Indexové fondy: Jak investovat a jaké fondy je nejlepší vybírat

Indexové fondy představují nenáročný způsob investování s nízkými poplatky. Může to být nejchytřejší a nejjednodušší investice, jakou investor může udělat. Jak investovat? Jaké fondy vybrat?

Indexové podílové fondy jsou snadným, nenáročným, diverzifikovaným a levným způsobem investování na akciovém trhu.

 • Indexové fondy jsou investice složené z akcií, které kopírují společnosti a výkonnost tržního indexu, například S&P 500.
 • Indexové fondy jsou spravovány pasivně, mají nižší poplatky než aktivně spravované fondy a často přinášejí vyšší investiční výnosy. Indexové fondy jsou dobře diverzifikované investice.

Vybrat index

Indexové podílové fondy sledují různé indexy. Index S&P 500 Standard & Poor’s 500) je jedním z nejznámějších indexů, protože sleduje 500 společností, které zahrnují velké a známé americké podniky zastupující širokou škálu odvětví.

S&P 500 však není jediným indexem. Existují indexy – a odpovídající indexové fondy – složené z akcií nebo jiných aktiv, které jsou vybírány na základě:

 • velikosti a kapitalizace společnosti – indexové fondy, které sledují malé, střední nebo velké společnosti (známé také jako indexy malých, středních nebo velkých společností)
 • geografie – tyto fondy se zaměřují na akcie, které se obchodují na zahraničních burzách nebo na kombinaci mezinárodních burz
 • podnikatelský sektor nebo odvětví – fondy, které se zaměřují například na spotřební zboží, technologie nebo podniky související se zdravotnictvím
 • typ aktiv – fondy sledující domácí a zahraniční dluhopisy, komodity, hotovost
 • tržní příležitosti – rozvíjející se trhy nebo jiná vznikající, avšak rostoucí odvětví pro investice

Navzdory celé řadě možností se může stát, že investor bude muset investovat pouze do jednoho indexu. Investor Warren Buffett prohlásil, že průměrnému investorovi stačí investovat do širokého indexu akciového trhu, aby byl správně diverzifikován. Tím má Warren Buffett na mysli S&P 500.

TIP: Státní dluhopisy jsou jednou z nejbezpečnějších a nejstabilnějších investičních příležitostí. Koupit státní dluhopisy lze online i v distribuční bance.

Pokud chce mít investor v portfoliu další expozici vůči konkrétním trhům (například větší expozici vůči rozvíjejícím se trhům nebo vyšší alokaci vůči malým společnostem či dluhopisům), může si alokaci snadno přizpůsobit.

Vybrat indexový fond

Jakmile se investor rozhodne, který index jej zajímá, pak je čas vybrat si odpovídající indexový fond k nákupu.

Nízké náklady jsou jednou z největších předností indexových fondů. Jejich provoz je levný, protože jsou automatizovány tak, aby sledovaly změny hodnoty indexu. Investor by neměl chybně předpokládat, že všechny indexové podílové fondy jsou levné. Oproti tomuto je investování skrze hedgeový fond, z hlediska úrovně poplatků, několikanásobně vyšší.

Přestože indexové fondy nejsou aktivně spravovány týmem dobře placených analytiků, nesou s sebou administrativní náklady. Tyto náklady se odečítají od výnosů každého podílníka fondu jako procento z jeho celkové investice.

Dva fondy mohou mít stejný investiční cíl – například sledovat index S&P 500 – a přesto se jejich náklady na správu mohou výrazně lišit. Desetiny procent v nákladech se mohou zdát jako něco zanedbatelného, jenže dlouhodobé výnosy z investic mohou přijít k újmě na základě těchto poplatků, budou-li velké.

Hlavní náklady, které je třeba vzít v úvahu:

 • Investiční minimum – minimální částka potřebná k investici do podílového fondu může činit až několik tisíc dolarů. Jakmile tuto hranici investor překročí, většina fondů umožňuje investorům přidávat peníze po menších částkách.
 • Minimální výše účtu – liší se od investičního minima. Ačkoli může být minimum účtu u makléřské společnosti 0 dolarů, neodstraňuje to investiční minimum pro konkrétní indexový fond.
 • Poměr nákladů – jedná se o jeden z hlavních nákladů, které se odečítají od výnosů každého podílníka fondu jako procento z jeho celkové investice. Výdajový poměr lze najít v prospektu podílového fondu, nebo na finančních stránkách vyvolat nabídku podílového fondu.

Pro kontext: Podle zprávy Investment Company Institute z roku 2016 činil průměrný roční nákladový poměr 0,09 % u akciových indexových fondů a 0,07 % u dluhopisových indexových fondů oproti 0,82 % u aktivně spravovaných akciových fondů a 0,58 % u aktivně spravovaných dluhopisových fondů.

Obvykle platí, že čím větší fond, tím nižší poplatky.

Kde nakupovat indexové fondy

Indexový fond lze zakoupit přímo u investiční společnosti nebo u makléřské společnosti. Totéž platí pro fondy obchodované na burze (ETF), což jsou jakési miniaturní podílové fondy, které se obchodují jako akcie v průběhu dne. Jaký je rozdíl mezi indexovým fondem a ETF?

Investice do fondů ETF akciových indexů znamenají investování do aktiv, jako jsou dluhopisy a akcie. Cílem indexového fondu je kopírovat hodnotu tržního indexu, namátkou S&P 500 nebo FTSE100. Fond nabývá akcie společností tvořících podkladový index, čímž napodobuje výkonnost indexu.

TIP: Na nízkonákladové a diverzifikované investice do ETF se zaměřuje investiční platforma Portu.cz. ETF je možné koupit i od brokerů XTB nebo eToro. Jde o bezpečné zhodnocení peněz.

Jaký je rozdíl mezi indexy podílových fondů a indexovými fondy? Protože fond pouze kopíruje určitý index, nemusejí indexoví investoři investice do dluhopisů a akcií důkladně spravovat. Proto patří indexové fondy k pasivní formě investování, čímž se liší od podílových fondů.

Podílové fondy jsou naopak spravovány aktivně a jejich cílem je překonat trh, zatímco cílem indexových fondů je vyrovnat výkonnost trhu. Indexové fondy jakožto fondy pasivní, mají nižší náklady na vedení než fondy podílové.

Co zvážit při rozhodování, kde koupit indexový fond:

 • Výběr fondu – je cílem nakupovat indexové fondy od různých poskytovatelů? Velké společnosti podílových fondů mají v nabídce i fondy svých konkurentů, ale jejich výběr může být omezenější než nabídka makléřů.
 • Pohodlí – najít si jediného poskytovatele, který vyhoví všem potřebám. Pokud se investor chystá investovat pouze do podílových fondů (nebo do kombinace fondů a akcií), může jako investiční centrum posloužit investiční společnost. Pro sofistikovaný výzkum akcií a nástroje pro jejich vyhodnocení, může být lepší makléř, který prodává i požadované indexové fondy.
 • Náklady na obchodování – pokud není zrušena provize nebo transakční poplatek, stojí za to zvážit, kolik si makléř nebo fondová společnost účtuje za nákup a prodej indexového fondu. Provize podílových fondů jsou vyšší než provize za obchodování s akciemi, u akcií a ETF je to menší částka za obchod.
 • Investování s dopadem – má-li investice změnit kromě portfolia i světové dění, pak je třeba se zaměřit na indexové fondy sledující benchmarky, které se zaměřují na společnosti s větším počtem žen ve vedoucích pozicích, nebo na globální společnosti z oblasti čisté energie.

Rozhodování, kam investovat, je prvním krokem na cestě, jak se stát rentiérem a získat pasivní příjem. Investování do fondů má velké předpoklady, i co se týče budoucnosti ETF fondů.

Conseq indexové fondy

Conseq Investment Management je česká firma, jež se pyšní dokonalou znalostí potřeb českých investorů. Zkušený investiční tým se specializuje na investice na finančních trzích nových členských zemí EU středoevropského regionu. Základní měnou produktů je tudíž česká koruna, což obchody osvobozuje od riskantních směnových výkyvů.

Společnost nabízí Conseq Indexový ETF Aggressive ESG, otevřený podílový fond. Investorům se tak odkrývá možnost podílet se na výkonnosti akciových trhů skrze nízkonákladové ETF. Tento fond má vysoké zastoupení v akciích, a proto je vhodný spíše pro klienty upřednostňující vyšší výnos.

Conseq indexové fondy jsou optimálním doplňkem aktivně řízených fondů a nabízejí tak další diverzifikaci investčního portfolia. Proč zvolit právě Conseq indexové fondy? Pro investování:

 • Levně – manažerský poplatek pouze 1,15 %
 • Odpovědně – fond si klade za cíl sociálně odpovědné investování
 • Pasivně – Conseq Indexový fond kopíruje strategii společnosti BlackRock
 • Moderně – fond je inspirován trendem pasivního investování

Jaké jsou indexové fony a výsledky? Cena za kus se pohybuje kolem 1,1033 korun s ročním minimem 0.9810 Kč a maximem 1,1296 korun. Investiční horizont je stanoven na 5 let a investovat do Conseq indexových fondů může i začátečník se základními znalostmi a zkušenostmi.

Investovat do indexových fondů je možné také v české měně. Investor se tímto způsobem oprostí od rizika velkých výkyvů ve směnných kurzech zahraničních měn.

Nejlepší indexové fondy S&P 500 s nízkými náklady

Zdaleka nejoblíbenější třída indexových fondů je navázána na index S&P 500 – podle Investment Company Institute sledovalo v roce 2019 téměř 30 % všech peněžních prostředků investorů v indexových fondech tento srovnávací index. Jak investovat do S&P 500? Zde jsou některé z nejlepších indexových fondů navázaných na index S&P 500.

(Indexový fond – Popis – Minimální investice – Poměr nákladů)

Vanguard 500 Index Fund – Admiral shares (VFIAX)

 • Fond známý také jako Vanguard S&P 500 Index fund byl založen v roce 1976 a je otcem indexových fondů. Stejně jako ostatní fondy S&P 500 na tomto seznamu poskytuje expozici vůči 500 největším americkým společnostem, které tvoří přibližně 75 % celkové hodnoty amerického akciového trhu.
 • Minimální investice: $3,000
 • Poměr nákladů: 0.04%

Schwab S&P 500 Index Fund (SWPPX)

 • Jak uvádí výzkumná společnost Morningstar, jedná se o jeden z nejlevnějších a nejdostupnějších fondů sledujících index S&P 500. Tento fond společnosti Schwab, který byl uveden na trh v roce 1997, si účtuje nízký 0,02% nákladový poměr a nevyžaduje žádnou minimální investici, takže je atraktivní pro investory, kteří se obávají nákladů.
 • Žádná minimální investice
 • Poměr nákladů: 0.02%

Fidelity 500 Index Fund (FXAIX)

 • Společnost Fidelity, založená v roce 1988 (dříve známá jako fond Institutional Premium Class), zrušila v roce 2020 u tohoto fondu minimální investici, takže se do akce nízkonákladových indexových fondů mohou zapojit investoři s jakoukoli velikostí rozpočtu.
 • Žádná minimální investice
 • Poměr nákladů: 0.015%

Fidelity Zero Large Cap Index (FNILX)

 • Při srovnání nejlepších z nízkonákladových indexových fondů se fond Fidelity loni v létě postaral o novinky, protože jako jeden z prvních neúčtoval žádné roční náklady, což znamená, že investoři mohou mít dlouhodobě investovanou veškerou hotovost.
 • Žádná minimální investice
 • Poměr nákladů: 0.0%

T. Rowe Price Equity Index 500 Fund (PREIX)

 • Tento fond byl založen v roce 1990 a jeho poměr nákladů je konkurenceschopný s ostatními poskytovateli, ale minimální částka 2 500 dolarů může být pro začínající investory vysoká.
 • Minimální investice: $2,500
 • Poměr nákladů: 0.2%

Na co ještě myslet

Indexové fondy se staly jedním z nejoblíbenějších způsobů investování do akcií díky jejich snadnému použití, okamžité diverzifikaci a výnosům, které obvykle překonávají aktivně spravované účty.

Je potřeba myslet na to, zda dělá indexový fond svou práci? Indexový fond by měl odrážet výkonnost podkladového indexu.

 • Pro ověření se stačí podívat na výnosy indexového fondu na stránce s nabídkou podílových fondů.
 • Tam jsou uvedeny výnosy indexového fondu v několika časových obdobích v porovnání s výkonností srovnávacího indexu. Nepropadat panice, pokud výnosy nejsou totožné.

Nezapomenout na to, že investiční náklady, i když jsou minimální, ovlivňují výsledky, podobně jako daně. Zbystřit by měl investor, pokud výkonnost fondu zaostává za indexem o mnohem více, než je nákladový poměr.

A také nezapomenout na to, že stejně jako u všech ostatních investic je i v indexovém fondu možné přijít o peníze. Pokud investor do indexového fondu investujete a drží jej dlouhodobě, je mnohem pravděpodobnější, že se investice v průběhu času zhodnotí. Tuto investici pak může prodat se ziskem.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang