Proč nekupovat akcie Visa a Mastercard

Nový týden – nová investiční doporučení v týdeníku Ekonom. S čím přichází analytik Colosseum, Boris Tomčiak, tentokráte? 

Karetní společnosti Visa a Mastercard

Tomčiak začíná rozebírat jeho nové investiční doporučení na Visa a Mastercard s tím, že ceny akcií těchto dvou firem nyní raketově vzrostly. Pro mne opět zcela nepochopitelná až pitomá argumentace. Jistě nelze něco považovat za dobrou investici, protože to v poslední době raketově vzrostlo.

Tomčiak má pravdu v tom, že někteří lidé dnes již platí pouze platebními kartami. A má pravdu i v tom, že jde většinou o karty těchto dvou společností. Potenciál pro růst zisku těchto dvou firem vidí Tomčiak v asijských zemích.

Proti tomu nelze nic namítat. Ale přesto, pokud se podíváte na ocenění těchto dvou titulů zde a zde, není to již nikterak levná záležitost. Ba právě naopak, přijde mi to býti již dosti drahé.

Navíc ten výrazný nárůst v posledních dvou letech. Byznys těchto dvou firem asi poroste i nadále, otázkou je jak rychle. Zatím bych se ani nebál toho, že by jejich byznys v dohledné době ohrozil třeba takový Bitcoin. Ale kupovat něco v situaci, kdy to dva roky dramaticky rostlo, to se mi vysloveně příčí. 

Obilí nekupujte

V letošním roce by mělo být ve světě sklizeno rekordních 1,92 miliardy tun obilovin. Produkce v minulém roce dosáhla 1,78 miliardy tun. V USA je kukuřicí osetá nejvyšší plocha od roku 1936. Lány v USA oseté pšenicí jsou nejrozsáhlejší za poslední čtyři roky. Tomčiak tak obiloviny k nákupu nyní nedoporučuje.

Bankovní úvěry

Na závěr příspěvku Tomčiak doporučuje alternativní investici ve formě nákupu bankovních úvěrů pomocí fondů obchodovaných na amerických burzách. 

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang