Spořicí účty – průvodce, srovnání 2022

sporici-ucty-2

Člověk nikdy neví, kdy přijde tíživá finanční situace, a proto je vždy vhodné mít naspořené nějaké prostředky. K tomu se skvěle hodí spořicí účet. Své vlastní spořicí účty nabízí téměř každá bankovní společnost, a vybrat ten nejlepší tak nemusí být jednoduché. Co je o spořicích účtech důležité vědět, na co se zaměřit a jak zvolit ten pravý?

Spořicí účet se skvěle hodí pro každého, kdo si chce jednoduchým způsobem našetřit finance anebo hledá bezpečné zhodnocení peněz. Mnoho bank nabízí mimo jiné také dětský spořící účet.

Co je to spořicí účet

Jedná se v podstatě o obyčejný bankovní účet, který je primárně určen na dlouhodobě odkládání finančních prostředků a tvorbu peněžní rezervy.

Rozdíl oproti odvádění peněz na běžný účet tkví v tom, že prostředky odeslané na spořicí účet jsou zúročeny. To znamená, že z uložených částek se vlastníkovi spořicího účtu připisuje úrok – peníze se tak zhodnocují.

Výše úroku se u různých poskytovatelů spořicích účtů liší – obvykle se pohybuje v nižších jednotkách procent. Ačkoliv se peníze na spořicích účtech zhodnocují, pravdou je že úroky nejsou příliš vysoké a obvykle ani nedokážou vyvážit inflaci.

Oblíbeným typem spořicích účtů jsou spořicí účty pro děti. Na ně mohou rodiče odkládat finanční prostředky, aby zajistili svým potomkům pohodlnější začátek samostatného života.

Spořicí účet umožňuje bezpečné zhodnocení peněz.

Jak fungují spořicí účty

Lze rozlišovat mezi dvěma typy spořicích účtů:

  1. spořicí účty bez výpovědní lhůty
  2. spořicí účty s výpovědní lhůtou

Z účtů spadajících do první kategorie je peníze možné vybrat kdykoliv. Naproti tomu, má-li účet výpovědní lhůtu, musí ji klient dodržet, jinak mu budou naúčtovány poplatky.

Spořicí účty mají mnoho výhod, mezi než patří zejména následující:

  • většinou se s nimi nepojí poplatky za vedení
  • jedná se o bezpečné zhodnocení peněz
  • mohou být součástí běžného účtu
  • vklady do 100 000 euro jsou pojištěny

Je ovšem potřeba mít na paměti, že příjmy z úroků musí být zdaněny; odvádí se z nich 15procentní daň z příjmu. O to se však obvykle postará banka.

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet

Spořicích účtů se nabízí veliké množství, a výběr tak může být náročný. Obecně je důležité vzít při rozhodování v potaz především tyto parametry:

  • úrok – ten je samozřejmě zásadní – platí, že čím vyšší je úrok, tím vyšší je i výnos pro klienta
  • poplatek za založení – u některých poskytovatelů se neplatí vůbec
  • pásma úročení – procento úroku se může lišit v závislosti na výši spořené částky
  • frekvence úroků – standardem je měsíční zúročování, lze se ovšem setkat i s méně častým

Přestože je úrok pravděpodobně nejdůležitějším parametrem pro výběr spořicího účtu, není zdaleka jediným kritériem, na které by měl člověk brát ohled. Roční úroková sazba a výpočet úrokové sazby je však velmi důležitým faktorem u spoření.

Při zakládání spořicího účtu je mimoto vždy důležité důkladně si prostudovat podmínky, na které klient přistupuje, aby později nebyl překvapen například nějakými nežádoucími poplatky.

sporici-ucty2-5464299
Úroky jsou většinou vypláceny měsíčně.

Srovnání nejlepších spořicích účtů

Zde je porovnání, u kterého je uvedeno, jaké mají nejlepší spořicí účty úrok:

Spořicí účetMaximální výše úrokové sazby
Banka Creditas Spořicí účet2,8 %
MONETA Spořicí účet (spoření B)2,5 %
Expobank NEO účet2,01 %
Sberbank FÉR spoření1,8 %
Hello bank Hello spořicí účet1,8 %
Equabank Spořicí účet HIT1,5 %
Air Bank Spořicí účet1,5 %
Raiffeisenbank Spořicí účet XL1,5 %
Fio banka Fio konto1,5 %
Česká spořitelna Spoření účet1,5 %
KB Spořicí účet Konto plus1 %
ČSOB Spořicí účet Spoření s bonusem0,65 %

Jak bylo uvedeno výše, hodnota úrokové sazby se může lišit podle toho, kolik peněz klient na účet odvádí.

TIP: Úrokové sazby spoření banky zvyšují. Vyplatí se uzavřít spoření? Dosáhne zhodnocení nad inflační sazby?

Závěr

Spořicí účet může sice být skvělým místem, kam odkládat peníze na horší časy, avšak není možné počítat s příliš vysokým zhodnocením. Úroky zpravidla nejsou schopny klienta ani ochránit před inflací.

Ti, kdo touží po vyšším zhodnocení peněz, by si při rozhodování do čeho investovat své prostředky měli vybírat spíše z výnosnějších finančních nástrojů, jako jsou například:

Tato aktiva jednak poskytují mnohem větší šanci na ochranu před inflací a navíc mohou dokonce umožnit investorovi, aby se stal rentiérem. Pro větší zisky je vhodný majetkový účet, který zprostředkuje investování.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang