Portfolio pro letošní rok

V minulém článku jsem nastínil, že se budu věnovat složení portfolia pro letošní rok a pro následující roky, řekněme v horizontu pěti a více let. Do čeho se vyplatí investovat, a proč? Přiznám se, že neznám správnou odpověď a tento článek bude založen také na pocitech a na tom jak dnes nahlížím na trh. S tím co jsem už jako investor prožil.

Pro doplnění uvedu, že se považuji za růstového investora a jsem schopen akceptovat značnou míru rizika a také musím říct, že o penězích v poslední době přemýšlím mnohem více, než před pár lety a to z důvodu současného ocenění aktiv, kdy je těžké najít podhodnocené firmy i ostatní třídy aktiv.

Moje portfolio by mělo obsahovat 3 složky a to růstovou složku, složku poskytující fixní příjem a hotovost, případně komoditní složku a teď k jednotlivým třídám aktiv. Procentuální rozdělení těchto složek by dnes mohlo být 40% růstová složka, 40% fixní příjem a 20% hotovost komodity a terminované vklady.  

1) Růstová složka jsou pro mě akcie. Akciové trhy, kromě emerging markets, jsou dnes blízko svých maxim a je otázkou jejich další růst. Z toho důvodu dnes vidím akciovou složku na 40% hodnoty portfolia a v případě prudkého propadu hlavních indexů o 20% a více je moje strategie postupné navyšování této složky z hotovostní rezervy.

Osobně preferuji americké akcie, následované evropskými. Spíše defenzivnější tituly s dividendou, než růstové společnosti a v poslední době jsem začal nakupovat společnosti těžící ropu a komodity. Pokud se nechcete zabývat studiem jednotlivých odvětví, ETF zaměřené na S&P 500 a DAX by mělo plně vyhovovat. Vyhnul bych se malým společnostem a rozvojovým trhům z důvodu vyššího rizika. 

2) Fixní příjem by měl být tvořen dluhopisovou složkou. Jenže při současném ocenění jsou bezpečné státní dluhopisy velmi rizikovým instrumentem. Pokud vezmete negativní výnos například na německých dlouhodobých bondech, pak máte jistotu ztráty a o bezpečném přístavu nemůže být řeč. Pokud dnes chcete výnos alespoň 4%, musíte volit kvalitní korporátní dluhopisy se splatností minimálně 10 let, což v případě předpokládaného zvýšení sazeb může být hodně riskantní sázka. Další možností jsou méně kvalitní dluhopisy s vyšším výnosem. Pokud se podívate na aktivně řízená dluhopisová portfolia předních správců v USA, uvidíte posun od státních dluhopisů do junk bondů v průběhu posledních pěti let. Zde tedy kvůli dosažení stejného výnosu musíte podstupovat mnohem vyšší riziko.

Podle mě tudy cesta nevede a pokud nechcete vybírat jednotlivé dluhopisy firem, tak výběr je dost omezený. Snad jen protiinflační dluhopisy vidím jako pojistku, proti scénáři kdy by se objevila inflace. Pokud chcete jít do výběru jednotlivých dluhopisů, tak bych se zaměřil například na společnosti provozující ropné plošiny, kde i dluhopisy firem s investičním ratingem se prodávají se značným diskontem. Na druhou stranu vývoj cen komodit je těžké odhadnout a držitelé dluhopisů NWR by Vám mohli vyprávět, takže opravdu to chce pečlivě vybírat. 

Jako alternativu k dluhopisům bych dnes viděl investici do komerční nemovitosti, nebo nájemního bytu. Výhodou jsou dnes nízké úrokové sazby umožňující využít levné bankovní financování a pákový efekt s poměrně nízkým rizikem. Nevýhodou jsou nízké nájmy a převis nabídky nad poptávkou u nájemního bydlení. Další nevýhodou je u použití hypotečního financování poměrně dlouhá doba kdy jsou peníze vázány a nelze je použít k jiným účelům.

Osobně bych dnes preferoval nákup činžovního domu, před nákupem dluhopisů. Financování nákupu bych řešil ze 40% vlastními prostředky a 60% hypotékou s minimálně pětiletou fixací. Při použití pouze vlastních prostředků mi investice do nemovitostí dnes nedávají smysl a také bych se vyhnul nákupu realitních fondů, kde je velmi těžké určit reálnou hodnotu nemovitostí obsažených v portfoliu. Zde lze uvést příklad přeceňování majetku například u ORCA nebo ECM. Kde včera investoři viděli hodnotu je dnes pouze díra v zemi.

3) Hotovost a termínované vklady. Paradoxem dnešní doby je, že 100% pojištěné termínované vklady s roční splatností mají vyšší výnos, než státní dluhopisy. Osobně do této kategorie zahrnuji i komodity, kde například zlato a další kovy by měly mít v portfoliu své místo pro případ propadu trhů. Osobně preferuji ETF, před fyzickým držením kovů a to pouze z důvodů nižších nákladů. Nicméně beru drahé kovy pouze jako doplněk portfolia a pojistku poslední záchrany.

Moje osobní portfolio neobsahuje více jak 5% ETF zaměřených na drahé kovy. U kovů jsou podstatné produkční náklady na vytěžení dané komodity a pokud je například 70% těžařů zlata ve ztrátě, může to být signál k dlouhodobému nákupu.

4) Jednoduchý příklad na závěr, jak by mohlo například vypadat moje portfolio. Uvažuji situaci, kdybych se dnes rozhodl investovat své prostředky:

  • 30% ETF zaměřené na americké akcie (např. SPDR S&P 500 ETF)
  • 10% ETF zaměřené na evropské akcie (iShares Eurpe ETF)
  • 30% činžovní dům (investice s využitím hypotečního úvěru)
  • 10% protinflační dluhopisy
  • 5% spořící účet
  • 5% termínovaný vklad na 1 rok
  • 5% termínovaný vklad na 2 roky
  • 5% např. ETF SPDR GOLD SHARES a iShares Silver Trust

Takto nějak vidím dnes rozložení investičního portfolia, každý z nás je ale jiný a může mít portfolio postavené úplně jinak a krása investování spočívá v tom, že nikdy dopředu nevíme výsledek. Pro mě je důležité nesázet vše na jednu kartu a snažit se dosahovat uspokojivých výsledků, není důležité porazit trh, ale dosáhnout svých cílů. Pokud tedy chcete začít investovat, stanovte si nejprve cíl a poté hledejte cestu jak ho dosáhnout.

Poslední dnešní radou je – vždy investujte do toho čemu rozumíte a vždy kalkulujte s rizikem. Dobrou investici vybíráte na několik let, tak prosím věnujte čas studiu toho, do čeho chcete vložit své prostředky. Prosím neberte můj článek jako investiční doporučení, nejsem finanční poradce ani nejsem placen žádnou finanční institucí a mé články vyjadřují pouze mé názory, které jsou často chybné. 

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang