Bitcoin – kurz, cena a graf

Bitcoin je hlavní a nejhodnotnější kryptoměna.

Bitcoin je internetová kryptoměna, která vznikla v roce 2009. Od té doby se o ní mluví jako o měně budoucnosti, kterou se bude platit na celém světě. Bitcoin má však řadu nevýhod, které ho drží stále jen jako virtuální měnu.

Bitcoin je hlavní a nejhodnotnější kryptoměna. Z experimentu se stal jedním z nejvíce zajímavých a také nejvíce diskutovaných témat světových financí. V listopadu 2021 činila souhrnná hodnota všech bitcoinů více než 1 bilion dolarů, což přesahuje tržní kapitalizaci některých nejhodnotnějších společností na světě – například Tesly, Berkshire Hathaway a mateřské společnosti Facebooku Meta.

Vznik Bitcoinu

Bitcoin, který byl spuštěn v roce 2009. K tomuto datu je datován pro Bitcoin vznik. Jedná se o decentralizovanou digitální hotovost, která eliminuje potřebu zprostředkovatelů jako jsou banky a vlády. Místo toho využívá počítačovou síť peer-to-peer k potvrzování nákupů přímo mezi uživateli.

Co je bitcoin?

  • Bitcoin je známý také pod zkratkou BTC
  • Bitcoin se nepodobá žádnému jinému aktivu, které by dosáhlo takové hodnoty
  • Bitcoin je považován řadou lidí za jednotku digitální měny, jejíž hodnota může značně kolísat
  • Bitcoin není podložen ekonomickou jistotou nějakého státu nebo banky, je zabezpečen šifrovanou účetní knihou digitálních transakcí, kterou společně vedou tisíce počítačů

Investor nemusí být odborník na kryptoměny pro pochopení, jak bitcoin funguje. Ačkoli základní technologie „blockchain“ může být poměrně složitá, není těžké pochopit její základy.

Zakladatel Bitcoinu – Satoshi Nakamoto?

Satoshi Nakamoto je anonymní jméno, které používá tvůrce kryptoměny Bitcoin. Skutečná osoba, kterou toto jméno představuje a je zakladatelem Bitcoinu, nebyla nikdy nalezena. To vede mnoho lidí k domněnce, že se jedná o pseudonym osoby s jinou identitou nebo skupiny osob.

  • Satoshi Nakamoto je pseudonym, který napsal původní whitepaper o Bitcoinu a jehož identitě se připisuje vynález samotného Bitcoinu.
  • Ačkoli se za Satoshiho vydávalo několik lidí, pravá identita zakladatele Bitcoinu nebyla nikdy ověřena ani odhalena.
  • Vzhledem k dnešní ceně Bitcoinu by byl Satoshi Nakamoto miliardářem, protože lze dohledat, že stále vlastní obrovské množství Bitcoinu.

Cena bitcoinu a graf

Tradiční peníze (jako jsou koruny nebo americké dolary na bankovním účtu) jsou kryté a regulované vládou, která je vydává. Bitcoin je naproti tomu poháněn kombinací síťové technologie a softwarově řízené kryptografie, což je věda o předávání tajných informací, které mohou číst pouze odesílatel a příjemce.

Vzniká tak měna, která je podložena kódem, nikoli fyzickými hodnotami, jako je zlato nebo stříbro, nebo důvěrou v centrální finanční orgány.

Graf ceny bitcoinu se v čase velmi vyvíjí. V dubnu 2011 činila v grafu bitcoinu cena za jeden bitcoin jen 1 USD. Na podzim roku 2021 dosahovala podle grafu bitcoinu jeho cena historických maxim nad 65 000 USD za jeden bitcoin.

Jak funguje bitcoin?

Každý bitcoin (obchodní symbol „BTC“, někdy se používá také „XBT“) je počítačový soubor uložený v digitální peněžence v počítači nebo chytrém telefonu. Pro pochopení fungování této kryptoměny pomůže porozumět těmto pojmům a souvislostem:

  • Blockchain – bitcoin je poháněn kódem s otevřeným zdrojovým kódem známým jako blockchain, který vytváří sdílenou veřejnou účetní knihu transakcí uspořádanou do „bloků“, které jsou „řetězeny“ dohromady, aby se zabránilo manipulaci. Tato technologie vytváří trvalý záznam každé transakce a je základem více než 10 000 kryptoměn, které následovaly po bitcoinu.
  • Soukromé a veřejné klíče – bitcoinové peněženky obsahují veřejný a soukromý klíč, které společně umožňují majiteli iniciovat a digitálně podepisovat transakce a poskytují důkaz o autorizaci.
  • Těžaři bitcoinů – těžaři (neboli členové peer-to-peer platformy) pak nezávisle potvrzují transakce pomocí vysokorychlostních počítačů, obvykle do 10 až 20 minut.

Co je těžba bitcoinů?

Těžaři bitcoinů – někdy se jim říká také „uzly“ – jsou majitelé vysokorychlostních počítačů, kteří nezávisle potvrzují každou transakci a přidávají dokončený „blok“ transakcí do stále rostoucího „řetězce“, který obsahuje úplný, veřejný a trvalý záznam každé bitcoinové transakce.

Těžaři jsou za své úsilí placeni v bitcoinech, což decentralizovanou síť motivuje k nezávislému ověřování každé transakce. Tato nezávislá síť těžařů také snižuje možnost zaznamenání podvodů nebo nepravdivých informací, protože většina těžařů musí potvrdit pravost každého bloku dat před jeho přidáním do blockchainu v procesu známém jako „proof of work“.

Jak bitcoin vydělává peníze?

Cena bitcoinu se řídí zákonem nabídky a poptávky – a protože poptávka roste a klesá, je cena kryptoměny velmi kolísavá.

Kromě těžby bitcoinů, která vyžaduje technické znalosti a investice do výkonných počítačů, většina lidí nakupuje bitcoiny jako formu měnové spekulace – sází na to, že tržní cena jednoho bitcoinu bude v budoucnu vyšší než dnes. To je však obtížné předvídat.

Předpokládaný vývoj Bitcoinu

Očekává se, že hodnota Bitcoinu v průběhu roku 2023-2024 dosáhne hodnoty 75.000 dolarů a do konce roku 2024 by jedna mince Bitcoinu měla mít hodnotu přes 100.000 dolarů. To by byl obrovský nárůst ve srovnání s hodnotou Bitcoinu ze začátku roku 2023. Trhy kryptoměn jsou velmi volatilní a u investic a nákupu Bitcoinu je to třeba zohlednit.

Příznivci kryptoměn se domnívají, že Bitcoin překoná hranici 300.000 dolarů v roce 2025-2026 a bude pokračovat v růstu až na 500.000 dolarů v roce 2027-2028.

Kolem roku 2030 podle odborníků by předpokládaný vývoj Bitcoinu měl směřovat k průměrné ceně kolem 850-950.000 dolarů. V současné době se nepředpokládá výrazný pokles ceny.

Bitcoin je nyní největší kryptoměna na kryptotrhu s tržní kapitalizací, která se pohybuje v biliónech dolarů.

  • Na základě býčího trhu v letech 2020 a 2021 vzrostla hodnota Bitcoinu o více než 300 %.
  • Na začátku roku 2020 byla hodnota Bitcoinu kolem 9.000 dolarů a během roku 2020 každý měsíc dosáhla nového milníku, což vyvrcholilo cenou přes 20.000 dolarů v prosinci 2020.
  • V lednu 2021 se cena během velmi krátké doby zdvojnásobila na více než 40.000 dolarů, až v březnu 2021 překročila 60.000 dolarů.

Pokud je Bitcoin v rostoucím trendu býčím trhu jako v roce 2020 a 2021, tak během býčího trhu přibývá nových investorů, kteří pohánějí celkovou poptávku po Bitcoinu.

Nákup bitcoinu: výhody a nevýhody

U spekulativních aktiv jako je bitcoin je potřeba zohlednit nejen výhody, důležité je také zaměřit se pečlivě na nevýhody a rizika podobné investice.

Bitcoin je velmi spekulativní a volatilní investice. Stojí za to připomenout, že obchodování s akciemi může přinést podobné vzrušení – a výběr akcií zavedených společností je obecně méně rizikový než investice do bitcoinu. Z toho důvodu se doporučuje věnovat jednotlivým akciím nebo spekulativním aktivům jako je bitcoin jen malou část svého celkového investičního portfolia.

Kryptoměna bitcoin má jisté výhody:

  • Soukromé a bezpečné transakce kdykoli – s menšími možnými poplatky. Jakmile investor vlastní bitcoiny, můžete je převádět kdykoli a odkudkoli, čímž se zkrátí doba a sníží potenciální náklady na jakoukoli transakci.
    • Transakce neobsahují osobní údaje jako je jméno nebo číslo kreditní karty, což eliminuje riziko odcizení informací o spotřebiteli za účelem podvodných nákupů nebo krádeže identity. (I když je dobré připomenout, že k nákupu bitcoinů na burze je zpravidla nutné nejprve propojit bankovní účet a identifikovat se formou KYC)
  • Potenciál velkého růstu – někteří investoři a držitelé bitcoinu sázejí na to, že jakmile bitcoin se postupně rozšíří, tak bude následovat větší důvěra a širší používání a cena bitcoinu poroste
  • Decentralizace – po finanční krizi a velké recesi někteří investoři s nadšením přijímají alternativní decentralizovanou měnu – měnu, která je v podstatě mimo kontrolu běžných bank, řídicích orgánů nebo jiných třetích stran
    • Bitcoin je vydáván a řízen bez ústředního orgánu, žádná banka, firma ani stát ho nemohou jakýmkoliv způsobem ovlivňovat
  • Nemožné padělání – je zcela nemožné padělání, způsobování inflace nebo blokování finančních toků
  • Nové mince – se neustále a stabilně uvolňují, nakonec má být v oběhu 21 milionů mincí, konec uvolňování nastane v roce 2140
  • Poplatky za transakce – u bitcoinu nejsou žádné nebo minimální poplatky za transakce
  • Důvěra – není závislý na důvěře ke svému vydavateli, transakce probíhají díky síťovým uzlům
  • Globální – je možné přijímat a odesílat jakékoliv množství kdekoliv na světě
  • Satoshi – každý bitcoin je dělitelný až na 8 desetinných míst, není tedy nutný nákup celé mince. Tyto menší dílky se nazývají satoshi
  • Anonymita – adresa účtu je anonymní, neobsahuje žádné identifikační údaje, název účtu je určitá kombinace čísel a písmen
  • Nelze zastavit – systém vydávající měnu nemůže zkolabovat

Bitcoinem lze platit u poměrně velkého množství obchodníků. Ve středoamerickém Salvadoru je dokonce bitcoin oficiální měnou.

Naopak mezi nevýhody bitcoinu patří:

  • Volatilita ceny bitcoinu zatímco graf ceny za jeden bitcoin se v průběhu let dramaticky měnil, radost kupujících se značně lišila v závislosti na načasování jejich investice.
    • Například ti, kteří nakoupili v roce 2017, kdy cena bitcoinu rostla k 20 000 dolarům, museli čekat až do prosince 2020, aby své ztráty získali zpět. I když byl rok 2021 pro bitcoin silný, přesto mezi dubnem a červencem ztratil v grafu bitcoin polovinu své ceny, než se zotavil a v listopadu dosáhl nové maximální ceny za jeden bitcoin
  • Obavy z hackerských útoků – ačkoli zastánci tvrdí, že za bitcoinem stojící technologie blockchain je ještě bezpečnější než tradiční elektronické převody peněz, bitcoinové burzovní peněženky byly atraktivním cílem pro hackery.
    • Došlo k několika významným hackerským útokům, například v květnu 2019 se objevila zpráva, že z několika účtů s vysokým majetkem na kryptoměnové burze Binance bylo odcizeno více než 40 milionů dolarů v bitcoinech (společnost ztráty pokryla).
  • Omezené (ale rostoucí) používání – v květnu 2019 se telekomunikační gigant AT&T připojil ke společnostem, jako jsou Overstock.com, Microsoft a Dish Network, které přijímají platby v bitcoinech. Tyto společnosti jsou však výjimkou, nikoli pravidlem
  • Nutná přítomnost internetu – bez něj nejsou žádné transakce možné
  • Možnost krádeže mincí – pokud máte špatně zaheslovanou stránku a váš počítač napadne nějaký vir
  • Ztráta hesla – se silným heslem je malá pravděpodobnost, že vám budou mince ukradeny, stále je však možné heslo zapomenout – pokud heslo ztratíte, nikdy se nedostanete na svůj účet
  • Překupníci, zloději – anonymita se dá zneužít pro anonymní a nelegální platby, například při nákupu drog, nájemných vražd nebo zboží na černém trhu
  • Prudké výkyvy kurzu měny – kurz měny lítá nahoru a dolů, není nijak ovladatelný

TIP: Bitcoin a další kryptoměny lze nakupovat či prodávat v české online směnárně Simplecoin, s níž mají uživatelé dobré zkušenosti.

Kde koupit bitcoin?

Existuje několik způsobů, jak získat bitcoin. Tyto patří k nejběžnějším:

  • Bitcoinové bankomaty – po světě jsou stovky tisíc bitcoinových bankomatů.
  • Investiční makléřské společnosti – společnosti jako eToro jsou mainstreamovými investičními brokery, kteří nabízí bitcoin a další kryptoměny.
  • Kryptoměnové burzy – po světě existuje řada burz. Jednou z největších je Coinbase, která nabízí přístupem k přibližně 100 kryptoměnám.

Bitcoin má výhody i nevýhody, stejně jako jakákoliv jiná měna. Na otázku, zda se investice do bitcoinu vyplatí, tedy neexistuje jednoznačná odpověď. Každý musí zvážit svou situaci, informovat se o výhodách a nevýhodách a poté se sám za sebe rozhodnout.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang