Zlato, stříbro a platina

V posledním čtvrtletí roku 2013 byl celosvětový trend poptávky po zlatě spíše klesající. I nadále dominovala poptávka po fyzickém zlatě vzhledem k jeho příznivé ceně. Velké investiční fondy se zbavovaly cenných papírů vedených ve zlatě – tzv. ETF – „papírového zlata“, a vyvíjely tak tlak na cenu zlata. Držení tohoto typu zlata v investičních fondech je v současné době na velmi nízké úrovni.

Na druhé straně centrální banky států pokračovaly v nákupech zlata jako nástroje pro diverzifikaci svých devizových rezerv, velmi aktivní byla národní banka Turecka, jež v tomto období nakoupila kolem 13 tun a za celý rok celkově 143,4 tuny, a dále pak banky Ázerbájdžánu a Kazachstánu.

Předvánoční nákupy

Adventní čas je vždy zajímavým obdobím pro všechny prodejce. Nejinak je tomu i v případě drahých kovů. Závěr roku 2013 tuto teorii potvrdil. V oblasti investičních drahých kovů se tradičně nejvíce dařilo zlatu, nákupy slitků s vyšší gramáží byly ovšem v porovnání se zbytkem roku vystřídány spíše nižšími gramážemi do 100 g. „Všímáme si, že si investiční zlato razí cestu i jako stále oblíbenější vánoční dárek. Lidé vnímají jeho hodnotu i přes výkyvy, které se odehrály právě v loňském roce, jako pozitivní,“ říká Libor Křapka, manažer prodeje investičních kovů, SAFINA. Ještě zajímavějším drahokovovým artiklem jsou na předvánočním trhu samozřejmě šperky, které pomohly zvýšit zájem o nákupy fyzického zlata v globálním měřítku. Dominantním trhem byla v tomto ohledu Asie, konkrétně Indie a Čína.

„Zvýšená poptávka po menších slitcích byla před Vánoci i na českém trhu,“ doplňuje Tomáš Plachý, generální ředitel, SAFINA, „tento fakt plně koresponduje s globálním trhem. Odlišnosti jsme ovšem ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenali – šlo o důsledek intervence České národní banky vůči koruně. Po jejím oslabení jsme zaznamenali zvýšený zájem o investice do drahých kovů.“ Důvodem je fakt, že se investoři opět přesvědčili, že peníze v dnešní formě bankovek jsou ovlivňovány mnoha faktory a mohou být lehce znehodnoceny jednoduchými kroky centrálních institucí a během vteřin ztratí i několik procent své hodnoty. Právě proti těmto výkyvům a neočekávaným krokům je zlato ideální pojistkou.

Investiční slitky z dalších drahých kovů si také pomalu razí cestu na předvánoční trh, i když význam platinových kovů a stříbra stále zůstává především v průmyslové výrobě (kromě stříbra využívaného taktéž ve šperkařství). Jejich cena není proto dána jen investiční poptávkou, ale odvíjí se i od celosvětové průmyslové výroby. Vzhledem k tomu, že není vnímáno oživení této výroby, i ceny platinových kovů a stříbra spíše stagnovaly a kopírovaly vývoj ceny zlata, které je v určování ceny vždy dominantní.

Výhled je pro zlato optimistický

Nástup nové předsedkyně FEDu paní Janet Yellen od 1. 2. 2014 je pro cenu zlata dobrou zprávou, protože se předpokládá pokračování uvolněné měnové politiky americké centrální banky. Toto „tištění peněz“ jako motiv pro oživení poptávky má za důsledek vždy růst ceny zlata právě jako pojistky proti inflaci, kterou může velké množství peněz v ekonomice vyvolat. „V současné době jsou tyto vytištěné peníze investovány do dluhopisů a akcií, které dosahují historicky maximálních hodnot, i když vývoj ekonomiky tomuto neodpovídá,“ komentuje Tomáš Plachý, „v případě, že dojde k prudkému pádu cen těchto cenných papírů, tak jako již několikrát v historii, budou investoři opět hledat bezpečný přístav, kterým vždy bylo zlato, a dojde tak k přesunu těchto finančních prostředků právě do zlata.“

Milníky pro ceny zlata jsou vždy dány zasedáním právě FEDu a zveřejňováním jeho zpráv o vývoji průmyslu v USA a komentování jeho kroků – především právě pokračování či omezování kvantitativního uvolňování. „Stále větší vliv na cenu zlata bude mít v budoucnu také výše nákladů na těžbu zlata. Některé doly jsou při současné ceně již nerentabilní a dlouhodobě neudržitelné, jejich uzavření bude mít pozitivní dopad na cenu zlata,“ dodává Tomáš Plachý.

Investiční doporučení pro první čtvrtletí letošního roku zůstává v intencích konce předchozího roku. „Klienti by měli využít současných nízkých cen zlata k doplnění svých investičních portfolií  a tyto nákupy spíše rozkládat do delších časových období – tj. nenakupovat v jedné tranži za celou zamýšlenou hodnotu, ale nákupy rozložit na  menší částky, a vyhnout se tak riziku vysokých výkyvů cen,“ říká Libor Křapka. Dalšími  potenciálně investičně zajímavými kovy jsou platinové kovy, které jsou stále více využívány v průmyslu z důvodů jejich unikátních vlastností při absorbování částic znečisťujících životní prostředí. Proto je doporučován nákup paladia, které je na zajímavé cenové úrovni a skýtá další potenciál zhodnocení.

Zlato, dolar, finanční trhy

Periodicky lze pozorovat zápornou korelaci mezi cenami zlata a amerického dolaru

V takovém případě slabý dolar zvyšuje poptávku po zlatě a posilování americké měny může vést ke snížení ceny zlata

Cena zlata se uvádí v amerických dolarech za trojskou unci; unce představuje 31,1 g tohoto drahého kovu.

Zlato je jednou z nejrozšířenějších komodit a obchoduje se s ním po celém světě. Je považováno za nejbezpečnější aktivum v ekonomice a jako takové láká investory v dobách ekonomické nejistoty, recese, válek a jiných krizových situací. To pochází také z historie, kdy bylo zlato nejcennějším kovem používaným k vypořádání obchodních transakcí (např. zlaté mince).

Později se také používalo jako zástava centrálních bank pro emisi bankovek. Během období zlatého standardu byly banky povinny držet zlato ve stejné hodnotě jako peníze vydané do oběhu. Dokonce ještě nedávno musela Švýcarská centrální banka držet 40 % hodnoty peněz ve zlatě – proto se švýcarský frank považuje za jednu z nejbezpečnějších měn na světě.

Cenu zlata ovlivňují dynamika těžební produkce a změny rezerv centrálních bank. Centrální banky i soukromí investoři zlato často využívají jako rezervní aktivum, protože jako takové chrání před účinky inflace. Zájem investorů o zlato stoupá v dobách nepříznivých vyhlídek ve světovém hospodářství nebo v dobách politických nepokojů. Největšími odběrateli zlata jsou Indie a Čína a ekonomická situace v obou zemích má na ceny určitý dlouhodobý dopad.

© 2021 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang