Bitcoin je opět na vzestupu, jeho hodnota se vyšplhala na nejvyšší úroveň od května

bitcoin-na-vzestupu

Cena nejznámější a nejrozšířenější kryptoměny raketově vzrostla. Po čtyřech týdnech se vrátila nad hranici 50 tisíc a lze očekávat další vzestupný trend ceny. Odborníci mají za to, že by bitcoin mohl pokořit hranici 60 tisíc dolarů.

V posledních několika týdnech či měsících byly větší finanční trhy vystaveny silnému stresu, protože tradiční tržní akcie a kryptoměny byly svědky trvajícího útlumu. Hodnota bitcoinu v červenci klesla dokonce ke 30 000 dolarů.

Po menším zlepšení se bitcoin opět výrazně propadl na začátku září, kdy se začal používat jako oficiální platidlo ve středoamerickém státě Salvador. Ten se stal první zemí na světě, která k takovému kroku přistoupila. Cena bitcoinu se 21. září dostala na 40 596 dolarů.

Nyní se trh začíná zotavovat a kryptoměny dosahují značných ziskůBitcoin je tak za poslední týden v zisku přes 15 %.

V úterý 12. října 2021 pokořila cena bitcoinu hranici 57 000 dolarů. Jde o nejvyšší hodnotu od 12. května, kdy se bitcoin obchodoval za 56 749 dolarů. Aktuální cena bitcoinu ke 13. říjnu je 54 930 dolarů (cca 1 205 430 Kč).

Digitální měna bitcoin je citlivá na náhlé změny trhu. Její cenu negativně ovlivnil také např. nedávný zákaz Čínské centrální banky používat bitcoin a další kryptoměny. Jednalo se však o krátkodobé snížení ceny, která už je nyní zase na vzestupu.

Podle některých analytiků přispívají k současnému zdražování bitcoinu očekávání, že američtí regulátoři tento měsíc schválí první burzovně obchodované fondy (ETF) navázané na bitcoin. ETF může investor koupit např. pomocí investiční platformy Portu.

Dalšími známými kryptoměnami jsou také ethereum, cardano, tether a binance coin. Jejich cena však na rozdíl od ceny bitcoinu příliš neroste či dokonce stagnuje. Ethereum vykazovala nárůst o 5,8 procenta a prodává se cca za 3 622 dolarů. Kryptoměny lze bezpečně nakupovat a prodávat např. v české online směnárně Simplecoin.

Co je bitcoin?

Bitcoin je nejznámější a taktéž nejpoužívanější kryptoměna (digitální měna). Často je označován také jako měna virtuální. Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory nebo mu je uchovává třetí strana. Počátky bitcoinu sahají už do roku 2008.

Bitcoin představuje alternativu nekrytým inflačním penězům. Tato kryptoměna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.

bitcoin-cena
Bitcoiny je vhodné bezpečně uložit do bitcoinové peněženky.

Bitcoin je téměř anonymní. Při odesílaní a přijímání plateb se používají BTC adresy, což je 34 místný kód, který v sobě nemá žádné informace o vlastníkovi účtu, jako například jeho jméno nebo adresa. 

Bez regulace finančních institucí se bitcoiny mohou přesouvat mezi jednotlivými uživateli nesmírně rychle, bez prodlevy, a to jak mezi mobilními telefony nebo speciálními bitcoin peněženkami, které slouží pro bezpečné uchování této virtuální měny.

Bitcoin je volně směnitelný za jakoukoliv měnu, nejčastěji je ovšem jeho hodnota udávána k dolaru.

Digitální měna bitcoin je naprogramována pouze v omezeném počtu. V roce 2140 by mělo dojít k úplnému vytěžení všech bitcoinů, jejichž počet se zastaví na hodnotě 21 milionů

Jak bitcoin funguje a jak se těží?

Kryptoměny používají pro provádění transakcí šifrovanou peer-to-peer síť (nebo-li P2P), ve které spolu komunikují přímo jednotliví koncoví uživatelé (ti, co si posílají bitcoiny) i těžaři (ti, co bitcoiny tzv. „těží“; potvrzují transakce v síti). Těžení bitcoinu se nazývá bitcoin mining. Tato P2P síť, přes kterou probíhá veškerá komunikace a činnost, zároveň zajišťuje decentralizaci.

Bitcoiny může těžit každý, kdo má doma počítač a nainstalovaný těžební software. Ten je volně dostupný ke stažení. Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou nebo uchovávány pomocí služby třetí strany. Těžit bitcoin je také možné i na mobilu.

V rozsáhlém průvodci těžbou kryptoměn se člověk dozví mnoho dalších přínosných informací o tom, jak se dají těžit virtuální peníze.

Kde koupit bitcoin?

Bezpečným a nejjednodušším způsobem, jak koupit bitcoin, je skrze krypto burzu. Zde si stačí založit účet, následně ověřit osobní údaje a obchodování s bitcoiny může začít. Na krypto burze je možné uskutečnit jak nákup, tak prodej kryptoměn.

Bitcoin lze členit na jednotlivé části, proto obchodování s bitcoiny lze provádět již od malých částek, klidně 100 Kč. Je však zapotřebí brát v potaz poplatky, které jednotlivé burzy za nákup bitcoinu vyžadují. Většinou se nejedná o velké sumy, tudíž se není třeba ničeho obávat.

Další informace o tom, jak koupit a podat bitcoin v roce 2021, si lze přečíst v podrobném článku. O investicích do kryptoměn se člověk může více dozvědět např. na Times.cz. Čtenář tu například zjistí, jak kryptoměny obecně fungují, jak těžit bitcoin na mobilu nebo jaké jsou výhody platformy a karty Crypto.com.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang