
V dnešní době má hypotéku skutečně velká spousta lidí. Běžnou záležitostí je i společná hypotéka manželů. Ne každý si je však automaticky vědom nepříjemností, které mohou nastat v případě rozvodu. Přitom není žádným tajemstvím, že téměř každé druhé manželství v České republice končí rozvodem.
Naštěstí existuje několik možností, jak problém týkající se hypotéky a rozvodu vyřešit. Jednou z nich je pokračování hypotéky i potom, co rozvod proběhne. Je možné provést dohodu, že se bude hypotéka stále splácet, a to z obou stran. Oběma na konci připadne polovina nemovitosti, se kterou mohou poté libovolně naložit a dosáhnout zhodnocení peněz.
Nicméně ne vždy je takové řešení možné, protože ne vždy jej finanční situace manželů dovoluje.
Další možnost je ta, že jeden z páru si ponechá hypotéku i nemovitost a toho druhého vyplatí. I zde však může nastat problém z hlediska financí.
Nemovitost je rovněž možné prodat. V takovém případě se hypotéka splatí z prodeje, popřípadě je prodána společně s nemovitostí.
Nejlepším způsobem, jak případným sporům při rozvodu předejít, je sepsání smlouvy. Ano, tušíte správně. Jedná se o dokument, který je lidmi vnímán a často nazýván jako předmanželská smlouva.
Oficiálně se tento dokument nazývá smlouva o zúžení nebo rozšíření společného jmění. Výhodou je, že smlouvu mohou uzavřít jak snoubenci, tak i manželé po několika letech manželství. Pokud však smlouva nebude uzavřena prostřednictvím notáře, bude považována za neplatnou.
I v nepříjemných situacích existují různá řešení. Stačí si jen vybrat takové, které vám bude nejvíce vyhovovat.