Fondee vs Portu- srovnání investičních platforem

Pokud chce člověk začít investovat, tak do začátků jsou určitě investiční platformy Portu a Fondee ideální. Jsou v nich ale drobné rozdíly, které je potřeba prostudovat a a promyslet dřív, než si člověk jednu vybere a začne na ní investovat. V čem se tyto dvě platformy liší a která z nich vyhraje pomyslný souboj Fondee vs Portu?

Portu, Fondee, Finax, Fumbi a další jsou oblíbené platformy, na kterých člověk může jednoduše a bez starostí investovat online. Lidé se ale často rozhodují mezi Portu a Fondee. Obě dvě platformy jsou velmi oblíbené a jsou založené na stejném produktu – portfolio na míru. Zároveň jsou obě dvě perfektně přizpůsobené i začínajícím investorům. Jak si ale vybrat tu pravou platformu?

Shrnutí článku

Portu i Fondee jsou spolehlivé platformy. Portu na trhu působí déle a umožňuje větší flexibilitu si investici přizpůsobit podle sebe.

Na Fondee lze investovat do akcií a dluhopisů v poměru, který si investor sám zvolí současně s jedním z navrhnutých portfolií.

Portu toho nabízí mnohem více. Jeho základními produkty jsou Portfolia na míru, Odpovědné investování, Dětské účty, Portu DIP a Investiční rezerva.

Na Portu ani na Fondee investor neplatí žádné vstupní ani výstupní poplatky.

Pokud člověk neví, pro kterou platformu se rozhodnout, může investovat do obou najednou.

Portu vs Fondee

Obecně lze říct, že obě platformy představují solidní volby. Portu na trhu působí o něco déle a umožňuje investorům větší flexibilitu si investici přizpůsobit podle sebe. Portu také jako jediný zprostředkovatel nabízí možnost investovat do českých akcií pomocí frakcí – u všech ostatních brokerů je nutné nakupovat např. akcie Komerční banky nebo Kofoly pouze po kusech.

Fondee nabízí nižší roční poplatky, se kterými se snaží konkurovat. Čím nižší jsou poplatky, tím silnější je složené úročení v dlouhodobém horizontu.

Obě platformy se dynamicky rozvíjejí a přidávají nové možnosti pro své klienty. Fondee a Portu jsou níže v článku rozebrány a porovnány.

Investice na Fondee

Fondee je online investiční platforma, za jejímž vznikem stojí manželé Eva a Jan Hlavsovi. Na Fondee lze investovat do akcií a dluhopisů v poměru, který si investor sám zvolí současně s jedním z navrhnutých portfolií. Uživatelé Fondee si mohou vybrat ze tří nabízených produktů:

 • Investice na míru
 • Udržitelné investice
 • Dětské investiční účty

V rámci každého produktu si investor může zvolit ze sedmi nabízených možností portfolia. Portfolia jsou rozdělena podle toho, jak moc odvážný člověk chce být. Mění se poměr akcií a dluhopisů v jejich složení. Fondee vytváří portfolia na základě odpovědí v dotazníku, který člověk vyplňuje při registraci.

Registrace na Fondee zabere pouhých pár minut. Fondee nabízí pasivní investování do ETF.

Registrovat se na Fondee >

Po výběru portfolia investor už jen sleduje, jak jeho peníze přichází ke zhodnocení. Kouknout se na průběh investice může investor kdykoliv a kdekoliv. Stačí, aby se přihlásil ke svému účtu na webu nebo v mobilní aplikaci Fondee, která je dostupná jak pro iOS tak pro Android.

Fondee je velmi lákavá investiční platforma pro začínající investory.

Výhody Fondee

Pokud se člověk rozhoduje, zda ke svým investicím využije platformu Portu nebo Fondee, měl by jistě zvážit tyto výhody Fondee:

 • Založení účtu do pár minut
 • Investování již od 1 000 Kč
 • Automatické rebalancování portfolia každý měsíc
 • Transparentní poplatky – žádné vstupní ani výstupní
 • Obchodní dny: pondělí až pátek
 • Mobilní aplikace

Fondee má na svém kontě mnoho důvodů, proč využívat jeho služby. Může se například pyšnit tím, že má již více jak 11 000 uživatelů ze tří různých zemí. Často odkazuje také na spolupráci s J&T Bankou, která projekt Fondee podporuje. Mimo jiné investoři nemusí mít o své finance strach, protože na celý projekt Fondee dohlíží Česká národní banka.

Nevýhody Fondee

Stejně jako každý projekt, platforma nebo instituce, tak i Fondee má určité nevýhody. Není jich ale mnoho a výhody je v přehledem převyšují. O jaké nevýhody se jedná?

 • Nelze sestavit vlastní portfolio nebo zasahovat do složení portfolia
 • Omezení pouze na investice v korunách
 • Absence měnového zajištění
 • Vyšší expozice vůči evropským akciím, které v čase přináší nižší výnos než akcie americké
I přes nemnohé nevýhody má Fondee stále minimální poplatky.

Portu investice

Portu je další automatizovaná platforma, která umožňuje uživatelům jednoduché a bezstarostné investování. Stejně jako platforma Fondee, tak i Portu je založené hlavně na funkci navrhování portfolia na míru. Portu toho nabízí ale mnohem více. Jeho základními produkty jsou:

 • Portfolia na míru
 • Odpovědné investování
 • Dětské účty
 • Portu DIP
 • Investiční rezerva

Portu je místo nejen pro začínající investory. Nabízí i produkty pro zkušenější investory, kteří mohou do svého portfolia zasahovat a nebo si vyzkoušet investice v nových oblastech. Zkušení investoři mohou využít tyto produkty Portu:

 • Vlastní strategie
 • Tematické strategie
 • Crypto

Platforma Portu nabízí produkty i pro zkušené investory. Zkušenější investoři si mohou poskládat vlastní portfolio a získat nižší roční poplatek

Začít investovat přes Portu >

S investiční platformou Portu se pojí zároveň 2 úspěšné projekty – opPORTUnity a Portu Gallery. V rámci Portu Gallery může investor investovat do sběratelských předmětů a stát se sběratelem díky ceritifkátu, který může kdykoliv prodat. Projekt opPORTUnity se zaměřuje na investice do zvláštních příležitostí, mezi kterými si investor může vybírat.

Z hlediska fungování se podobá Portu Fondee. Stačí provést registraci v rámci které klient vyplní krátký dotazník, na základě kterého je pak investorovi navržené portfolio. Investor nahraje částku, ověří identitu a vše je hotové. Člověk potom už jen sleduje průběh své investice na webu nebo v mobilní aplikaci.

Portu je oblíbená investiční platforma s mnoha produkty.

Výhody Portu

Zvažuje-li člověk, zda dá šanci investicím na Portu nebo Fondee, měl by se důkladně podívat na veškeré výhody i nevýhody obou platforem. Výhody platformy Portu jsou například:

 • Výběr z 10 spravovaných portfolií podle vybraného rizika
 • Zkušenější investoři si mohou poskládat svá portfolia
 • Investice již od 500 Kč
 • Pravidelné rebalancování 1x týdně
 • Zajištění proti měnovému riziku
 • Mobilní aplikace
 • Velmi detailní daňové podklady včetně informací, co kam napsat

Portu se může pyšnit tím, že jeho služby využívá přes 200 000 uživatelů a celkově má Portu pod svou správou přibližně 27 miliard Kč. O investice se na Portu stará unikátní systém a skupina zkušených manažerů z WOOD & Company, české společnosti s 30 letou tradicí.

Nevýhody Portu

Stejně jako Fondee, tak i investování na platformě Portu se pojí s některými nevýhodami, není jich ale vůbec mnoho. Mezi nevýhody platformy Portu patří:

 • Obchodní dny zpravidla jen 2x týdně (úterý + čtvrtek)

Kromě drobností se ale Portu nedá nic výrazného vytknout, platforma funguje výborně a klienti si její služby chválí.

Portu je platforma s minimem nevýhod. Pro většinu lidí se jedná se o jeden z nejlepších způsobů, jak pasivně investovat do ETF.

Vyzkoušet investování přes Portu >

Portu, Fondee – srovnání poplatků

Obě dvě platformy, Portu a Fondee, se pyšní tím, že investor neplatí žádné vstupní ani výstupní poplatky. Zároveň se na těchto platformách neplatí ani poplatky za vedení účtu nebo za poradenství, bankéře a podobně. Klienti nemusí mít strach ze žádných skrytých poplatků.

Fondee vede s nejnižšími poplatky. Portu je zaběhlejší, Fondee se snaží konkurovat s nižším poplatkem.

Začít investovat na Fondee s poplatkem jen 0,9 % >

Portfolio na míru

Platformy Fondee a Portu mají ale odlišné poplatky co se týče jejich základních produktů – portfolia na míru:

 • Portu: 1 % + náklady samotných ETF (do 0,2 % za celé portfolio)
 • Fondee: 0,90 % + náklady samotných ETF (do 0,2 % za celé portfolio)

V obou případech se jedná o procentuální část z celkové částky ročně, kterou platforma pro daného investora spravuje.

Náklady ETF si účtují samotní provozovatelé ETF a poplatek se strhává každý den. Např. u ETF na S&P 500 se většinou jedná o částku 0,07 % ročně. Každý den se tato částka děleno 365 automaticky strhává ze zůstatku. V kontextu výkonosti tohoto indexu (průměrně 10 % ročně) se jedná o spíše symbolický poplatek.

Fondee nabízí nižší poplatky.

Dětské účty

I v rámci spoření pro děti se mohou investoři setkat s různými poplatky na Portu a Fondee:

 • Portu: 0,25 %
 • Fondee: 0,20 %

Opět se jedná o roční poplatek, který se vypočítává z celkové částky, kterou má investor vloženou v investicích na platformě.

Obecně se investoři na Portu setkávají s vyššími poplatky než na Fondee. Portu ale zároveň umožňuje zprostředkování investice s vyšším rizikem, nicméně i větším výnosem. Obě dvě platformy jsou ale s poplatky kompletně transparentní a investoři pokaždé ví, co je čeká.

Poplatky zahrnují mnohé služby, které klientům zajišťují bezstarostné investování.

Je vhodné investování na Portu i Fondee současně?

Pokud člověk nevěří těmto platformám, nebo chce jednoduše předem vyzkoušet, která platforma jak funguje a co mu jde lépe, může investovat do obou najednou. Vhodné je investování na Portu i Fondee současně, pokud si člověk není jistý a chce platformy například nejdříve poznat tím, že na nich investuje nejdřív malé částky.

Investování a Portu i Fondee současně je vhodné také v případech, kdy se člověk bojí ztráty, tak nechce investovat všechny své finanční prostředky na jednom místě.

Portu vs Fondee – kterou platformu vybrat?

Obě dvě platformy jsou skvělým způsobem, jak efektivně investovat bez starostí. Každá z nich má ale své výhody i nevýhody a v drobných detailech se liší. Jaká kritéria by měl člověk zvážit při výběru investiční platformy Portu, nebo Fondee?

 • Možnosti investování: Fondee nabízí trojici základních produktů. Má-li člověk zájem o další možnosti investování, tak platforma Portu nabízí mnoho dalších forem investování.
 • Zásah do portfolia: Portu nabízí mnohem více možností, co se týče upravování portfolia nebo výběhu ETF fondů podle sebe. Pokud člověku stačí předem sestavené portfolio, tak bude mít na Fondee snadnější rozhodování.
 • Koruny nebo cizí měna: Pokud má člověk příjmy i v jiné měně než v českých korunách, například v eurech, tak je pro něj právě Portu ta pravá platforma. Chce-li člověk investovat pouze v korunách, stačí mu i Fondee.
 • Poplatky: Jak už bylo uvedeno, tak Fondee nabízí nižší poplatky u všech svých produktů. Nicméně Portu nabízí klientům za určitých podmínek slevu na poplatkách až 40 %.

Jedná se o základní kritéria, podle kterých by se měl člověk rozhodovat při výběru Portu nebo Fondee. Rozhodně je důležité také promyslet své plány do budoucna, pokud nebude investor chtít například zkoušet nové věci a volit nové formy investování.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang