Spotřebitelské úvěry

Spotřebitelský úvěr lze využít na nepodnikatelské účely, například na nákupy spotřebního zboží, automobilu, dovolené a podobně. Čím se spotřebitelské úvěry vyznačují a co je dobré vědět před jejich sjednáním?

Spotřebitelský úvěr představuje klasickou půjčku, která se nejčastěji využívá na nákup spotřebního zboží. Může se jednat o úvěr bankovní, s nímž se pojí přísnější podmínky, i nebankovní, který lze obvykle získat velmi snadno. Spotřebitelský úvěr může a nemusí být zajištěn ručením.

Výše spotřebitelského úvěru může být již od pár set korun až do několika milionů. Také výše úrokové sazby je různá, v průměru se pohybuje okolo 10 % ročně.

Podmínky spojené se spotřebitelským úvěrem vždy závisejí na konkrétním poskytovateli. Pokud byste tedy měli o spotřebitelský úvěr zájem, měli byste si před jeho sjednáním řádně pročíst všechny dostupné informace, a to včetně klientských recenzí.

TIP: Jak koupit akcie? Se vším pomůže tento článek.

Spotřebitelský úvěr se běžně splácí v měsíčních splátkách a to k předem dohodnutém datu. Počet těchto splátek je volitelný a nejčastěji se odvíjí od toho, co úvěrová společnost nabízí, od finanční stránky jednotlivce a od výše úvěru. Existují také půjčky, které se splácejí jednorázově. Většinou jde o tzv. mikropůjčky, jež jsou poskytovány ve výši pár tisíc korun a se splatností několik týdnů.

V některých případech je nutno uhradit poplatek za poskytnutí či správu úvěru. Většina bank i nebankovních institucí však od těchto poplatků upouští.


img_a311655_w1992_t1522511748-1125798

Nikdy nezapomínejte na to, že byste si měli půjčit pouze tolik, kolik jste schopní splatit. Rovněž je před sjednáním půjčky nutné brát v potaz výši RPSN, která o výhodnosti úvěru vypoví mnohem více než samotná úroková sazba.

© 2021 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang