Jak koupit bitcoin – investice do bitcoinu a nákup 2021

nakup-bitcoinu

Kryptoměny zaznamenaly za první dekádu své existence obrovský nárůst zájmu jak u profesionálních, tak u amatérských investorů. Na výběr je ze široké škály různých kryptoměn, přičemž nejvíce lidí se poohlíží po té vůbec nejstarší, bitcoinu. Jaké jsou možnosti pro nákup a prodej bitcoinu a jak obchodování s bitcoinem funguje?

Ještě před tím, než se člověk začne zajímat o to, jak získat bitcoin, by si měl položit otázku, kam své bitcoiny uloží. Nejjednodušším a nejbezpečnějším místem pro přechovávání jednotek virtuální měny je bezpochyby tzv. kryptoměnová peněženka.

Krypto peněženka je software, který funguje buď jako program v počítači nebo aplikace v telefonu. Představuje v podstatě ekvivalent bankovního účtu pro přechovávání bitcoinů či jiných kryptoměn.

Eventuálně lze využívat také hardware peněženky. Ty připomínají flash disk a lze je připojit k počítači a pomocí něj s nimi operovat.

Ne všichni zprostředkovatelé pro obchodování s bitcoiny vyžadují, aby investor vlastnil svou krypto peněženku. Nicméně, i tak se jedná o velmi doporučovaný způsob uchovávání jednotek virtuální měny, a to zejména proto, že poskytuje velmi spolehlivou ochranu před potenciálními podvody.

S kryptoměnami se dá také dobře operovat prostřednictvím tzv. Crypto karty. Tu lze používat i jako běžnou platební kartu a je díky ní možné získat cashback v hodnotě až 8%.

Nákup bitcoinů – jak získat bitcoin

Po té, co si investor ujasní, kde bude držet své bitcoiny, už přichází čas na to nejdůležitější – samotný nákup bitcoinů, kterým investor vyřeší, jak získat bitcoin.

Kde koupit bitcoin a kde prodat bitcoin? Existuje několik možností, ze kterých má člověk na výběr, pokud pro něj bitcoin představuje to, do čeho investovat. Bitcoinové investice patří mezi trendy dnešní doby, jak peníze zúročit.

TIP: Velmi dobrou volbou při výběru krypto peněženky je bezpochyby Ledger Nano S.

jak-koupit-bitcoin-9458816
Bitcoiny je vhodné bezpečně uložit do bitcoinové peněženky.

Brzy bude pro všechny nezbytné se v dané tematice orientovat. Je totiž jen otázkou času, kdy dojde k dalšímu rozšíření této oblíbené kryptoměny.

1, Online burzy, kde koupit bitcoin

Kryptoměnové burzy představují nejpopulárnější volbu pro ty kdo hledají, kde sehnat bitcoin. Uživatelům těchto burz je umožněno velmi výhodné a pohodlné investování do bitcoinu či dalších virtuálních měn.

Jednou z největších a nejoblíbenějších kryptoměnových burz je Binance. Je to oblíbená burza pro pro pokročilé i pro začátečníky v případě investice do bitcoinu. Poskytuje také digitální peněženku, spořící účty a kryptoměnové půjčky.

Pro obchodování na burze je nejprve potřeba založit si uživatelský účet. Na tom však není nic složitého a vše navíc probíhá z pohodlí domova.

Při zakládání účtu bude většina platforem umožňujících obchodování požadovat nějakou formu ověření totožnosti. To většinou znamená, že nový investor musí naskakovat jeden, případně dva osobní doklady (např. občanský průkaz, řidičský průkaz či rodný list).

Následující krok bývá zpravidla převedení peněžní částky na investiční účet podobně, jako tomu je například při investování do akcií prostřednictvím online brokera. Po té, co je realizován převod, je již umožněn nákup kryptoměn.

Zakládání účtu na kryptoměnové burze je opravdu nenáročné a poměrně rychlé: netrvá déle než několik málo dnů. Jediné zdržení je způsobeno ověřováním osobních dokladů a čekáním na uskutečnění bankovního převodu (to je značně uspíšeno, zvolí-li si investor do bitcoinu některou z tuzemských burz).

Na českém trhu je od roku 2017 možné využívat českou kryptoměnovou burzu pro obchodování. Nazývá se CoinBank. Světovou, podobně nazvanou burzou pro kryptoměnové transakce, je Coinbase.

TIP: Jak těžit bitcoin? To je vysvětleno v tomto článku.

jak-prodat-bitcoin-6214323
Nákup na online burzách je pravděpodobně nejvýhodnějším způsobem, jak získat bitcoin.

Člověk si může vybírat z velkého množství kryptoměnových burz, a rozhodnout se pro jednu konkrétní tedy není jednoduché. Výběr bude snažší, když bude mít nový investor na paměti nejzásadnější kritéria, která určují kvalitu burzy:

  1. kurz – burzy nabízejí aktuální ceny bitcoinů a altcoinů – kurz je založen na nabídce a poptávce. Přesto se kurzy na jednotlivých měnách lehce liší a je to určitě třeba vzít v potaz
  2. měna – je výhodné si vybrat burzu, která umožňuje obchodování v českých korunách, jelikož tím odpadá poplatek za konverzi na zahraniční měnu
  3. poplatky – s investováním na kryptoměnových burzách se většinou pojí i drobné poplatky. Na každé burze dosahují jiné výše.
  4. ověření identity – doporučuje se využívat služby pouze těch burz, jež vyžadují kontrolu totožnosti. Takové burzy představují bezpečnější místo pro obchodování s kryptoměnami.

Tato kritéria je jednoznačně potřeba zhodnotit investici do bitcoinu při výběru té správné burzy. Nicméně, bezpečných a výhodných krypto burz existuje celá řada. Mezi ty nejoblíbenější patří mimo jiné:

  • Coinbase – burza s přívětivým uživatelským prostředím vhodná nejen pro první nákup bitcoinu. Pro obchodování není třeba vlastnit externí krypto peněženku.
  • Coinmate – výhodou této burzy je, že disponuje účtem vedeným v České republice, a umožňuje tak platbu v korunách.
  • Simplecoin – další burza, kde lze operovat v českých korunách (jedná se dokonce o ryze českou burzu). Je zde vyžadováno vlastnictví bitcoin peněženky.
  • Crypto.com – nabízí širokou škálu kryptoměn, které investoři nakupují za euro. Tato burza navíc spravuje svou vlastní kryptoměnu.

Mezi další krpytoměnové burzy pak patří kupříkladu Binance, Bitfinex anebo Poloniex.

jak-ziskat-bitcoin-8117745
Ověření identity na burzách slouží k zajištění větší bezpečnosti.

Bitcoin i další kryptoměny lze koupit i prostřednictvím brokerů jako je například XTB, eToro.

2, Bitcoinmaty

Dalším místem, kde nakoupit bitcoin pro zhodnocení peněz, jsou bitcoinmaty. Jedná se o zařízení připomínající bankomat, které umožňuje nákup a prodej kryptoměny. Bitcoinmatů je v Česku několik desítek a nacházejí se ve všech velkých městech.

Pro nákup v bitcoinmatu si s sebou není potřeba vzít nic jiného než peníze – případně může být požadována autentifikace přes telefonní číslo. Po zaplacení umožňuje většina bitcoinových bankomatů zvolení formy převodu bitocinu, a to buďto přímo na krypto peněženku (naskenováním QR kódu) anebo vytisknutím papírové peněženky s klíčem.

Bitcoinmaty sice představují velmi rychlý a snadný způsob, jak si koupit bitcoin, avšak s jeho prodejem je to o něco komplikovanější. Je totiž zapotřebí dvojí návštěva bankomatu: poprvé k zadání objednávky a podruhé k výběru hotovosti, který je možný teprve tehdy, když je transakce ověřena bitcoinovou sítí.

kde-koupit-bitcoin-3182756
Bitcoinmaty jsou rozmístěny po celé ČR; jen v Praze jich je přes dvacítku.

3, Nákup od držitelů

Dalším způsobem, jak koupit bitcoin či jak prodat bitcoin je obchodování přímo s držiteli kryptoměny. Obchodníky lze kontaktovat prostřednictvím specializovaných komunit či skupin na sociálních sítích. Existují také platformy, které jsou na nákup a prodej kryptoměn přímo zaměřené: jednou z nejpoužívanějších je LocalBitcoins.com

Tento způsob obchodování byl populární v dřívějších letech a dnes již není natolik obvyklý. Specifikem nákupu přímo od držitelů bitcoinu je smluvní kurz. Je samozřejmě možné najít někoho, kdo prodává výhodně, avšak většinou člověk nenatrefí na příjemnější ceny než na kryptoměnových burzách.

TIP: Kryptoměny lze získávat i vlastní aktivitou. Zde je vysvětleno, co je těžba kryptoměny.

4, Směnárny

Kde nakoupit bitcoin, co možná nejrychleji a nejjednodušeji? Odpovědí jsou online bitcoinové směnárny. Ty umožňují směnu běžné fiat měny za měnu virtuální provedenou během několika okamžiků a často ani nevyžadují registraci. S nákupem ve směnárnách se ovšem pojí mnohem vyšší poplatky než třeba na burzách. Příkladem bitcoinové směnárny může být platforma Easycoin nebo Simplecoin.

© 2021 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang