsaženy identifikátory (punc, identifikační číslo), které by měly být dohledatelné na internetu.
Zlato je dobré pro dlouhodobou investici. Pokud chce investor vydělat v krátkém časovém horizontu, musí si najít jiné instrumenty.
Při výběru prodejce je třeba zvážit jeho marži a to, jak se liší tržní, prodejní a výkupní cena zlata. Samotná marže se pak může pohybovat mezi 6 – 20 %. Druhou záležitostí jsou poplatky, které musí investor zpravidla uhradit dopředu.
Kde prodat zlato
Zlato je vysoce likvidní. Znamená to, že je rychle přeměnitelné na finanční obnos, lehce prodejné. Cest, kde prodat zlato, je hned několik. Investiční zlato lze jednoduše prodat nazpět.
Kde prodat zlato, jaké jsou možnosti:
- sehnat vlastního kupce, který investiční zlato odkoupí
- nabídnout a prodat bankovní instituci
- prodej obchodníkovi skrze komisní výkup investičního zlata
Ať již investor využije pro prodej zlata jakýkoli z výše zmíněných způsobů, je dobré využít rad expertů a zkušených prodejců investičního zlata.
Zlaté spoření recenze
Spoření do zlata se říká zlaté spoření. Investice do zlata je odjakživa symbolem bohatství. Právě proto je zlaté spoření jednou z dobrých cest, jak finanční prostředky zhodnocovat. Funguje na podobném principu jako jiné spořící produkty. Pravidelné měsíční platby se průběžně sčítají a tvoří zlaté spoření.
Zlate spoření recenze mluví jasně. Pokud chce osoba zajistit své finance a jejich hodnotu ochránit, je investiční zlato vhodné. Pro případ, že chce investor zisky a výnosy, u zlatého spoření se extra velkých obratů nedočká.
Hodnocení této investiční činnosti je tedy smysluplné pro mezigenerační účely zajištění prostředků.
Česká mincovna zlaté spoření recenze
Česká mincovna je ověřeným poskytovatelem investování do zlata. Chrání úspory osob před vysokou inflací. Nabízí řadu možností a spořit lze od 500 Kč měsíčně. Nejen spoření do zlata je u České mincovny možné. Poskytují totiž i investice do stříbra.
Pokud chce začínající investor vědět, jaké má Česká mincovna zlaté spoření recenze, není to problém. Recenze na zlaté spoření u České mincovny jsou kladné, jelikož poskytují osvědčené produkty, zlato a stříbro, ale i postupy a procesy k prodeji a koupi.
Klienti si zároveň chválí uskladnění zdarma, které Česká mincovna nabízí. Zlato je tak v bezpečí a vlastník si může kdykoli ověřit, že tam je. Není ani nemožné si ho odnést domů. Zpětný odkup je u České mincovny samozřejmostí a osoba ho může bez problémů prodat zpět.
Investice do zlata diskuze
Internet je plný diskuzních fór a poraden online. I přesto je doporučeno využít ověřené investice do zlata diskuze. V případě diskuzí o investičním zlatu je potřeba myslet na to, že vložit peníze do zlata se vyplatí, avšak za určitých podmínek.
Vždy je nicméně dobré pročíst alespoň pár recenzí na daného investora. Pro rychlý přehled stačí napsat do internetového prohlížeče pár klíčových slov, jako např. Phoenix investor recenze a klient během chvilky uvidí zkušenosti druhých.
Závěrem lze říci, že investováním do zlata neudělá člověk chybu. Investiční zlato je na finančních trzích stabilní komodita, navíc rychle směnitelná za aktuální tržní cenu. V případě nenadálých finančních problémů tak lze investiční zlaté cihly či zlaté mince prodat a obratem dostane investor peníze zpět.