Nejlepší investiční doporučení a příležitosti

V těchto dnech se v mediích rozthnul pytel s doporučeními pro investory a spekulanty a tak se pojďme na některá z nich společně podívat. Na prvním místě je třeba si uvědomit, že se jedná o doporučení profesionálních „věštců“, kteří mají v bankách a makléřských firmách dobře placená teplá místečka, většinou neriskují na burze své vlastní peníze a nenesou tedy téměř žádné riziko a investiční doporučení jsou od nich očekávána v každém ročním období a za každé situace. S tím vědomím je k tomu třeba přistupovat. To však neznamená, že by o jejich vyjádřeních neměl investor přemýšlet. Právě naopak!

Jedné věci si v posledních týdnech nemohu nevšimnout. Hovoří se v mediích o tom, jak jsou poslední dobou všichni skeptičtí ohledně dalšího vývoje ČR, Evropy, světa. A jak heslem dní a týdnů je jistota, držení hotovosti, „investice“ do „bezpečného“ zlata atd.. To se mi líbí, protože ty obavy ohledně místního i světového vývoje jsou v takové situaci již zpravidla v ceně akcií započítány a zpravidla již nebývá velký prostor pro velké poklesy. A milá překvapení jsou pravděpodobná. Obecně lze říci, a za to dám ruku do ohně, že na trzích lze aktuálně najít krásné tituly za ceny, které jsou pod jejich férovou hodnotou výrazně nízko. Takže obligátní otázka zní pouze: Které a za co?

Ale teď už pojďme na dnešní media a některá doporučení.

Analytik Colosseum i ČP Invest sází na zlato, neboť má za to, že investiční zlato má smysl. Osobně zlato nepovažuji za investici v pravém slova smyslu. Investiční stratég ČSOB doporučuje zlato naopak prodávat. Ten naopak sází na růst Erste a vidí potenciální růst v příštím roce o desítky %. Nerad to přiznávám, ale o Erste bych také uvažoval.

Dále se lidem obecně doporučují indexové fondy a také podílové fondy, které za lidi řeší problém výběru titulů. Tak na podílové fondy mám celkem vyhraněné názory. Podílové fondy jsou však úžasná příležitost. Jen je potřeba se vyvarovat základních investičních chyb.

Dobrým uchovatelem hodnoty investovaných prostředků jsou také nemovitosti. Investice do nemovitosti je stabilní a dlouhodobá záležitost

Riskantnější, avšak potenciálně velmi výnosnou investicí jsou potom kryptoměny, jako je například ethereum.

TIP: Investorům může v rozhodování výrazně pomoct znalost teorie Elliottových vln.

A další doporučení analytiků. SPDR S&P Emerging Markets Dividend ETF. (Jak jsem výše proklínal podílové fondy, dividendové ETF fondy jsou naopak můj oblíbený instrument a nedám na ně dopustit.) Kanadský dolar. Stavitelé domů v USA. Turecké akcie. „On-line nákupy“ v Číně (mysleny zřejmě akcie provozovatelů). Pegas Nonvowens. Grupa Kety (výrobce hliníku). Krka (farmacie). Atrium. Tuzemské dividendové tituly (O2, PM). CME. VIG. Fortuna. ČEZ. Komerční banka. Jak vidíte, tuzemští akcioví analytici vyjmenovali polovinu titulů BCPP.

A dále Magyar Telecom – dividenda 12%. France Telecom – dividenda zhruba 14%. Portugal Telecom – dividenda 23%! EDF – dividenda 7%.   

Tipů jsem tedy vypsal kupu. Osobně nejsem oprávněn dávat investiční doporučení, ale některé z výše uvedených tipů nejsou zcela „mimo mísu“. A tak si je můžete nyní cvičně projít a porovnat. Který jeden až tři tituly jste si vybrali jako nejlepší a proč?  

TIP: Kryptoměny jsou také jednou z prestižních možností investic. Broker XTB nabízí nyní až 3x více kryptoměn. Do kryptoměn lze investovat také prostřednictvím online peněženky Skrill.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang