Do čeho investovat – co se v roce 2023 vyplatí nejvíce?

Těžce vydělané peníze nemusí jen nečinně ležet na bankovním účtu. Chytrý investor je samozřejmě nechá pracovat a získává pomocí nich další kapitál. Svět investic působí na mnoho lidí jako neprůchodná džungle; s radami uvedenými v tomto článku se v něm však každý hladce zorientuje. Do čeho teď investovat – co se v roce 2023 vyplatí nejvíce.

TOP Akcioví a forex brokeři

Srovnání nejlepších brokerů 2023

xtb

XTB

98 %

Jeden z největších brokerů na světě. Demo účet zdarma k vyzkoušení. Spíše pro mírně pokročilé. Plně v češtině.

degiro

Degiro

95 %

Velmi nízké poplatky, dobrá volba pro investice do ETF. Spíše pro začátečníky.

eToro

90 %

Nejnižší poplatky, vhodné pro pokročilé i začínající investory.

Plus500

83 %

Plně v češtině včetně investování v korunách. Nelze investovat do fyzických akcií.

Není pochyb, že rok 2023 je pro investory mimořádně zajímavý. Analytici predikují v následujících měsících výrazný růst finančních trhů a to může být skvělou příležitostí pro investice.

Tento článek poradí všem, kdo jej čtou v roce 2023 a zajímá je, do čeho investovat. Slouží ovšem i jako obecný průvodce investováním. Shrnuje ty nejdůležitější informace, které jsou relevantní v jakékoliv době, a popisuje nejvýznamnější investiční příležitosti.

Rok 2023 může přinést mnoho zajímavých investičních příležitostí.

Proč investovat

Investování finančních prostředků přináší mnoho zjevných výhod. Mezi ně patří především možnost vytvoření stabilního příjmu, který slouží jako doplněk k běžné výplatě. Pokud je investor úspěšný, mohou pak jeho pasivní příjmy dokonce dosáhnout takové výše, že se bez problémů uživí jako rentiér.

Neinvestované peníze ztrácejí kvůli inflaci svou hodnotu.

Mimoto je nutné mít na paměti, že peníze neustále ztrácejí hodnotu. V České republice se roční inflace pohybuje okolo 3 %.

V praxi to znamená, že zboží se nestále zdražuje a to jednoznačně rychlejším tempem, než se zvyšují platy. Nechat peníze jen tak ležet na účtě se tedy nejeví jako dobré řešení. Dobrým řešením je tyto peníze investovat.

Jak a do čeho investovat peníze

Je tedy jasné, že investování je rozumným nástrojem pro všechny, kdo nechtějí vlivem inflace přijít o své úspory. U investování – stejně jako snad u všeho – platí, že nejtěžší je učinit první krok. Existuje obrovské množství možností a noví investoři se tak snadno mohou cítit zmateni a zahlceni.

Ze začátku je nejdůležitější obeznámit se s různými druhy investičních příležitostí a na základě důkladné rešerše si vybrat tu, která člověku vyhovuje nejvíce. Provedení samotné investice je pak už vcelku jednoduchým krokem.

Pro investory, kteří chtějí zhodnocovat svoje peníze a nechtějí s tím strávit příliš času nebo nemají tolik zkušeností, je ideální volbou Portu. Česká investiční online platforma s nízkou mírou rizika investování. Je ideální pro toho, kdo chce investovat dlouhodobě.

Je samozřejmé, že aby se člověk stal úspěšným investorem, musí mít vynikající přehled o tom, co je nového ve světě financí. Důležité je ovšem i orientovat se například v politice a mezinárodním dění, protože zásadní událostí mají přímý vliv na finanční trhy. Investor musí zkrátka neustále doplňovat své znalosti a rozšiřovat si obzory.

do-ceho-nejlepe-investovat-1024x680-7549116
Člověk nemusí vlastnit obrovské částky k tomu, aby začal investovat.

Poté, co si osvojí jeden investiční prostředek, by se měl investor začít zajímat o nějaké další. Řeč je o tzv. diverzifikaci portfolia. Portfolio lze chápat jako soubor všech investičních pozic, kterými investor disponuje – diverzifikované portfolio je pak takové, které obsahuje různorodé druhy investic (např. akcie, kryptoměny i komodity).

Hlavním důvodem k diverzifikaci portfolia je, že slouží jako pojistka: když se například nebude dařit akciovému trhu, může se zase dařit trhu s komoditami nebo obráceně.

Osvědčenou strategií, kterou doporučuje mnoho odborníků, je vyčlenit si nějakou částku (třeba 10 % výplaty) a tu pak pravidelně (ideálně každý měsíc) investovat. Někdo může namítnout, že nemá dostatek prostředků k investici; nicméně i pár set korun měsíčně může posloužit jako dostatečný počáteční kapitál.

Jak bylo řečeno, prvním krokem nových investorů by mělo být studium různých druhů investic s cílem vybrat si, do čeho nejlépe investovat. Níže je tedy uvedeno několik takových možností.

Akcie

Akcie rozhodně patří mezi to, do čeho dnes investovat. Znovu se probouzející ekonomika po pandemické krizi bude mít s největší pravděpodobností pozitivní vliv na akciové trhy a akcie se tak rozhodně jeví jako něco, do čeho se vyplatí investovat.

Drtivá většina finančních odborníků a investičních poradců se shoduje, že akcie by v žádném investičním portfoliu neměli chybět. U akcií by člověk neměl zapomínat na to, že se taková investice většinou pořádně zhodnotí až v dlouhodobém horizontu (cca 5 až 10 let).

do-ceho-ted-investovat-1024x764-8197348
Akcie přinesou větší výnos většinou až po několika letech.

Koupí akcií se člověk stává vlastníkem podílu ve společnosti. Některé společnosti pak akcionářům vyplácejí dividendy – tedy pravidelné platby. Dividendové akcie se investorům většinou zhodnocují jednou za rok nebo jednou za kvartál.

Jak začít investovat do akcií? Je to poměrně jednoduché: stačí si založit účet u online brokera, splnit potřebné náležitosti (nic, co by se nedalo zvládnout z pohodlí domova) a pak už jen pomocí několika kliknutí zrealizovat první obchod.

Brokeři se liší jak co se týče kvality poskytovaných služeb, tak co se týče poplatků. Nicméně rozhodně není nemožné najít spolehlivého brokera, který se vyplatí i malým investorům. Na výběru správného brokera ve finále dost záleží.

TIP: Tento článek ukáže, jak se stát rentiérem.

Nemovitosti

Dalším, do čeho nyní investovat, jsou nemovitosti. Ty představují zajímavou investiční příležitost zejména díky své spolehlivosti. Výhodou je, že díky nemovitosti může investor vydělávat peníze z pronájmu a navíc se její hodnota stále zvyšuje – ceny nemovitostí rostou v České republice rekordním tempem.

Nevýhodou je, že koupě nemovitosti není úplně levnou záležitostí, a pro takovou investici je tedy nutné mít vysoký počáteční kapitál. Při nákupu nemovitosti se ovšem nabízí možnost vzít si hypotéku od banky.

Při investování do nemovitostí je možné vzít si hypotéku.

Banky často požadují, aby klient při zařizování hypotéky uhradil jen 20 % ceny nemovitosti, což v praxi znamená, že k investici do nemovitosti je mnohdy potřeba „jen“ několik se tisíc korun. To se samozřejmě může jevit jako velká částka – na druhou stranu, pro mnoho lidí není nedosažitelná.

Nákup nemovitosti s největší pravděpodobností nebude představovat vstupní bránu do investičního světa. A také to asi není realistická volba pro mladé investory, kteří nemají tolik finanční prostředků.

Nicméně člověk, kterému se již podařilo naspořit dostatečný kapitál a který má předešlé investiční zkušenosti, by měl investici do nemovitosti rozhodně zvážit.

Dluhopisy

Na základě dluhopisů si firmy (případně i stát) půjčují peníze od věřitelů. Věřitel, který si kupuje dluhopis, jej nemůže prodat dokud nenastane datum splatnosti. Dluhopis je pak do něj vykoupen s předem stanoveným úrokem.

do-ceho-se-vyplati-investovat-1024x680-3635472
Státní dluhopisy sice bývají spolehlivější, avšak nejsou zpravidla tolik výnosné jako ty firemní.

U dluhopisů je vždy nutné podstoupit riziko, že daná firma zkrachuje. Mimoto je vždy důležité mít na paměti, že v den splatnosti budou mít peníze nižší hodnotu (vlivem inflace). Dluhopisy pravděpodobně nepřinesou investorům astronomické zisky, nicméně se může jednat o poměrně stabilní investici, která poslouží jako rozumná diverzifikace portfolia.

Komodity

Do čeho investovat v době krize? Do zlata. Alespoň takový je názor zastánců tohoto investičního kovu. Investiční zlato je obecně známé jako uchovatel hodnoty, a investice do něj slouží především jako ochrana před inflací.

do-ceho-investovat-1-milion-1024x761-7641222
Drahé kovy jsou velmi spolehlivou investicí.

Zlato je velmi bezpečnou investicí – je považováno za vysoce hodnotný prvek již po tisíce let a je zcela nepravděpodobné, že na své hodnotě v budoucnu ztratí.

Na popularitě v poslední době nabývá také investiční stříbro. To během loňského roku téměř zdvojnásobilo svou hodnotu a experti po něj i nadále predikují růst.

TIP: Postup založení s.r.o. je důkladně popsán v tomto článku.

Kryptoměny

Kryptoměny zaznamenaly během uplynulý let obrovský boom, zejména pak ta nejznámější, bitcoin. Ten si v nedávné době opět získal pozornost (nejen) finančních světa, neboť na přelomu let 2020 a 2021 (po třech letech stagnace) zaznamenal raketový nárůst.

Kryptoměny jsou poměrně rizikovou investicí, a proto se hodí je mít spíše jako doplněk portfolia než jeho páteřní element. Kryptoměny se většinou obchodují na specializovaných burzách. Jednou z největších světových burz je Binance.

do-ceho-nyni-investovat-1024x678-9400919
S investicemi do krypton se pojí vysoké riziko – s tím ovšem i šance na vysoký výdělek.

Kryptoměny však nabízejí i někteří akcioví brokeři. Tato investiční příležitost nabízí zajímavou možnost, jak vydělat peníze na internetu z domova. Stejně tak je možné kryptoměny nakoupit či prodat v online směnárně. Jednou z oblíbených a bezpečných směnáren je na domácím trhu Simplecoin, se kterou mají uživatelé dobré zkušenosti.

TIP: Jak a kde koupit a prodat bitcoin? A jak těžit bitcoin? S tím poradí tyto články.

ETF Fondy

Do čeho se vyplatí investovat, jsou bez pochyby ETF fondy. ETF fondy jsou považovány za velmi stabilní investici, která zajistí bezpečné zhodnocení peněz.

Jedná se položku, která by v žádném rozsáhlém portfoliu neměla chybět. ETF fondy nakupují akcie firem, které do nich spadají. Často se orientují na nějaké konkrétní odvětví – např. známý NASDAQ 100 je fondem technologických společností.

do-ceho-se-vyplati-investovat-1-1024x675-4913395
ETF fondy by neměly chybět v žádném portfoliu.

ETF fondy se pak nakupují přes brokera (například XTB nebo eToro) podobně jako akcie. Od fondů se neočekávají příliš výrazné výkyvy v ceně. Investoři je nakupují s vidinou nikoliv obrovského, avšak spolehlivého růstu.

To ovšem neznamená, že na ETF fondech nelze vydělat slušné částky: například zmíněný NASDAQ 100 vzrostl za rok 2020 téměř o polovinu. ETF fondy jsou obecně výdělečnější než klasické podílové fondy.

TIP: Více o tom, co je ETF, je uvedeno v tomto článku.

Spořicí účty

Velmi konzervativním způsobem, jak pracovat s finančními prostředky je ukládat je na nějakou formu spořicího účtu, jako je například:

  • běžný spořicí účet
  • stavební spoření
  • doplňkové penzijní spoření
  • termínované vklady

Výnosy z takových účtů bývají nevelké a ve většině případů ani nejsou schopné kapitál zcela ochránit před inflací. Neznamená to, že by měl investor jejich existence zcela ignorovat.

Jakkoliv nejsou spořicí účty příliš výnosné, stále se jedná o lepší možnost, než nechat peníze ležet na účtě.

Naopak, jistě se najdou případy, kdy je uložení prostředků na spořicí účet dobrý nápad – například stavební spoření může posloužit jako skvělý základ pro investici do nemovitosti. Je třeba si pouze uvědomit, že existují mnohem lukrativnější způsoby nakládání s financemi.

TIP: Starání se o finance ulehčí aplikace Správce financí od Home Credit.

Alternativní investice

Dalším, do čeho výhodně investovat, mohou být různé netradiční investiční příležitosti. Spadá sem luxusní zboží, archivní alkohol, umělecká díla nebo třeba hudební nástroje.

jak-a-do-ceho-investovat-1024x669-2018771
Investovat se dá do všeho – od obrazu až po auta.

Existuje široká škála předmětů, jejichž hodnota postupem času narůstá. Při alternativních investicích je také možné spojit příjemné s užitečným – investor si může vybrat k investici nějaké odvětví, které ho osobně zajímá. Pokud jsou například jeho zájmem dostihy, může investovat do dostihového koně.

TIP: Co je to holdingová společnost? Na to odpoví tento článek.

Do čeho investovat 1 milion

Do čeho nyní investovat milion korun? Pokud se člověku poštěstí, že má volný milion na investice, bude nejspíš nejlepší radou nesázet vše na jednu kartu, nýbrž diverzifikovat.

Dobrý nápad je vyčlenit podstatnou částku na investici do nemovitosti (respektive si vzít hypotéku). Dále by investor určitě neměl opomenout akcie, jelikož ty jsou potenciálně velmi výnosné.

V neposlední řadě by měl rozhodně část peněz investovat do nějakého méně riskantního prostředku – nabízí se např. ETF fondy. Určitě pak může být zajímavé vyzkoušet si s nějakou menší částkou například investici do kryptoměn.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang