Těžba kryptoměn – průvodce těžbou kryptoměn

Nejen odborníci na kryptoměny vědí, že tyto virtuální peníze se dají těžit. Těžba je pro správné fungování kryptoměny naprosto klíčová a může představovat zdroj značných příjmů. Každý, kdo se zajímá o digitální měny, by měl tak být s tímto pojmem obeznámen. Co je to těžba kryptoměn, jak funguje a jak se do ní lze zapojit?

Na úvod je třeba ujasnit jeden fakt, který může zájemcům o těžbu přinést zklamání: v současné době se kvůli vysokým nákladům a značné konkurenci amatérská těžba kryptoměn – zejména pak té nejznámější, bitcoinu – v podstatě nemůže vyplatit. To je bohužel potřeba akceptovat.

I tak by ovšem měl každý kryptoměnový investor mít alespoň základní povědomí o tom, jak těžba probíhá.

Co je těžba kryptoměny

Těžba je proces, při kterém specializovaný systém zprostředkovává transakce v kryptoměnové síti. Úkolem těžařů je provádět validaci transakcí. Jejich činnost zjednodušeně řečeno spočívá ve shrnování souboru čekajících transakcí do jednotlivých bloků v rámci tzv. blockchainu.

Za každý vytěžený blok je těžaři připsána odměna v podobě několika jednotek kryptoměny. Díky těžbě se tak do oběhu mohou dostávat nové jednotky. Jistějším způsobem, jak se stát rentiérem, je však brát kryptoměny jako něco, do čeho investovat.

Kryptoměny lze koupit např. na populární kryptoměnové burze Binance. V současné době Binance zpracovává přibližně 1,4 milionu příkazů každou sekundu, a proto je jednou z nejrychlejších burz dostupných na trhu. Pro příznivce českých portálů je skvělým poskytovatelem nákupů a prodejů kryptoměn burza CoinBank, vedená v češtině.

O investicích do kryptoměn si člověk může přečíst více na webu Hardyn.cz – čtenář se tu například dozví, jak těžit bitcoin na mobilu.

Pro příklad je možné se podívat na nejrozšířenější kryptoměnu, bitcoin. U něj dosahuje aktuální hodnota odměny za jeden vytěžený blok hodnoty 6,25 BTC. Nicméně tato hodnota se neustále snižuje, a to metodou takzvaného halvingu – po každých 210 000 vytěžených blocích se odměna sníží o polovinu.

Zde je přehledně uveden vývoj výše odměny za jeden vytěžený blok bitcoinu:

  • 3. ledna 2009 – spuštění bitcoinové sítě (odměna 50 BTC)
  • 28. listopadu 2012 – 1. halving (odměna 25 BTC)
  • 9. července 2016 – 2. halving (odměna 12,5 BTC)
  • 12. května 2020 – 3. halving (odměna 6,25 BTC)

Pomocí halvingu je regulováno množství nových bitcoinů vysílaných do oběhu. V současnosti je jich mezi lidmi již přes 18 milionů, přičemž celkové vytěžitelné množství činí 21 milionů. Kvůli klesající odměně však zabere těžba zbývajících mincí ještě poměrně hodně času – všechny bitcoiny by měly být vytěženy okolo roku 2140.

Těžit se ovšem dají i další kryptoměny; kromě těžby bitcoinu je možná například těžba etherea nebo těžba dogecoinu.

TIP: Těžaři rozhodně budou potřebovat kvalitní bitcoin peněženku.

Jak těžit kryptoměny

Jak bylo řečeno, těžba se amatérskému těžaři zpravidla nevyplatí – a to především z těchto důvodů:

  • Výpočetní výkon – těžba je velice náročný proces, který vyžaduje odpovídající hardware. Tím běžný osobní počítač zkrátka není.
  • Náročnost na energii – podle zajímavé statistiky se těžbou kryptoměn ročně spotřebuje více elektrické energie, než činí celková roční spotřeba České republiky – těžaři tak musí počítat s tím, že pohled na účet za elektřinu pro ně nejspíš nebude příjemný.
  • Konkurence – o těžbě je možné uvažovat jako o jakémsi závodu: komu se podaří blok vytěžit jako prvnímu, vyhraje odměnu. V souvislosti s profesionalizací těžby, má amatérský těžař takřka mizivou šanci na úspěch.

Jak by měl ovšem člověk postupovat, kdyby se i přes to všechno stále toužil pustit do těžby kryptoměn? Jak těžit bitcoin? Jak těžit ethereum? Jak těžit monero a další kryptoměny? Prvním krokem je nákup toho správného hardwaru.

Nejlepší službu odvedou specializovaná zařízení, kterým se říká minery. Miner se slušným výkonem se dá sehnat za cenu od zhruba 10 000 korun. Nicméně, pro hmatatelné výsledky bude s největší pravděpodobností zapotřebí zakoupit minerů více.

Miner se poté spáruje s počítačem, skrze nějž se ovládá. Dalším úkolem budoucího těžaře je obstarat si těžební software – zde je důležité především to, aby byl kompatibilní jak s minerem, tak s operačním systémem počítače. Někteří výrobci minerů dodávají vlastní software.

Alternativně lze těžit i pomocí grafických karet (GPU). Ty ovšem mají výpočetní výkon nižší, a mohou tak být postačující jen u kryptoměn, o jejichž těžbu je menší zájem.

Zaručeně je potřeba si dát pozor na to, že případný zisk zaznamenaný díky směně vytěžených kryptoměn pak podléhá zdanění kryptoměn.

TIP: Tento článek je skvělý průvodce pro investory, kteří chtějí vědět, jak koupit akcie.

Těžební pooly

Zajímavou možností je těžit v rámci takzvaného těžebního poolu. Jedná se ve své podstatě o kolektivní těžbu, která funguje tak, že větší množství těžařů spojí svůj výpočetní výkon dohromady. Případné vytěžené zisky si pak mezi sebou rozdělí.

Česko se může pyšnit tím, že odsud pochází jeden z největších těžebních poolů: Slush Pool se zaměřuje na těžbu měn bitcoin a Zcash.

Shrnutí

Těžba kryptoměn je zejména kvůli vysokým nákladům činností, která se již na amatérské úrovni většinou příliš nevyplatí. Pravděpodobně se tak nejedná o nejlepší způsob, jak se stát rentiérem.

Daleko lepším způsobem, jak získat kryptoměny, je poohlédnout se po některé ze specializovaných burz či směnáren – na nákupu bitcoinu a dalších kryptoměn není nic složitého. Lze využít např. oblíbenou českou směnárnu Simplecoin.

Nicméně, těžit kryptoměny není nemožné. Pro amatérské těžaře je zřejmě nejvýhodnější zvolit těžbu společně s dalšími těžaři v rámci tzv. těžebního poolu. Nicméně předtím je ještě zapotřebí provést počáteční investici do hardwaru v řádech desítek tisíc korun a pak počítat s vysokými průběžnými náklady na elektrickou energii.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang