Kdy investiční zlato nakupovat a kdy už je na to pozdě

Tak jako každou recesi se začínají objevovat v mediích články o tom, jak nyní akcie šíleně padají a jak zlato šíleně roste. A popisuje se v mediích, jak dramaticky rostou nákupy investičního zlata investory. Logicky se objevuje otázka, zda investoři, a většina jsou amatérští investoři, dělají správně. Akcie nyní nechám stranou a podívám se na investiční zlato. 

Předně bych chtěl upozornit na fakt, že pokud se investor rozhoduje podle takových článků a nechává se jimi inspirovat k tomu, aby se choval tak, jak se v nich zpravidla popisuje, není to správný tah. Články upozorňují na to, kdy je již něco příliš levné, nebo naopak hodně dlouho rostlo.

Pokud jste se tedy nyní v době, kdy přichází celosvětová recese, rozhodli začít investovat do investičního zlata a spoléháte na to, že nyní na tom budete profitovat, přicházíte velmi pravděpodobně s křížkem po funuse. Mělo by vás přitom trknout i to, jak zásadně cena trojské unce vyrostla za posledních 12 měsíců.

To je jaksi úloha investičního zlata. V době krizí a recesí, když hrozí, že jiná aktiva na nějaký čas výrazně klesnou, zlato je taková tradiční záchranná brzda. Nesmím ho ale začít nakupovat na vrcholu krize. Musím ho mít před krizí.

TIP: Jaké jsou nejlepší podílové fondy? To je uvedeno v tomto článku.

Bohužel amatérští investoři mají na burze většinou zoufalé výsledky. Nemůžete se rozhodovat – totiž nechat se strhnout – davovou psychózou. Musíte být napřed. Být odolní vůči davu i novinovým titulkům.

Osobně mám fyzické (ne papírové) investiční zlato jako součást mého portfolia již řadu let. A řadu let, tedy dávno před krizí, jej nakupuji. A tak logicky nyní, v době koronavirové pandemie, sklízím. Abych byl precizní, mám svůj investiční plán a nakupuji investiční zlato každý měsíc za stejně velkou částku. Opravdu nemám ambici trefit tzv. dno či vrchol.

Nikdo na světě to neumí a já také ne. Když se ale podíváte na ceny trojské unce během posledních 10 let, musí vám být jasné, jak pozitivně se nyní moje investiční zlato v portfoliu projevuje.

Drazí investoři, nebuďte ovce. Mějte plán. Mějte dlouhodobý plán. A držte se jej.

Mimochodem, věděli jste, že výnos z prodeje vašeho investičního zlata nepodléhá zdanění? Paráda, že? Pro inspiraci si lze přečíst článek o tom, kde koupit zlato.

Kromě investičního zlata je dobré zvážit investici do bitcoinu. Cena této nejznámější a nejrozšířenější kryptoměny v říjnu 2021 raketově vzrostla. Bitcoin je opět na vzestupu a jeho cena pokořila hranici 57 000 dolarů. Navíc lze očekávat další vzestupný trend ceny bitcoinu a některých dalších kryptoměn.

Na závěr upozorňuji, že tento článek není investiční doporučení. Každý investor by se měl a musí rozhodovat sám za sebe. To je důležité při investici do akcií, do zlata a ještě více při investici do rizikových možností jako je bitcoin a kryptoměny. Tohle za vás skutečně nikdo neudělá. Nikdo vás neudělá bohatým. To musí každý sám.    

TIP: S články od Vpenize.cz každý (budoucí) rentiér vyhrává – jako například s tímto.  

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang