Stock picking: 7 rad jak vybrat správnou firmu

V tomto článku uvedu pár rad jak vybírat společnosti do svého portfolia. Osobně si nemyslím, že většina lidí, kteří si sami vybírají akcie dokáže porazit index S&P 500, ale burza je také o zábavě a procházet stovky článku o nejrůznějších společnostech, sledování výsledovek a čekání na výsledky vyplaví více adrenalinu, než pravidelné nakupování ETF kopírujících index. Takže nyní již uvedené doporučení.

1) Nikdy nespěchej 

Je-li cena akcie natolik lákavá, že se dno zdá být již blízko a nákupní příkaz už je na spadnutí, počkej ještě tři měsíce a možná tě překvapí o kolik může akcie ještě sletět dolů. Obecně doporučuji akcii před nákupem sledovat alespoň 6 měsíců. Cílem není nakoupit tisíc akcií, aby měl broker z čeho žít, ale koupit správné akcie za správnou cenu, abych měl z čeho žít já.

2) Vždy měj investiční horizont

Pokud kupuješ akcii, které se nedaří, tak změna strategie společnosti a návrat k růstu se nestane přes noc. Společnost potřebuje několik let na reorganizaci a zefektivnění, pokud ale není schopna začít zlepšovat finančí ukazatele v horizontu 3 až 5 let, pravděpodobně se jí to už nepodaří nikdy a poté je lepší takovou investici ustřihnout.

3) Poslouchej management společnosti

Ředitelé jsou placeni za poskytování pozitivního výhledu v dlouhodobém horizontu. Pokud jsou aktuální výsledky společnosti špatné a management komentuje nějaký problém, nechci o tomto problému slyšet na další konferenci za půl roku, nebo za rok. Pokud se stejný problém opakuje, je třeba vyměnit ředitele, nebo prodat podíl ve společnosti.

4) Vždy sledujte konkurenci

Pokud se Vaší firmě nedaří a ostatním konkurenčním firmám ano, tak si vyberte radši jinou společnost. Pokud se nedaří celému odvětví, tak se může jednat z dlouhodobého hlediska o skvělou příležitost.

5) Sledujte finanční rating

Pokud má firma investiční rating, měla by přežít příští krizi. Ze silných společností udělá krize ještě silnější a slabé už nebudou. Konsolidace počtu firem je nelítostný fakt.

6) Nahraditelnost produktu

Vždy sledujte jestli neexistuje substitut produktu, který Vaše firma vyrábí. Můžete být nejlepší výrobce budíků na světě, ale s příchodem mobilů se Váš trh bude velmi rychle blížit nule.

7) Netrvej na špatných rozhodnutích

Pokud se cena společnosti začne propadat, přikupování a ředění ztráty nemusí být nejlepší nápad. Před začátkem investice si urči strategii a vyčleň množství peněz, které chceš investovat a toto neměň. Akcie vždy může být ještě levnější a tvoje ztráty větší.

Doufám, že Vám těchto pár rad ušetří peníze a že pro Vás investování bude zábava, protože u investic platí, že cesta je cíl.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang