Hypotéka po rozvodu – vypořádání majetku

hypoteka-po-rozvodu

V dnešní době má hypotéku skutečně velká spousta lidí. Běžnou záležitostí je i společná hypotéka manželů. Ne každý si je však automaticky vědom nepříjemností, které mohou nastat v případě rozvodu. Přitom není žádným tajemstvím, že téměř každé druhé manželství v České republice končí rozvodem.

Naštěstí existuje několik možností, jak problém týkající se hypotéky a rozvodu vyřešit. Jednou z nich je pokračování hypotéky i potom, co rozvod proběhne. Je možné provést dohodu, že se bude hypotéka stále splácet, a to z obou stran. Oběma na konci připadne polovina nemovitosti, se kterou mohou poté libovolně naložit a dosáhnout zhodnocení peněz.

Nicméně ne vždy je takové řešení možné, protože ne vždy jej finanční situace manželů dovoluje.

Další možnost je ta, že jeden z páru si ponechá hypotéku i nemovitost a toho druhého vyplatí. I zde však může nastat problém z hlediska financí.

Nemovitost je rovněž možné prodat. V takovém případě se hypotéka splatí z prodeje, popřípadě je prodána společně s nemovitostí.

Nejlepším způsobem, jak případným sporům při rozvodu předejít, je sepsání smlouvy. Ano, tušíte správně. Jedná se o dokument, který je lidmi vnímán a často nazýván jako předmanželská smlouva.

Oficiálně se tento dokument nazývá smlouva o zúžení nebo rozšíření společného jmění. Výhodou je, že smlouvu mohou uzavřít jak snoubenci, tak i manželé po několika letech manželství. Pokud však smlouva nebude uzavřena prostřednictvím notáře, bude považována za neplatnou.

I v nepříjemných situacích existují různá řešení. Stačí si jen vybrat takové, které vám bude nejvíce vyhovovat.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang