Doprava z číny – podmínky, ceny, cena kontejneru

lodni-doprava-stale-zdrazuje-zbozi-z-ciny-stoupne-na-cene-2

Ceny námořní dopravy z Číny již několik měsíců raketové stoupají a to má nepříznivý vliv i na zboží prodávané v Česku. Dalším velkým problémem je pak velmi časté zpožďování dodávek. Jaké jsou příčiny této krize a jaký bude mít dopad na české zákazníky? A jsou vánoční nákupy v ohrožení?

Po oživení ekonomiky umožněném zlepšením pandemické situace opět narostlo množství objednávek z e-shopů, kde tvoří velké procento nákupy z Číny. To způsobilo velký zájem o dopravu, kterému nedostačují dostupné kapacity.

lodni-doprava-stale-zdrazuje-zbozi-z-ciny-stoupne-na-cene1-7565421
Zdražování zásilek je způsobeno nedostačující kapacitou námořních přepravců.

Důsledky pro české zákazníky

Co tato krize znamená pro tuzemské zákazníky? Nevyhnutelné je především zvyšování cen. Při sledování zásilek z Číny budou také zákazníci nepříjemně překvapeni značnými zpožděními, a to platí i pro ty nejlepší čínské e-shopy.

Zákazníci populárních internetových prodejců jako je AliExpress či Wish se budou muset připravit na krušné časy. S potížemi se pak budou s největší pravděpodobností potýkat i menší obchody jako například Airycloth, Gearbest nebo Boutiquefeel. Vše podstatné o čínských e-shopech včetně kvalitních recenzí nabízí portál Slevove.cz.

Zdražení se týká zboží různého druhu: od elektroniky jako jsou například kamery z Číny nebo levné mobily z Číny až po levné oblečení z Číny. Obavy z této krize vyjádřily také velké nadnárodní korporace – mezi nimi i společnosti Adidas, Crocs a Hasbro.

Příčiny krize

Většina světové nákladní dopravy se odehrává na moři a mimořádně důležitým exportérem je v tomto ohledu Čína. Ta se ovšem potýká s moha komplikacemi, mezi něž patří třeba problém zásilek z Číny a koronaviru – z důvodu rozšíření nákazy covid-19 totiž došlo k uzavření hned několika přístavů.

Přepravní společnosti mimoto trpí nedostatkem kontejnerů a v neposlední řadě je třeba zmínit, že svět námořní dopravy se stále plně nevzpamatoval z několikadenního výpadku klíčového Suezského průplavu, k němž došlo v březnu 2021.

lodni-doprava-stale-zdrazuje-zbozi-z-ciny-stoupne-na-cene2-6987433
Růst budou hlavně ceny objemného zboží, a to z jednoduchého důvodu: zabírá spoustu místa v kontejnerech.

Výhled do budoucna

Nákupy zboží z Číny budou provázet nepříjemnosti určitě ještě několik měsíců. Analytici se shodují, že do konce letošního roku ke snížení cen nedojde a uvolnění situace predikují až na první kvartál roku 2023.

Z toho tedy plyne, že vánoční nákupy se letos značně prodraží, a je proto třeba si položit otázku, zda je bezpečné nakupovat zboží z Číny.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang