Ferratum Bank a Credit – půjčka, kontakt, recenze

Přichází nová banka. Tato není obyčejnou bankou, je to banka kouzelná, jak již slogan napovídá. More than money to everyone. A co se za tím skrývá?

Snad jen jediný produkt nabízí Ferratum Bank – tím jsou malé nebankovní půjčky do 10 000 Kč se splatností maximálně 45 dní. Tyhle půjčky bez registru moc neřeší bonitu klientů a jejich schopnost splácet a zdá se, že půjčují skoro každému, jen ta cena za půjčku je šílená.

Na banku dost chabá produktová řada. Pro koho jsou služby Ferratum Bank určeny? Tak na to se mi nepodařilo přijít. Jen tak cvičně jsem si namodeloval pár případů a nestačil se divit. Začnu hned největší, nejdelší a také nejlevnější půjčkou, která je poskytována. 

Částka 10 000 Kč na 45 dní. Roční úroková sazba 389 % RPSN vychází na krásných 2304 %. Proboha, kdo si tohle může půjčit, říkám si. Ale nepolevuji a vyzkouším ještě přesný opak, tedy nejkratší a nejmenší půjčku. Jak ta vyjde? Částka 500 Kč na 7 dní.

Roční úroková sazba stoupla a to na luxusních 521 %. A co udělalo RPSN? Vylezlo na 14 299 %. Takže suma sumárum půjčit si můžete mezi 500 – 10 000 Kč na dobu 7-45 dní. Úroky se podle toho budou pohybovat s tím, že nejníže se dostanete na RPSN 389 %.

Tomu říkám životní nabídka. Je tohle vůbec legální, říkám si. Bohužel je. Cílovou skupinou téhle rychlé půjčky bez registru budou lidi, kteří si pravidelně půjčují a již měli nějaké potíže s registry a splácením půjček. Společnost se honosí bankovní licencí z Malty, což je Evropská unie a tudíž je vše v pořádku.

Tedy legislativně v pořádku, společnost nemá povinnost ověřovat detailně schopnost svých žadatelů splácet, nemusí u půjček ověřovat registry, ať bankovní nebo nebankovní. Zdravý rozum, soudnost a veškeré ostatní, poslední dobou společností zanedbávané hodnoty, musí bít na poplach. 

Je skvělé, jak nás různé dozorčí orgány ochraňují, znemožňují vstup na trhy různým zahraničním subjektům, které by nás mohly poškodit a poté s požehnáním stejných orgánů fungují služby jako tato. 

Vážně jsme takoví pašíci, kteří si rochní ve výběhu a hlídá se, aby se na nás vlci (rozuměj společnosti, které nejsou pod evropským dozorem) nedostali a nedej bože nám neublížili.

No a pak přijde den, kdy naši ochranitelé nás chrání i cestou na jatka. Či jsme snad k tomu byli vedeni od začátku? Kolik bylo napsáno řádků o zahraničních společnostech, bankách, finančních institucích, které nepodléhají evropskému dozoru a které by nás mohly potenciálně poškodit.

Kolik varování vydává ČNB na různé investiční společnosti pro případ, že by se nás pokoušely obrat. A pak takováto legální poprava, či jak jinak to nazvat. 

Podle českého zákona je lichva trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo zneužívaje rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede.

Zajímavé je, že zákon už nehovoří o hranici, nad kterou je lichva považována. Jak je to jinde v civilizaci? Tak například ve Švýcarsku je maximální hranice spotřebních úvěrů 15% p.a. V dalších státech je stanovena jako procentuální odchylka od průměrných tržních úroků. U nás? Není stanovena nijak, tomu říkám svoboda a demokracie. 

Je jasné, na koho podobné nabídky cílí. Na lidi, kteří na tom nejsou ať už s finanční situací, nedej bože gramotností dobře a tudíž úspěšně naletí, například na tvář mladé krásné ženy, tvářící se jako přítelkyně rodiny, která v reklamě zabezpečuje další přísun financí a dokonce je přiveze až domů.

Ale nezapomínejme, že je třeba peníze vrátit.  Slogan „More than money to everyone“ dostává nový rozměr. Víc než peníze pro každého. Pro každého, kdo si půjčí a dostane navrch k penězům i nějakou tu kupičku problémů. No neberte to. 

Před pár měsíci jsem tu napsal článek o produktu zahraniční finanční instituce, která nespadá pod evropský dozor (ale kde slíbené úroky z vložených peněz mi pravidelně připisují) a byl jsem doslova pranýřován, co píši a jak to může být nebezpečné. Může, jako všechno, ale není, protože slíbené podmínky drží a výnosy vyplácejí.

Proto jsem se rozhodl dnes pro téma „velmi bezpečné.“ Bezpečně vím, že služby výše popsané dozorované společnosti NIKDY nevyužiji. Přeji Vám, abyste podobných služeb nikdy nevyužili a využít nemuseli. Je to totiž jízdenka, která má jen jeden směr a obávám se, že bez pomoci nebude zpáteční.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang