Půjčka online schválení – bez papírů, ihned na účet

lhani-v-zadosti-o-osobni-pujcku

Lhaní v žádosti o půjčku se může zpočátku zdát neškodné – věřitel přece nemusí ani kontrolovat nadsazené tvrzení o příjmech nebo aktuální stav zaměstnání. Úmyslné lhaní v žádosti o osobní půjčku se však považuje za podvod a může mít reálné následky. Jak věřitelé ověřují informace, které jsou předkládány v žádosti o půjčku? Co se může stát, pokud jsou dokumenty nebo jiné informace úmyslně zfalšovány?

Pro získání půjčky, ať už jde o krátkodobý úvěr, nebo dlouhodobou půjčku jako například hypotéku, je nutné poskytnout budoucímu věřiteli relevantní informace, na jejichž základě bude rozhodnuto, zda věřitel půjčku poskytne, nebo zda žadatele vyhodnotí jako nevyhovujícího.

Jaké informace úvěrové společnosti ověřují v žádostech?

Když klient vyplní žádost o půjčku, bude požádán, aby uvedl údaje o svém platu a zaměstnavateli. Pro získání půjčky může být také požádán o předložení výplatních pásek nebo výpisů z bankovního účtu, ovšem ne vždy se tak děje. Výjimkou jsou produkty jako půjčka bez výpisu z bankovního účtu, která už ze své podstaty nevyžaduje výpis z účtu pro poskytnutí půjčky.

Někteří poskytovatelé půjček uvádějí, že ověřují zaměstnání, příjem nebo obojí u přibližně 61 % svých půjček. Žadatelé poskytují řadu informací týkajících se účelu půjčky, příjmu a zaměstnaneckého statusu. Většinu těchto informací, které mohou být neúplné, nepřesné nebo záměrně nepravdivé, instituce neověřuje.

U mnoha věřitelů by mohlo být ověření vyvoláno:

  • na základě informací v úvěrovém profilu nebo žádosti
  • jsou-li v žádosti nalezeny rozporuplné nebo neobvyklé informace, například příjem, který se zdá být nadsazený vzhledem k uvedenému pracovnímu zařazení
  • při podezření na podvod

Ačkoli může být lákavé lhát v žádosti o osobní půjčku vzhledem k tomu, že informace nejsou vždy ověřovány, důrazně se to nedoporučuje. Žadatel by se mohl vystavit vážným právním důsledkům a ztížit si získání půjčky v budoucnu.

Co se stane, když někdo lže v žádosti o osobní půjčku?

Vědomé uvedení nepravdivých údajů v žádosti o půjčku se považuje za lhaní a je trestným činem. Například uvedení nesprávného platu nebo zfalšování dokumentů by bylo kvalifikováno jako lež – a může mít závažné dopady.

Dle § 211 Úvěrový podvod trestního zákoníku bude každý, kdo při sjednávání úvěrové smlouvy nebo při čerpání úvěru uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Proto není vhodné, pokud například člověk má vysokou neomluvenou absenci v práci a hrozí mu ztráta zaměstnání, aby žádal o hypotéku a další dlouhodobé půjčky.

Běžné lži v žádosti o půjčku

Pokud lidé v žádosti o půjčku lžou, často používají některou z těchto nepravd:

  • Přehnaný příjem: Příjem je jednou z oblastí, kde se běžně uvádějí nepravdivé údaje. Žadatelé nadsazují svůj příjem, aby se kvalifikovali pro půjčku nebo aby získali půjčku vyšší či lepší úrokovou sazbu.
  • Zatajování dluhů: Věřitelé kromě příjmů potřebují vědět, kolik má žadatel dluhů, aby mohli určit, zda je zátěž další půjčky přiměřená či nikoli.
  • Nepravdivé údaje o zaměstnání: Žadatelé mohou tvrdit, že mají jedno nebo více falešných zaměstnání, aby vypadali finančně stabilnější, než ve skutečnosti jsou.
  • Nepřesné bydliště: Někteří žadatelé, kteří tento požadavek nemohou splnit, se mohou přesto pokusit tvrdit, že mají trvalé bydliště v ČR.
  • Zkreslený účel: U poskytovatelů půjček se často vyskytují požadavky týkající se způsobu použití půjčky. Například studentskou půjčku nelze použít na zaplacení nového auta.
  • Podhodnocení majetku: Někteří dlužníci nemusejí uvést veškerý svůj majetek, aby získali nárok na nižší úrokovou sazbu.

Každá z těchto a dalších lží podléhá ze zákona sankci.

Rizika lhaní v žádosti o osobní půjčku

Jít do vězení za lhaní v žádosti je vzácné, avšak stává se to. Pokud při sjednávání půjčky žadatel lže, může o ni přijít. Dle statistik 11 % žádostí, které finanční instituce ověřuje, obsahují nepravdivé nebo nedostatečné informace o zaměstnání nebo příjmu. V těchto případech společnost půjčku zruší ještě před jejím financováním.

lez-v-zadosti-o-pujcku-neni-dobry-napad-7887072
Lhát v žádosti o půjčku se nevyplácí. Riziko je příliš vysoké.

U jiných společností se může stát, že klient bude muset okamžitě vrátit získané prostředky z půjčky, pokud se věřitel dozví, že byly v žádosti uvedeny nepravdivé údaje. Kromě těchto trestněprávních důsledků čeká na žadatele dlouhý seznam dalších následků, které mohou ovlivnit jeho finanční budoucnost. Například by nemusel již moci čerpat půjčky.

I když klient nebude přistižen při lhaní v žádosti, stále si tím způsobuje škodu. Požadavky na půjčky jsou stanoveny z určitého důvodu, a pokud bude klient v žádosti o půjčku lhát, může uvíznout s obrovským dluhem, který nebude moci splatit. Nebude trvat dlouho a nezvladatelný dluh ovlivní i další oblasti života, jako je schopnost pracovat a udržet si stabilní bydlení.

Jak se lidé nechávají nachytat při lži v žádostech o půjčku?

Finanční instituce mají zavedena určitá opatření, která je chrání před poskytnutím půjčky nedostatečně kvalifikovanému dlužníkovi. Žádost a veškerá podpůrná dokumentace procházejí kontrolou, zda neobsahují nesrovnalosti a nepřesnosti, a to s využitím veřejných rejstříků a finanční historie.

Pomáhají také moderní technologie. Programy a software mají speciální funkce, které potvrzují informace a upozorňují na nepřesnosti. Některé formuláře také používají speciální vložené kódy, které umožňují sledovat, zda byl dokument upraven nebo editován.

Jak získat půjčku bez lhaní?

I když má žadatel problémy s kvalifikací na půjčku u jednoho věřitele, není vyloučen ze hry o všechny půjčky. Existují věřitelé, kteří nabízejí půjčky pro dlužníky se špatnou bonitou, zatímco jiní věřitelé se specializují na půjčky pro studenty.

Bude-li klient spolupracovat se specializovaným věřitelem, má větší šanci půjčku získat. Možná zaplatí o něco víc na poplatcích nebo bude mít vyšší úrokové sazby, avšak nebude muset v žádosti lhát, jen aby byla půjčka schválena.

Pokud je nedostatečné úvěrové skóre tím hlavním, co brání v získání půjčky, může žadatel před podáním žádosti podniknout kroky ke zlepšení své bonity. Splácení dluhů a zdržení se velkého množství žádostí o kreditní karty nebo půjčky jsou způsoby, jak zvýšit svou úvěruschopnost a pomoci kvalifikovat se pro lepší sazby a podmínky.

Celkově lze říci, že důsledky, které může mít lhaní v žádosti o půjčku – od snížení bonity až po vězení – nestojí za to. Místo lhaní za účelem získání vyšší půjčky se lze poohlédnout po věřitelích, kteří mohou poskytnout nejvíce peněz na základě aktuální finanční situace.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang