Nákup bitcoinu 2024

Kryptoměny zaznamenaly za první dekádu své existence obrovský nárůst zájmu jak u profesionálních, tak u amatérských investorů. Na výběr je ze široké škály různých kryptoměn, přičemž nejvíce lidí se poohlíží po té vůbec nejstarší, bitcoinu. Jaké jsou možnosti pro nákup a prodej bitcoinu a jak obchodování s bitcoinem funguje?

Nákup bitcoinu je často prvním krokem investorů do světa kryptoměn. A pro člověka zvyklého na tradiční finanční produkty to může být velmi netradiční a neznámé prostředí.

U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u eToro ke vzniku ztráty.

Investování do kryptoaktiv je vysoce volatilní a v některých zemích EU neregulované. Neexistuje zde žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

Kde obchodovat s kryptoměnami?

Kryptoměny lze obchodovat na různých platformách a burzách, které poskytují různorodé možnosti pro investování. Jednou z populárních možností je využít služeb brokera, jako je například eToro, který zjednodušuje obchodování a poskytuje přístup k rozsáhlé nabídce digitálních aktiv.

eToro je mezinárodní obchodní platforma, která si získala popularitu u více než 30 milionů uživatelů, což činí eToro jedním z největších brokerů v oblasti kryptoměnového obchodování.

Na platformě eToro mají klienti přístup k pestré nabídce kryptoměn, která zahrnuje 74 různých digitálních aktiv. V nabídce lze nalézt nejznámější kryptoměny jako je Bitcoin, Ethereum či Cardano, jakož i ty méně známé, například Tezos či Polkadot. Tato nabídka je pravidelně aktualizována a rozšiřována, aby investoři mohli využívat nových příležitostí na trhu.

eToro je přívětivou platformou i pro začátečníky, jelikož nabízí jednoduché uživatelské rozhraní a nástroje pro sledování a analýzu trhů. S možností sociálního obchodování mohou noví investoři sledovat a kopírovat strategie zkušených obchodníků, což zvyšuje jejich šance na úspěch na kryptoměnových trzích.

U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u eToro ke vzniku ztráty.

Investování do kryptoaktiv je vysoce volatilní a v některých zemích EU neregulované. Neexistuje zde žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

Bitcoin

Hodnota bitcoinu je velmi volatilní, to znamená, že velmi kolísá – například vzrostla z 3 337 dolarů v prosinci 2018 na rekordní hodnoty nad 65 000 dolarů v listopadu 2021. Stejně jako všechny kryptoměny je i bitcoin spekulativní a nákup bitcoinu a jeho držení podléhá mnohem větší volatilitě než mnohé osvědčené investice jako jsou akcie, dluhopisy a podílové fondy.

Jedním z běžných pravidel jak začít investovat do jednotlivých akcií nebo rizikových aktiv jako bitcoin je vložit maximálně 10 % svého portfolia. Pro začínající investory je doporučení se ujistit, že zjistili dostatek informací o tom, jak investovat peníze a jak o peníze mohou rizikovými investicemi přijít.

Pokud se investor rozhodnete bitcoiny koupit, pak bude muset učinit některá technická rozhodnutí, jak bitcoin nebo kryptoměny uchovávat.

Kryptoměnové peněženky

Ještě před tím, než se člověk začne zajímat o to, jak získat bitcoin, by si měl položit otázku, kam své bitcoiny uloží. Nejjednodušším a nejbezpečnějším místem pro přechovávání jednotek virtuální měny je bezpochyby tzv. kryptoměnová peněženka.

Krypto peněženka je software, který funguje buď jako program v počítači nebo aplikace v telefonu. Představuje v podstatě ekvivalent bankovního účtu pro přechovávání bitcoinů či jiných kryptoměn.

Eventuálně lze využívat také hardware peněženky. Ty připomínají flash disk a lze je připojit k počítači a pomocí něj s nimi operovat.

Hardwarová peněženka je malé šifrované přenosné zařízení, které umožňuje stahovat a přenášet bitcoiny. Tyto peněženky mohou stát 1 000 až 5 000 korun a jsou považovány za mnohem bezpečnější než využívání aplikací nebo burzy pro uchování bitcoinu.

Mezi poskytovatele hardwarových peněženek patří např:

  • Trezor: Tato společnost nabízí malé hardware peněženky velikosti klíče v ceně od 1 500 korun
  • Ledger Nano: Společnost Ledger Nano nabízí studené peněženky v ceně od 1 500 korun

Ne všichni zprostředkovatelé pro obchodování s bitcoiny vyžadují, aby investor vlastnil svou krypto peněženku. Nicméně, i tak se jedná o velmi doporučovaný způsob uchovávání jednotek virtuální měny, a to zejména proto, že poskytuje velmi spolehlivou ochranu před potenciálními podvody.

Při vytváření účtů pro digitální peněženky a směnárny je důležité používat silné heslo a dvoufaktorové ověřování.

S kryptoměnami se dá také dobře operovat prostřednictvím tzv. Crypto karty. Tu lze používat i jako běžnou platební kartu a je díky ní možné získat cashback v hodnotě až 8 %.

Bitcoin uložen u důvěryhodné burzy

Alternativou je nechat bitcoin uložený u důvěryhodné burzy nebo poskytovatele v cloudu a přístup k němu mít umožněn prostřednictvím aplikace nebo počítačového prohlížeče. Každá kryptoměnová burza, která nabízí kryptoměny, tak nabídne bezplatně také možnost uložit a uchovávat bitcoin automaticky na burze.

Mnoho uživatelů však dává přednost převodu a uložení svých bitcoinů do kryptoměnové peněženky.

Proč si vybrat peněženku od jiného poskytovatele než od burzy? Zatímco zastánci tvrdí, že technologie blockchain, která stojí za bitcoinem, je ještě bezpečnější než tradiční převody elektronických peněz, bitcoinové horké peněženky jsou atraktivním cílem pro hackery.

Jak varuje server Bitcoin.org: „Mnoho burz a online peněženek v minulosti trpělo narušením bezpečnosti a tyto služby obecně stále neposkytují dostatečné pojištění a zabezpečení, aby je bylo možné používat k ukládání peněz jako banku.“

Jak investovat do Bitcoinu – nákup bitcoinů

Po té, co si investor ujasní, kde bude držet své bitcoiny, už přichází čas na to nejdůležitější – samotný nákup bitcoinů, kterým investor vyřeší, jak získat bitcoin.

Kde koupit bitcoin a kde prodat bitcoin? Existuje několik možností, jak získat bitcoin, pokud pro investora bitcoin představuje to, do čeho chce investovat. Bitcoinové investice patří mezi trendy dnešní doby, jak peníze zúročit.

TIP: Velmi dobrou volbou při výběru krypto peněženky je bezpochyby Ledger Nano S.

Jak získat a koupit bitcoin a kryptoměny

Brzy bude pro všechny nezbytné se v tematice Bitcoinu orientovat. Je totiž jen otázkou času, kdy dojde k dalšímu rozšíření této oblíbené kryptoměny.

Jak koupit bitcoin ve 4 krocích

  • Rozhodnutí, kde bitcoiny nakoupit – s investováním do bitcoinů pomohou kryptoměnové burzy, mezi které patří například Coinbase, a několik tradičních akciových brokerů, jako je eToro.
  • Rozmyslet si, jak kryptoměnu uchovávat – bude investor své bitcoiny uchovávat v kryptoměnové peněžence nebo je bude držet na burze (což je považováno za nebezpečné).
  • Provést nákup – ujasnit si, kolik do bitcoinu investovat.
  • Spravovat svou investici – určit si dlouhodobý plán pro toto aktivum.

1. Online burzy, kde koupit bitcoin

Kryptoměnové burzy představují nejpopulárnější volbu pro ty kdo hledají, kde sehnat bitcoin. Uživatelům těchto burz je umožněno velmi výhodné a pohodlné investování do bitcoinu či dalších virtuálních měn.

Jednou z největších a nejoblíbenějších kryptoměnových burz je Binance. Je to oblíbená burza pro pro pokročilé i pro začátečníky v případě investice do bitcoinu. Poskytuje také digitální peněženku, spořící účty a kryptoměnové půjčky.

Pro obchodování na burze je nejprve potřeba založit si uživatelský účet. Na tom však není nic složitého a vše navíc probíhá z pohodlí domova.

Při zakládání účtu bude většina platforem umožňujících obchodování požadovat nějakou formu ověření totožnosti. To většinou znamená, že nový investor musí naskakovat jeden, případně dva osobní doklady (např. občanský průkaz, řidičský průkaz či rodný list).

Následující krok bývá zpravidla převedení peněžní částky na investiční účet podobně, jako tomu je například při investování do akcií prostřednictvím online brokera. Po té, co je realizován převod, je již umožněn nákup kryptoměn.

Bitcoiny je vhodné bezpečně uložit do bitcoinové peněženky.

Zakládání účtu na kryptoměnové burze je opravdu nenáročné a poměrně rychlé: netrvá déle než několik málo dnů. Jediné zdržení je způsobeno ověřováním osobních dokladů a čekáním na uskutečnění bankovního převodu (to je značně uspíšeno, zvolí-li si investor do bitcoinu některou z tuzemských burz).

Na českém trhu je od roku 2017 možné využívat českou kryptoměnovou burzu pro obchodování. Nazývá se CoinBank. Světovou, podobně nazvanou burzou pro kryptoměnové transakce, je Coinbase.

TIP: Jak těžit bitcoin? To je vysvětleno v tomto článku.

Člověk si může vybírat z velkého množství kryptoměnových burz, a rozhodnout se pro jednu konkrétní tedy není jednoduché. Výběr bude snažší, když bude mít nový investor na paměti nejzásadnější kritéria, která určují kvalitu burzy:

  1. kurz – burzy nabízejí aktuální ceny bitcoinů a altcoinů – kurz je založen na nabídce a poptávce. Přesto se kurzy na jednotlivých měnách lehce liší a je to určitě třeba vzít v potaz.
  2. měna – je výhodné si vybrat burzu, která umožňuje obchodování v českých korunách, jelikož tím odpadá poplatek za konverzi na zahraniční měnu.
  3. poplatky – s investováním na kryptoměnových burzách se většinou pojí i drobné poplatky. Na každé burze dosahují jiné výše.
  4. ověření identity – doporučuje se využívat služby pouze těch burz, jež vyžadují kontrolu totožnosti. Takové burzy představují bezpečnější místo pro obchodování s kryptoměnami.

Tato kritéria je jednoznačně potřeba zhodnotit investici do bitcoinu při výběru té správné burzy. Nicméně, bezpečných a výhodných krypto burz existuje celá řada. Mezi ty nejoblíbenější patří mimo jiné:

  • Coinbase – burza s přívětivým uživatelským prostředím vhodná nejen pro první nákup bitcoinu. Pro obchodování není třeba vlastnit externí krypto peněženku.
  • Coinmate – výhodou této burzy je, že disponuje účtem vedeným v České republice, a umožňuje tak platbu v korunách.
  • Simplecoin – další burza, kde lze operovat v českých korunách (jedná se dokonce o ryze českou burzu). Je zde vyžadováno vlastnictví bitcoin peněženky.
  • Crypto.com – nabízí širokou škálu kryptoměn, které investoři nakupují za euro. Tato burza navíc spravuje svou vlastní kryptoměnu.

Mezi další krpytoměnové burzy pak patří kupříkladu Binance, Bitfinex anebo Poloniex.

Ověření identity na burzách slouží k zajištění větší bezpečnosti.

Bitcoin i další kryptoměny lze koupit i prostřednictvím brokerů jako je například XTB, eToro.

2. Bitcoinmaty

Dalším místem, kde nakoupit bitcoin pro zhodnocení peněz, jsou bitcoinmaty. Jedná se o zařízení připomínající bankomat, které umožňuje nákup a prodej kryptoměny. Bitcoinmatů je v Česku několik desítek a nacházejí se ve všech velkých městech.

Pro nákup v bitcoinmatu si s sebou není potřeba vzít nic jiného než peníze – případně může být požadována autentifikace přes telefonní číslo.

Po zaplacení umožňuje většina bitcoinových bankomatů zvolení formy převodu bitocinu, a to buďto přímo na krypto peněženku, což lze provést podobně jako QR platbu (naskenováním QR kódu), anebo vytisknutím papírové peněženky s klíčem.

Bitcoinmaty jsou rozmístěny po celé ČR; jen v Praze jich je přes dvacítku.

Bitcoinmaty sice představují velmi rychlý a snadný způsob, jak si koupit bitcoin, avšak s jeho prodejem je to o něco komplikovanější. Je totiž zapotřebí dvojí návštěva bankomatu: poprvé k zadání objednávky a podruhé k výběru hotovosti, který je možný teprve tehdy, když je transakce ověřena bitcoinovou sítí.

3. Nákup od držitelů

Dalším způsobem, jak koupit bitcoin či jak prodat bitcoin je obchodování přímo s držiteli kryptoměny. Obchodníky lze kontaktovat prostřednictvím specializovaných komunit či skupin na sociálních sítích. Existují také platformy, které jsou na nákup a prodej kryptoměn přímo zaměřené: jednou z nejpoužívanějších je LocalBitcoins.com

Tento způsob obchodování byl populární v dřívějších letech a dnes již není natolik obvyklý. Specifikem nákupu přímo od držitelů bitcoinu je smluvní kurz. Je samozřejmě možné najít někoho, kdo prodává výhodně, avšak většinou člověk nenatrefí na příjemnější ceny než na kryptoměnových burzách.

TIP: Kryptoměny lze získávat i vlastní aktivitou. Zde je vysvětleno, co je těžba kryptoměny.

4. Směnárny

Kde nakoupit bitcoin, co možná nejrychleji a nejjednodušeji? Odpovědí jsou online bitcoinové směnárny. Ty umožňují směnu běžné fiat měny za měnu virtuální provedenou během několika okamžiků a často ani nevyžadují registraci. S nákupem ve směnárnách se ovšem pojí mnohem vyšší poplatky než třeba na burzách. Příkladem bitcoinové směnárny může být platforma Easycoin nebo Simplecoin.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang