Nejlepší dividendové akcie 2024

Dividendové akcie mohou být skvělou volbou pro investory, kteří hledají pravidelný příjem. Dividendové akcie pravidelně rozdělují část zisku společnosti akciovým investorům. Většina amerických společností, které vyplácejí dividendové akcie, zajistí investorům každé čtvrtletí určitou částku. Ty nejlepší společnosti výplaty v průběhu času zvyšují.

Investoři si skrze kvalitní dividendové akcie mohou vytvořit příjem podobný rentě. Existují i akcie s měsíční dividendou. Investoři se také mohou rozhodnout reinvestovat akcie s dividendou, pokud aktuálně nepotřebují příjem.

Akciové společnosti, které vyplácejí dividendy, bývají obvykle dobře zavedené a stabilní. Dividendové akcie tak mohou investičnímu portfoliu dodat určitou stabilitu. To je jeden z důvodů, proč jsou akcie s dividendou často zařazeny na seznam investic s nízkým rizikem.

Dividendové akcie versus dividendové fondy

Existují dva hlavní způsoby investování do dividendových akcií:

Dividendové ETF fondy nebo indexové fondy nabízejí investorům přístup k výběru nejlepších dividendových akcií v rámci jedné investice – to znamená, že jedinou transakcí lze vlastnit portfolio dividendových akcií. Fond pak bude pravidelně vyplácet dividendy, které je možné získat jako příjem nebo je reinvestovat. Ukázkou je například ČSOB Akciový fond dividendových firem.

Dividendové fondy nabízejí výhodu okamžité diverzifikace – pokud jedna akcie držená fondem sníží nebo pozastaví výplatu dividend, může se investor stále spolehnout na příjem z ostatních.

Investiční dividendové akcie a reinvestice

Ať už prostřednictvím dividendových akcií nebo dividendových fondů, reinvestování dividend může výrazně zvýšit návratnost investice. Dividendy obvykle zvyšují výnosnost akcie nebo dividendového fondu o několik procentních bodů.

Například historicky byl celkový roční výnos indexu S&P 500 v průměru asi o dva procentní body vyšší než roční změna hodnoty indexu. A tento rozdíl se může sčítat.

Pomocí investiční kalkulačky lze zjistit:

  • investice 50 000 Kč, která roste ročně 6 % po dobu 20 let, může narůst na více než 160 000 Kč
  • pokud se růst zvýší na 8 % a zahrnou se do něj také dividendy vyplácené u akcií, může investice ve výši 50 000 Kč vzrůst za 20 let na více než 240 000 Kč (tj. rozdíl 80 000 Kč)

Obecně platí, že z výše uvedených důvodů je dobré investovat většinu portfolia do indexových fondů.

Běžným cílem příjmových investorů je využít dividendy k pokrytí části nebo všech výdajů v důchodu. 

Akcie a dividendy – přímé investování

Přímé investování do jednotlivých dividendových akcií má své výhody. Ačkoli to od investora vyžaduje více práce v podobě průzkumu každé akcie. Investor se musí ujistit, že daná akcie s dividendou zapadá do celkového investičního portfolia.

Investoři, kteří si vyberou jednotlivé dividendové akcie – například akcie ČEZ dividenda 2021 nebo akcie KB dividenda 2021, jsou schopni vytvořit vlastní portfolio. To může nabídnout vyšší výnos než dividendový fond.

Náklady mohou být u přímého investování do dividendových akcií nižší, protože ETF a indexové fondy účtují investorům roční poplatek, tzv. expense ratio.

Dividendoví aristokraté – Dividend Aristocrats

Investoři, kteří hledají akcie s dividendy, se mohou poohlédnout po kvalitních dividendových akciích s vysokým výnosem. Ať už jde o americké dividendové akcie nebo české akcie s dividendou.

Při investování do dividendových akcií je však třeba vzít v úvahu ještě jeden faktor. Konzistenci, která je důležitá zejména pro investory s pevným výnosem. Právě v tomto směru jsou dividendoví aristokraté skutečné hvězdy.

Tržní index S&P 500 Dividend Aristocrats zahrnuje vybrané společnosti z indexu S&P 500. V tomto indexu jsou zahrnuty všechny společnosti, které jsou na trhu.

Aby mohly být společnosti zařazeny do tohoto indexu, musí splňovat tyto předpoklady:

  • zvyšovat dividendy každý rok za posledních 25 let
  • mít tržní kapitalizaci upravenou o pohyblivou hodnotu alespoň 3 miliardy USD
  • mít průměrnou denní obchodní hodnotu alespoň 5 milionů USD

Metodika indexu také vyžaduje, aby bylo do indexu zahrnuto minimálně 40 společností a aby žádný sektor nepředstavoval více než 30 % váhy indexu.

Investování do akcií s dividendou

Co to znamená pro investory do akcií s dividendou? Dividend Aristocrats jsou velké společnosti se spolehlivou výplatou dividend a vysokou likviditou. Index jako celek může nabídnout větší diverzifikaci než dividendové indexy s vysokým výnosem, které mají obvykle velkou váhu v sektoru financí a veřejných služeb.

Investoři se mohou rozhodnout pro výběr konkrétních Dividend Aristocrats, do kterých chtějí investovat. Případně existují ETF s podobnými kritérii založenými na spolehlivosti.

Existuje také index S&P 500 High-Yield Dividend Aristocrats, který má mírně odlišná kritéria.

Jak investovat do dividendových akcií

Jak na akcie a dividendy? Vytvoření portfolia jednotlivých dividendových akcií vyžaduje čas a úsilí. Je třeba zhodnotit řadu faktorů. Mnoha investorům se to vyplatí.

Jak zhodnotit peníze? Zde je návod, jak nakupovat dividendové akcie a zajistit si tak pasivní příjem.

kvalitni-dividendove-akcie-4130430
Zisk, který se společnost rozhodne vyplatit akcionářům, se rozdělí na dividendy, přičemž na jednu akcii připadne právě jedna dividenda.

1. Najít akcie s dividendou

Kde koupit akcie? Akcie vyplácející dividendy lze vyhledat na mnoha finančních stránkách a také na internetových stránkách online makléře. Níže je seznam akcií s vysokou dividendou.

2. Vyhodnotit akcie s dividendou

Pro srovnání akcií s vysokou dividendou je třeba začít porovnáním dividendových výnosů mezi nimi. Pokud je dividendový výnos společnosti mnohem vyšší než u podobných společností, může to být varovný signál. Přinejmenším stojí za to provést další průzkum společnosti a bezpečnosti akcie a dividendy.

Dále je vhodné se podívat na výplatní poměr akcie, který řekne, jak velká část příjmů společnosti jde na dividendy. Příliš vysoký výplatní poměr – obvykle nad 80 % znamená, že společnost dává velké procento svých příjmů na výplatu dividend. Výplatní poměr se může lišit podle odvětví.

V některých případech může poměr dividendy vyplácených u akcií přesáhnout 100 %, což znamená, že se společnost může kvůli výplatě dividend zadlužit.

3. Rozhodnout se, kolik akcií s dividendou koupit

Pro nákup jednotlivých akcií je potřeba diverzifikace. To znamená určit, kolik procent portfolia připadne na jednotlivé akcie a dividendy.

Pokud například investor kupuje 20 akcií, může do každé vložit 5 % svého portfolia. Když jsou však akcie rizikovější, je vhodnější nakoupit méně a více peněz vložit do bezpečnějších alternativ. Pokud se investor chystá reinvestovat dividendy, měl by přepočítat své vstupní náklady – částku, kterou původně zaplatil za nákup akcie.

Hlavním hlediskem při nákupu dividendové akcie je bezpečnost její dividendy. Dividendové výnosy nad 4 % je třeba pečlivě zkoumat, výnosy nad 10 % se považují za rizikové.

Příliš vysoké dividendy vyplácené u akcií mohou mimo jiné znamenat, že výplata je neudržitelná nebo že investoři prodávají akcie, čímž snižují cenu akcií a zvyšují dividendový výnos.

Výběr 20 dividendových aristokratů

Níže je uveden seznam 20 dividendových aristokratů.

Jméno společnostiOborPočet roků vyplácených dividendAktuální výše dividend
3M Co. (MMM)průmyslové podniky633.3 %
Abbott Laboratories (ABT)zdravotnictví491.4 %
AbbVie Inc. (ABBV)zdravotnictví494.5 %
AT&T Inc. (T)komunikační služby368.2 %
Caterpillar Inc. (CAT)průmyslové podniky272.2 %
Chevron Corp. (CVX)energetika344.7 %
The Coca-Cola Co. (KO)spotřební průmysl593.0 %
Colgate-Palmolive Co. (CL)spotřební průmysl592.4 %
ExxonMobil Corp. (XOM)energetika375.5 %
Federal Realty Investment Trust (FRT)nemovitosti493.6 %
Johnson & Johnson (JNJ)zdravotnictví592.6 %
Kimberly-Clark Corp. (KMB)spotřební průmysl483.5 %
McDonald’s Corp. (MCD)spotřební průmysl442.3 %
PepsiCo Inc. (PEP)spotřební průmysl482.7 %
The Procter & Gamble Co. (PG)spotřební průmysl652.4 %
Realty Income Corp. (O)nemovitosti264.0 %
S&P Global Inc. (SPGI)finanční služby480,7 %
Stanley Black & Decker Inc. (SWK)průmyslové podniky531.8 %
Target Corp. (TGT)spotřební průmysl491.4 %
Walmart Inc. (WMT)spotřební průmysl481.5 %

Stále více investorů oceňuje kouzlo dividendových titulů. Někdy se uvádí, že dividendové tituly jsou oblíbené spíše u konzervativních a starších investorů, což nemusí být pravda. Tradiční a konzervativní akciové tituly s velmi atraktivním stabilním výnosem se líbí investorům bez ohledu na věk.

TIP: Mezi oblíbené a stabilní investice patří nákup nemovitostí. Jak investovat do nemovitostí? Poměrně riskantní jsou naopak investice do kryptoměn například investice do bitcoinu.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang