Eurozóna: Prezident ECB Draghi přes zlepšený výhled potvrdí expanzivní rétoriku

eurozona-2

ECB na lednovém zasedání monetární politiky představila program kvantitativního uvolňování 60 mld. EUR/měsíčně od března. Na březnovém zasedání pak vylepšila projekce růstu HDP eurozóny. ECB dlouhodobě neplní svůj hlavní inflační cíl 2,0 %.

Nemá situaci s deflací resp. příliš nízkou inflací pod kontrolou. Navyšováním monetární expanze, tedy posilování peněžní nabídky a mířeným tlakem na pokles tržních úrokových sazeb a zlevňováním peněz řeší situaci ex-post, aby dosáhla svůj hlavní inflační cíl.

Růst monetární expanze tomu napomáhá také podporou ekonomiky a oslabováním eura. Proto jde o sekundární cíle ECB. Aby slabé euro výrazněji pozvedlo inflaci, je potřeba jeho ještě mnohem citelnější oslabení.

Tonoucí se stébla chytá a ECB nutně potřebuje jakoukoliv pomoc a nástroj v boji s nízkou inflací. ECB také naznačila snahu přiblížení inflace resp. inflačních očekávání cíli co nejrychleji.

Domnívá se totiž, že příliš dlouhé období nízké inflace se usazuje v inflačních očekáváních a že pevná fixace inflačních očekávání je rozhodující za jakékoliv situace. Podle ek. vývoje tak ECB hodlá nastavovat velikost, rychlost a kompozice nákupů cenných papírů/dluhopisů.

Trend komentářů a expanzivní monetární politiky ECB je nepříznivý pro euro, ale podpůrný pro akcie a dluhopisy. Josef Kvarda Analytik HighSky Brokers, a.s.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang