EMU: Draghi, USA: Prodeje existujících domů mají za únor posílit

prodeje-existujicich-domu-maji-za-unor-posilit

15.00 SEČ – Prezident ECB Draghi vystoupí ve Výboru ekonomických a monetárních věcí Evropského parlamentu v Bruselu ECB na lednovém zasedání monetární politiky představila program kvantitativního uvolňování 60 mld. EUR/měsíčně od března.

Na březnovém zasedání pak vylepšila projekce růstu HDP eurozóny. ECB dlouhodobě neplní svůj hlavní inflační cíl 2,0 %. Nemá situaci s deflací resp. příliš nízkou inflací pod kontrolou.

Navyšováním monetární expanze, tedy posilování peněžní nabídky a mířeným tlakem na pokles tržních úrokových sazeb a zlevňováním peněz řeší situaci ex-post, aby dosáhla svůj hlavní inflační cíl. Růst monetární expanze tomu napomáhá také podporou ekonomiky a oslabováním eura.

Proto jde o sekundární cíle ECB. Aby slabé euro výrazněji pozvedlo inflaci, je potřeba jeho ještě mnohem citelnější oslabení.

Tonoucí se stébla chytá a ECB nutně potřebuje jakoukoliv pomoc a nástroj v boji s nízkou inflací. ECB také naznačila snahu přiblížení inflace resp. inflačních očekávání cíli co nejrychleji.

Domnívá se totiž, že příliš dlouhé období nízké inflace se usazuje v inflačních očekáváních a že pevná fixace inflačních očekávání je rozhodující za jakékoliv situace. Podle ek. vývoje tak ECB hodlá nastavovat velikost, rychlost a kompozice nákupů cenných papírů/dluhopisů.

Trend komentářů a expanzivní monetární politiky ECB je nepříznivý pro euro, ale podpůrný pro akcie a dluhopisy.

Po korekci v roce 2013 prodeje existujících domů obnovují růst. Celkově trh domů přes určité zakolísání v posledních kvartálech (které nebylo zcela vysvětleno) pokračuje v růstu a data jako celek nezpochybňují solidní růst americké ekonomiky.

Decentní expanze trhu domů příznivě působí na spotřebu domácností a produkci firem. Zprávy trhu domů jsou příznivé pro akcie a dolar, nepříznivé pro dluhopisy a zlato.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang