Doprava z číny – podmínky, ceny, cena kontejneru

lodni-doprava-stale-zdrazuje-zbozi-z-ciny-stoupne-na-cene-2

Ceny námořní dopravy z Číny již několik měsíců raketové stoupají a to má nepříznivý vliv i na zboží prodávané v Česku. Dalším velkým problémem je pak velmi časté zpožďování dodávek. Jaké jsou příčiny této krize a jaký bude mít dopad na české zákazníky? A jsou vánoční nákupy v ohrožení?

Po oživení ekonomiky umožněném zlepšením pandemické situace opět narostlo množství objednávek z e-shopů, kde tvoří velké procento nákupy z Číny. To způsobilo velký zájem o dopravu, kterému nedostačují dostupné kapacity.

Důsledky pro české zákazníky

Co tato krize znamená pro tuzemské zákazníky? Nevyhnutelné je především zvyšování cen. Při sledování zásilek z Číny budou také zákazníci nepříjemně překvapeni značnými zpožděními, a to platí i pro ty nejlepší čínské e-shopy.

lodni-doprava-stale-zdrazuje-zbozi-z-ciny-stoupne-na-cene1-7565421
Zdražování zásilek je způsobeno nedostačující kapacitou námořních přepravců.

Zákazníci populárních internetových prodejců jako je AliExpress či Wish se budou muset připravit na krušné časy. S potížemi se pak budou s největší pravděpodobností potýkat i menší obchody jako například Airycloth, Gearbest nebo Boutiquefeel. Vše podstatné o čínských e-shopech včetně kvalitních recenzí nabízí portál Slevove.cz.

Zdražení se týká zboží různého druhu: od elektroniky jako jsou například kamery z Číny nebo levné mobily z Číny až po levné oblečení z Číny. Obavy z této krize vyjádřily také velké nadnárodní korporace – mezi nimi i společnosti Adidas, Crocs a Hasbro.

Ačkoli se jako řešení můžou jevit české stránky, které čínské zboží přeprodávají, tyto e-shopy však zpravidla mají negativní recenze. Příkladem je Rivalenti, který se díky svým podvodným praktikám dostal na seznam rizikových obchodů České obchodní inspekce.

Příčiny krize

Většina světové nákladní dopravy se odehrává na moři a mimořádně důležitým exportérem je v tomto ohledu Čína. Ta se ovšem potýká s moha komplikacemi, mezi něž patří třeba problém zásilek z Číny a koronaviru – z důvodu rozšíření nákazy covid-19 totiž došlo k uzavření hned několika přístavů.

Přepravní společnosti mimoto trpí nedostatkem kontejnerů a v neposlední řadě je třeba zmínit, že svět námořní dopravy se stále plně nevzpamatoval z několikadenního výpadku klíčového Suezského průplavu, k němž došlo v březnu 2021.

lodni-doprava-stale-zdrazuje-zbozi-z-ciny-stoupne-na-cene2-6987433
Růst budou hlavně ceny objemného zboží, a to z jednoduchého důvodu: zabírá spoustu místa v kontejnerech.

Výhled do budoucna

Nákupy zboží z Číny budou provázet nepříjemnosti určitě ještě několik měsíců. Analytici se shodují, že do konce letošního roku ke snížení cen nedojde a uvolnění situace predikují až na první kvartál roku 2023.

Z toho tedy plyne, že vánoční nákupy se letos značně prodraží, a je proto třeba si položit otázku, zda je bezpečné nakupovat zboží z Číny.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang