Ceny elektřiny a plynu – jak se orientovat

Faktury za energie jsou dnes pro většinu z nás nepřehledné. Jaké změny chystá Energetický regulační úřad? A podaří se mu prosadit změnu zákona?

Vyúčtování za energie jsou nyní složitou spletí čísel, ve které se málokdo vyzná. Přitom cena elektřiny je docela jednoduše vysvětlitelná, jak následně kamera ukázala na grafech našeho portálu Vpenize.cz.

Britská vláda jde ještě dál

Britské Ministerstvo energie a klimatických změn plánuje regulovat trh razantněji. Chce omezit počet nabízených tarifů a přikázat dodavatelům, aby zákazníkovi jasně předložili nejvýhodnější produkt

 Uplynulo čtvrtletí, a ERÚ nám exkluzivně prozradil, jakými legislativními úpravami chce vyúčtování zpřehlednit. Součástí budoucí jednoduché faktury by měla být celková spotřeba vyjádřená počtem energetických jednotek, srovnání spotřeby za předešlá období a cena za jednotku energie. Inspirací jsou vyúčtování, běžná v západoevropských státech.

Zjednodušení faktur vyžaduje změnu energetického zákona

Již nyní mohou odběratelé získávat „vyúčtování v zúženém rozsahu“, jehož nejúspornější verze shrnuje pouze základní údaje: celkovou spotřebu, zaplacené zálohy a eventuálně doplatek či přeplatek. Dost často je to ale komplikovaný proces.

ERÚ nám chce umožnit, abychom přednostně dostávali nové faktury, které budou ještě srozumitelnější. „Musíme změnit energetický zákon a k tomu připravit novou vyhlášku. Naší ambicí je zavést změnu s platností od příštího roku, nicméně legislativní proces nemáme ve svých rukou.

Pro leckoho bývají matoucí také současné ceníky elektřiny a plynu, jejichž struktura není pevně stanovena zákonem. Obchodník teoreticky může za dodávku samotné energie vybírat pouze paušální měsíční poplatky (Kč/měsíc), anebo účtovat jenom cenu za spotřebu (Kč/MWh).

Nově provedl změnu dominantní dodavatel zemního plynu. Ve velmi vysokých spotřebách je běžná cena za rezervovanou kapacitu (Kč/m3), ovšem RWE nyní také zde počítá pouze energetické jednotky (Kč/MWh).

Pokud bude ve vyúčtování uvedena cena za energetickou jednotku, zákazník si bude moci jednoduše porovnat různé nabídky. Snadno srovnatelné faktury jsou jistě žádoucí, abyste ale sami analyzovali celý trh, museli byste vedle sebe položit desítky až stovky účtů. Podstatně rychleji vám všechny dostupné nabídky zmapuje nezávislá kalkulačka elektřiny a kalkulačka plynu.

Ceny elektřiny ovlivňuje mnoho faktorů

Cenu elektřiny ovlivňuje několik klíčových faktorů:

  • Paliva: Ceny paliv, zejména zemního plynu a ropných paliv (hlavně na Havaji a ve vesnicích na Aljašce), se mohou zvýšit v obdobích vysoké poptávky po elektřině a při omezení dodávek paliv nebo jejich přerušení v důsledku extrémních povětrnostních jevů a náhodného poškození dopravní a dodavatelské infrastruktury. Vyšší ceny paliv zase mohou vést k vyšším nákladům na výrobu elektřiny.
  • Náklady na elektrárny: Každá elektrárna má náklady na financování, výstavbu, údržbu a provoz.
  • Přenosová a distribuční soustava: Přenosové a distribuční soustavy, které spojují elektrárny se spotřebiteli, mají náklady na výstavbu, provoz a údržbu, které zahrnují opravy škod na soustavách způsobených haváriemi nebo extrémními povětrnostními jevy a zvyšování kybernetické bezpečnosti.
  • Povětrnostní podmínky: Extrémní teploty mohou zvýšit poptávku po vytápění a chlazení a následné zvýšení poptávky po elektřině může zvýšit ceny paliv a elektřiny. Déšť a sníh poskytují vodu pro levnou výrobu vodní energie a vítr může při příznivé rychlosti větru zajistit levnou výrobu elektřiny. Pokud však nastane sucho nebo konkurenční poptávka po vodních zdrojích nebo pokud rychlost větru klesne, může ztráta výroby elektřiny z těchto zdrojů vyvolat tlak na růst ostatních zdrojů energie/paliv a cen.
  • Předpisy: V některých státech jsou ceny plně regulovány komisemi pro veřejné služby/služby, zatímco v jiných státech existují kombinace neregulovaných cen (pro výrobce) a regulovaných cen (pro přenos a distribuci).

Ceny elektřiny obecně odrážejí náklady na výstavbu, financování, údržbu a provoz elektráren a elektrické sítě (složitý systém přenosových a distribučních vedení). Některé ziskové energetické společnosti zahrnují do ceny elektřiny také finanční výnos pro vlastníky a akcionáře.

Jak může volba energie ochránit před případným zvýšením cen energie pro domácnosti

Volba energie změnila mnoho kdysi regulovaných trhů. Co je to volba energie? Jedná se o strukturu trhu, která vám dává možnost vybrat si vlastního dodavatele energie mezi několika konkurenty. Změnou dodavatele energie můžete snížit svůj účet za elektřinu.

Když dodavatelé soutěží o to, aby se stali vaším dodavatelem energie, musí nabízet konkurenceschopné ceny, různé plány dodávek elektřiny a možnosti, které jsou pro zákazníky příznivé. Mezi ně patří například plány s pevnou sazbou, které vám uzamknou sazbu za elektřinu a ochrání vás před případným budoucím zvýšením ceny energie.

Výběr správného energetického plánu pro vás je otázkou vašich zvyklostí a potřeb. Pokud najdete takový tarif, který vám bude vyhovovat, můžete ušetřit na nákladech za energii.

Vzhledem k tomu, že ceny energií se zvyšují, můžete mít kontrolu nad tím, jak vás zvýšení cen energií ovlivní. Šetření energií je důležité, ale je to jen část řešení. Plné využití možnosti volby energie a různých dostupných energetických plánů vám může pomoci ušetřit peníze, i když se ceny a sazby energie zvyšují.

Modely tvorby cen energií

Stejně jako v jiných odvětvích i na trhu s elektřinou v EU působí v dodavatelském řetězci řada různých subjektů – od výrobců (nebo generátorů) přes dodavatele až po koncové spotřebitele -, přičemž na jednom konci jsou velkoobchodní ceny a na druhém ceny pro koncové spotřebitele.

Velkoobchodní trh v EU je systémem mezních cen, známý také jako trh s platbou za elektřinu, kde všichni výrobci elektřiny dostávají za elektřinu, kterou v daném okamžiku prodávají, stejnou cenu. Výrobci elektřiny (od národních energetických společností až po jednotlivce, kteří vyrábějí vlastní energii z obnovitelných zdrojů a prodávají ji do sítě) podávají na trhu nabídky: svou cenu stanovují podle svých výrobních nákladů.

Obnovitelné zdroje energie jsou vyráběny s nulovými náklady, a jsou tedy z definice vždy nejlevnější. Nabídka se pohybuje od nejlevnějšího po nejdražší zdroj energie. Nejlevnější elektřina se nakupuje jako první, další nabídky v pořadí následují. Jakmile je uspokojena celá poptávka, všichni získají cenu posledního výrobce, od kterého elektřinu nakoupili.

Tento model zajišťuje efektivitu, transparentnost a motivaci k udržení co nejnižších nákladů. Panuje všeobecná shoda, že marginální model je pro liberalizované trhy s elektřinou nejefektivnější. Ve skutečnosti jej používala většina zemí EU předtím, než byl zakotven v právních předpisech EU.

Alternativa by nezajistila levnější ceny. V modelu „pay-as-bid“ by výrobci (včetně levných obnovitelných zdrojů) jednoduše nabízeli cenu, kterou očekávají, že trh vyčistí, nikoliv za nulu nebo za své výrobní náklady.

Celkově je pro spotřebitele lepší transparentní model, který odhaluje skutečné náklady na energii a motivuje jednotlivce k aktivitě při výrobě vlastní elektřiny.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang