Cena zemního plynu na burze

Cena zemního plynu je často ovlivňována nepříznivými povětrnostními podmínkami, nárůstem těžby, zvýšenou hospodářskou aktivitou a dostupností substitutů. Se zemním plynem se obchoduje na New York Mercantile Exchange (NYMEX), největší komoditní futures burze na světě.

Přestože zemní plyn vznikl před miliony let rozkladem mikroorganismů, jako hojně využívaný zdroj energie (elektřiny a paliva) a průmyslová surovina je používán teprve od přelome 18. a 19. století.

Zemní plyn

  • ceny zemního plynu a elektřiny v Evropě a Asii byly v roce 2021 rekordní, ceny v USA se v roce 2021 zdvojnásobily
  • zemní plyn tvoří téměř čtvrtinu spotřeby energie ve Spojených státech
  • k energetické krizi přispělo více faktorů, včetně oživení poptávky, zatímco nabídka zůstává omezená

Uvedené ceny v grafu ceny zemního plynu jsou ceny z komoditních burz USA a kotací CFD. Jedná se o plyn s dodávkou v USA. Tento plyn není aktuálně běžně dostupný českým dodavatelům a odběratelům.

Ceny zemního plynu

V grafu ceny zemního plynu na burze jsou aktuální údaje.

Co ovlivňuje ceny plynu na burze

Zemní plyn je stejně jako uhlí fosilní palivo, které je ve své nejčistší formě bezbarvé a bez zápachu. Hlavní složkou je metan, známý také jako CH4. Zemní plyn se skládá z atomů vodíku a uhlíku a někteří ho považují za nejčistší fosilní palivo. Jako vedlejší produkt produkuje oxid uhličitý, vodní páru a oxid dusíku.

U ceny elektřiny a plynu na burze hodně záleží na tom, jaké je zimní počasí. Spojené státy mají lepší pozici při vstupu do chladných měsíců, protože jsou největším světovým producentem zemního plynu a jejich zásoby nejsou tak vyčerpané jako v Evropě, která realizuje změny v energetické strategii směrem k zeleným a obnovitelným zdrojům.

Ceny zemního plynu na burze neustále kolísají v závislosti na faktorech, jako je nabídka a poptávka, počasí a životaschopnost alternativních zdrojů. Jako obchodované aktivum je zemní plyn (NGAS) na burze oblíbený díky své volatilitě, vysoké likviditě a přiměřenému spreadu.

Aktuální cena plynu na burze k 21.12.2021 je 3,842 amerických dolarů za 1 MMBtu (jednotka tepla), tedy velmi mírně přes 86 korun. Vývoj ceny zemního plynu na burze je od roku 2011 poměrně stabilní.

Cena plynu v ČR

Roční orientační spotřeba čtyřčlenné české domácnosti, která plynem ohřívá vodu, topí a na plynu vaří, je 14,5 MWh (megawatthodin). Příklad ceny plynu Innogy:

ceny-plynu-innogy-6761356
Ceny plynu Innogy

Srovnání cen plynu za prvních, druhých a třetích 12 měsíců od Innogy (RWE), za megawatt hodinu a na metr krychlový.

Dodavateli plynu a elektřiny v ČR jsou Innogy, E.ON, Bohemia Energy, MND plyn, nebo Skautská energie. Změna dodavatele energií může znamenat úsporu až několik tisíc korun ročně. Alternativou topení plynem je topení elektřinou. Jak topit a ušetřit?

Globální energetická krize znamená vyšší ceny plynu na burze

Globální energetická krize způsobuje, že ceny zemního plynu ve Velké Británii, Evropě a Asii prudce rostou a dosahují rekordních hodnot. Podle odborníků je však nepravděpodobné, že by se vysoké ceny v Evropě přenesly do Spojených států.

Evropa není jediným místem, které potřebuje zásoby zemního plynu. Poptávka v Asii roste, protože asijské státy včetně Číny se snaží zbavit závislosti na uhlí. V některých případech nákladní lodě místo do Evropy míří do Asie, kde mohou získat lepší ceny. Ceny plynu mění pravidla hry ve světě.

Plynovod Henry Hub

Henry Hub je název známého plynovodu, který prochází městem Erath ve státě Louisiana. Plynovod Henry Hub je napojen na čtyři vnitrostátní plynovody a devět mezinárodních. Plynovod má velký vliv na cenu futures na zemní plyn.

Futures kontrakt na zemní plyn divize NYMEX je široce používán jako národní referenční cena. Futures kontrakt se obchoduje v jednotkách 10 000 milionů britských termálních jednotek (mmBtu). Cena je založena na dodávce v Henryho uzlu v Louisianě, který je spojnicí 16 vnitrostátních a mezistátních plynovodních systémů, jež čerpají dodávky z bohatých ložisek zemního plynu v regionu.

Tržní ceny zemního plynu zobrazené v Trading Economics vycházejí z mimoburzovních (OTC) a rozdílových (CFD) finančních nástrojů. Tržní ceny zemního plynu mají sloužit pouze jako reference, nikoli jako podklad pro obchodní rozhodnutí.

Proč cena zemního plynu na burze roste?

Růst cen zemního plynu a obecně komodit jako je ropa a uhlí podporuje několik faktorů. Světové trhy s plynem byly v roce 2021 napjaté, protože poptávka se vzpamatovává z pandemie a Asie nakupuje další náklady zkapalněného zemního plynu.

Poptávka opět roste, protože ekonomiky se po covid období vracejí k větší aktivitě a spotřebitelé se vracejí k aktivitám před pandemií. Zároveň producenti, kteří trpěli bezprecedentním poklesem v roce 2020, pomalu zvyšují těžbu.

Čím tužší zima, tím více zemního plynu je potřeba. Zásoby nejsou nevyčerpatelné a vyšší poptávka vystřeluje ceny plynu nahoru.

Chladnější a delší zima v roce 2020 znamenala, že evropské zásoby na podzim poklesly. Kromě toho nízká rychlost větru a suché podmínky ztížily výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Uhlíkové kompenzace jsou drahé a Evropa se odklonila od uhelných elektráren, což znamená, že všichni náhle potřebují zemní plyn. Cena na burze tedy stoupá.

Těžba plynu v Evropě v posledních dvou desetiletích klesla a Evropa je nyní závislá na dovozu z Ruska. Přitom Rusko v roce 2021 omezilo dodávky do Evropy, což někteří označují za politicky motivovaný krok. Ačkoli Rusko uvádí, že by mohlo zvýšit těžbu zemního plynu ve snaze zmírnit napětí v Evropě.

Více než třetina dodávek plynu do EU pochází z Ruska, ale v roce 2021 se vývoz snížil, protože Gazprom omezil prodej pouze na ty, na které se vztahují dlouhodobé smlouvy, a zároveň nechal klesnout vlastní zásobníky v Evropě na nezvykle nízkou úroveň.

Ačkoli hlavní příčinou cenového vývoje je pravděpodobně energetická krize, část volatility může být také důsledkem toho, že firmy z Wall Street shortovaly futures a následně byly nuceny pokrýt své pozice.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang