Co je spotřebitelský úvěr – druhy, účelový i neúčelový

Spotřebitelský úvěr lze využít na nepodnikatelské účely, například na nákupy spotřebního zboží, automobilu, dovolené a podobně. Čím se spotřebitelské úvěry vyznačují a co je dobré vědět před jejich sjednáním?

Spotřební úvěr představuje klasickou půjčku, která se nejčastěji využívá na nákup spotřebního zboží. Může se jednat o úvěr bankovní, s nímž se pojí přísnější podmínky, i nebankovní, který lze obvykle získat velmi snadno.

Spotřebitelský úvěr může a nemusí být zajištěn ručením. Klasické spotřebitelské půjčky bývají neúčelové, existuje však také spotřebitelský úvěr na auto, který lze využít pouze na nákup automobilu.

Výše spotřebitelského úvěru může být již od pár set korun až do několika milionů. Také výše úrokové sazby je různá, v průměru se pohybuje okolo 10 % ročně.

Podmínky spojené se spotřebitelským úvěrem vždy závisejí na konkrétním poskytovateli. Pokud byste tedy měli o spotřebitelský úvěr zájem, měli byste si před jeho sjednáním řádně pročíst všechny dostupné informace, a to včetně klientských recenzí.

Některé úvěry jsou také doménou výhradně nebankovních společností. Patří sem různé rizikové úvěry typu půjčka bez registru, půjčka pro dlužníky, půjčka v exekuci, půjčka na směnku či půjčka ihned na ruku bez příjmu. Tyto typy úvěrů banky nenabízí.

TIP: Jak koupit akcie? Se vším pomůže tento článek.

Spotřebitelský úvěr se běžně splácí v měsíčních splátkách a to k předem dohodnutém datu. Počet těchto splátek je volitelný a nejčastěji se odvíjí od toho, co úvěrová společnost nabízí, od finanční stránky jednotlivce a od výše úvěru. Existují také půjčky, které se splácejí jednorázově. Většinou jde o tzv. mikropůjčky, jež jsou poskytovány ve výši pár tisíc korun a se splatností několik týdnů.

V některých případech je nutno uhradit poplatek za poskytnutí či správu úvěru. Většina bank i nebankovních institucí však od těchto poplatků upouští.


img_a311655_w1992_t1522511748-1125798

Nikdy nezapomínejte na to, že byste si měli půjčit pouze tolik, kolik jste schopní splatit. Rovněž je před sjednáním půjčky nutné brát v potaz výši RPSN, která o výhodnosti úvěru vypoví mnohem více než samotná úroková sazba.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang