Jak sehnat investice do startupů – 10 problémů při hledání investora

Slyšeli jste Paretovo pravidlo aplikované na životnost firem? Osm z deseti firem zanikne do 10 let od jejich založení. V prvních pěti letech jich zanikne více než polovina. Přitom doba, kdy můžete čekat, že se Vám vstupní investice vrátí je často až ke konci první „pětiletky“ a zajímavé výnosy můžete typicky čekat až v dalších letech.

V průběhu mojí kariéry jsem se setkal se stovkami investorů, proto se s Vámi mohu podělit o zkušenosti nejen z oblasti přímého financování firem.

Investice do startupů – tipy jak najít investora rychle

Najít investora do startupu může být náročný úkol, ale se správnou strategií a přípravou je možné získat úspěšnou investici. Zde je několik tipů, jak najít investora do startupu:

  • Poznejte svou síť: Oslovte své stávající kontakty a zeptejte se jich, zda neznají někoho, kdo by mohl mít zájem investovat do vašeho startupu. Může jít o kolegy, rodinu a přátele, kontakty z oboru nebo dokonce sítě absolventů.
  • Využijte online platformy: Existuje řada online platforem, které jsou speciálně navrženy tak, aby podnikatelům pomáhaly navazovat kontakty s potenciálními investory. Patří mezi ně například stránky AngelList, Gust a FundersClub.
  • Účastněte se konferencí a akcí: Účast na konferencích a akcích pro začínající podnikatele vám dává příležitost setkat se s potenciálními investory osobně. Je to také skvělý způsob, jak se dozvědět více o oboru a navázat kontakty s dalšími podnikateli.
  • Představte svůj nápad: Jakmile identifikujete potenciální investory, musíte se ujistit, že dokážete efektivně představit svůj nápad a prezentovat hodnotu svého startupu. Připravte si dobře zpracovaný pitch deck, zaměřte se na klíčové body svého podnikatelského plánu a nezapomeňte si prezentaci předem nacvičit.
  • Udělejte si průzkum: Než oslovíte jakéhokoli investora, je důležité si o něm udělat průzkum. Zjistěte, jaký typ investic obvykle realizují, o jaká odvětví se zajímají a jaká jsou jejich investiční kritéria.

Dodržením těchto kroků můžete zvýšit své šance na nalezení úspěšného investora pro svůj startup.

10 důvodů, proč investor do start-up investovat nebude

Nezáleží v jaké fázi je Váš start-up, pravděpodobně bude potřebovat finanční injekci. Pro úsporu času vašeho, ale i času Vašich investorů uvádím 10 důvodů, proč investor zrovna do Vašeho start-up projektu investovat nebude.

1. Chybí důkaz potenciálního úspěchu

Neexistuje důkaz, že je o Váš start-up zájem. Prodali jste už něco? Měli jste úspěšnou kampaň na Kickstarter.com? Už jste někdy úspěšně spustili start-up? Pokud projdete těmito  testy, prokazujete, že máte, co je třeba, abyste mohli Váš start-up úspěšně realizovat.

2. Nevzbuzujete důvěru

Řádní investoři vždy „špehuji“ společnost, do které investují.  Vlastně je to typicky investice do týmu lidí. Můžete tedy přijít s naprosto fantastickým produktem, ale pokud nezaujmete Vy osobně, zapomeňte na to, že budu investovat zrovna do Vašeho projektu.

Pokud nemohu věřit Vašemu charakteru, úsudku nebo vůdčím schopnostem, neztrácejme spolu čas.

3. Tajíte přede mnou věci

Držíte mě dál od detailních informací. Nežádám, abyste mi odhalili každé tajemství Vašeho projektu, ale pokud mám investovat do Vaší společnosti, musím alespoň vědět, na čem stavíte.

Investoři chtějí o Vašem start-up projektu vědět všechno. Ale nebojte se, že Vám Váš nápad ukradnou. Většina z nich na to nemá čas. A pokud budete jednat s venture kapitálovými a andělskými firmami, budou Vaše záruky ještě vyšší.

4. Vaše společnost není na trhu první nebo není unikátní

Většina investorů nebude investovat peníze do start-up projektu, který nepřináší něco nového nebo staví na jiném byznys modelu. Musíte mít něco jiného nebo unikátního oproti konkurenci.

5. Nemáte byznys plán

Nedokážete říci, jak a kde očekáváte Váš projekt v průběhu příštích let i když je vidět zájem o Váš produkt. To je, proč vytvoření byznys plánu je tak důležitou částí skládačky. Pokud Váš byznys plán nenadchne, těžko můžete očekávat od investora peníze.

6. Nemáte marketingovou strategii

Vaše společnost je připravena začít prodávat Váš produkt, ale chybí Vám plán jak pořádně nastartujete prodeje a jak získáte konkurenční výhodu? Většina investorů Váš projekt rozcupuje během několika sekund. Máte nastavené marketingové cíle? Jak budete propagovat svůj produkt? Na tyto otázky musíte znát odpověď, než zaklepete investorovi na dveře.

7. Nerozumíte odvětví

Jako podnikatel se zdá, že nerozumíte odvětví, ve kterém se chcete pohybovat. Pokud máte zkušenosti v dané oblasti, investor tak bude vědět, že máte odpovídající znalosti o potenciálních zákaznících a máte ponětí jak zlepšit dané odvětví.

8. Dlouho odkládáte spuštění produktu

Vaše společnost postupuje příliš pomalu. Ať už to je tím že Vám chybí sebevědomí nebo jste perfekcionista, čím déle Vám trvá vypustit Váš produkt, tím déle trvat než investor uvidí výnosy. Pamatujte si, že není nic špatného na tom, vypustit verzi 1.0 a dle zkušeností udělat potřebné změny.

9. Váš projekt je příliš drahý

Možná si myslíte, že má Váš start-up hodnotu $ 100.000.000, ale podle investora bude mít hodnotu tak 1/10. Vymyslet optimální hodnotu Vašeho start-up projektu může být výzva. Hodnota by měla odpovídat minulým úspěchům a potenciálu Vašeho projektu. Pokud se investorovi bude zdát, že je Váš start-up příliš drahý, nejspíš se poohlédne někde jinde.

10. Nemáte další investory

Není vidět důkaz, že by kdokoli jiný zainvestoval byť pár desítek tisíc korun. Pokud investor vroucně nevěří ve Váš start-up projekt, bude potřebovat vidět zájem dalších investorů. Přítomnost dalších investorů dodává pocit, že investor není jediný kdo Vašemu projektu věří a že i další lidé podporují Vaši vizi.

Financování startupů

Financování startupu je jedním z nejdůležitějších aspektů zahájení podnikání. Je to obvykle první velká překážka, kterou musí podnikatelé překonat, pokud chtějí uvést své nápady v život. Financování startupu je nezbytnou součástí úspěchu každého podniku.

V minulosti bylo těžké získat finance na zahájení podnikání a často bylo nutné investory přesvědčit, aby poskytli kapitál. Dnes však existuje několik různých způsobů financování startupu, které podnikatelům usnadňují získání prostředků potřebných k zahájení činnosti.

Nejběžnějšími formami financování startupů jsou rizikový kapitál a andělské investice. Rizikový kapitál jsou peníze poskytnuté firmou rizikového kapitálu nebo skupinou investorů začínajícímu podniku výměnou za podíl ve společnosti.

Tato možnost může být velmi užitečná pro rychle rostoucí startupy, které mají solidní obchodní model a dobrý manažerský tým. Andělští investoři jsou jednotlivci, kteří poskytují kapitál začínajícím podnikům výměnou za vlastní kapitál. Tito investoři jsou obvykle bohatí jednotlivci nebo skupiny jednotlivců, kteří mají zkušenosti v oblasti financí nebo podnikání.

Kromě rizikového kapitálu a andělských investic mohou podnikatelé při získávání finančních prostředků využít také crowdfundingové platformy, jako jsou Kickstarter, Indiegogo a GoFundMe.

Tyto platformy jsou vhodné pro globální startupy, umožňují podnikatelům představit své nápady veřejnosti a získat dary od zainteresovaných osob. Některé tuzemské startupy s globální ambicí a globálním produktem těchto platforem využívají.

Další možností je hledat granty, dotace a jiné formy financování ze strany státu. Granty se obvykle udělují začínajícím podnikům, které mají inovativní produkty nebo služby, jež by mohly mít pozitivní dopad na společnost.

Startupy si také mohou vzít půjčky od bank nebo jiných finančních institucí. Tato možnost vyžaduje podrobný podnikatelský plán, dobrou bonitu a často i osobní záruku podnikatele. Je důležité mít na paměti, že vzít si půjčku může být riskantní a v případě neúspěchu podnikání může zatížit finance začínajícího podnikatele.

Seznam nejoblíbenějších způsobů financování startupu

Existuje celá řada způsobů, jak získat kapitál na rozjezd startupu, od andělských investorů až po investory rizikového kapitálu. Zde je seznam nejoblíbenějších způsobů, jak získat finanční prostředky pro svůj startup.

  • Andělští investoři: Andělští investoři jsou bohatí jednotlivci, kteří poskytují kapitál pro startupy výměnou za vlastní kapitál. Často mají zkušenosti v oboru a konexe, které mohou napomoci dalšímu rozvoji podniku.
  • Rizikoví investoři: Rizikoví kapitalisté jsou profesionální investoři, kteří investují do podniků s cílem dosáhnout vysokých výnosů. Obvykle investují větší částky kapitálu a poskytují strategičtější vedení než andělští investoři.
  • Crowdfunding: Crowdfunding je oblíbený způsob získávání peněz pro začínající podniky. Platformy jako Kickstarter a Indiegogo umožňují podnikatelům získat peníze od velké skupiny podporovatelů.
  • Bankovní úvěry: V případě, že se jedná o finanční prostředky, které jsou určeny na podporu podnikání, je možné využít tzv: Bankovní úvěry jsou tradičním způsobem financování podnikání. Banky nabízejí úvěrové produkty určené speciálně pro začínající podniky.
  • Granty a dotace: Granty jsou formou volných peněz, které jsou začínajícím podnikatelům k dispozici z různých zdrojů, včetně vlád, neziskových organizací a společností.

Financování startupu je složitý a často zastrašující proces. Je důležité, aby si podnikatelé udělali průzkum a porozuměli různým možnostem, které mají k dispozici. Se správným financováním mají podnikatelé možnost uvést své nápady v život a vytvořit něco skutečně jedinečného.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang