Jen před Fedem vyčkává blízko 7,5letého minima

jen-pred-fedem-vyckava-blizko-75leteho-minima-2

Jen k dolaru roste 0,1 % d/d na 121,2. Je ale znát, že trh vyhodil kotvy, neb v 19.00 SEČ Fed vydá rozhodnutí monetární politiky včetně projekcí ekonomiky a v 19.30 SEČ tiskové konference šéfky Fedu Yellenové k rozhodnutí.

Mix rozporuplných aspektů vytváří nepřehledné a komplikované základy pro optimální rozhodnutí pokud vůbec a jak moc přiblížit zvýšení úr. sazeb. Hlavní diskuse se zřejmě povede o zmíněný komentář trpělivosti se zvyšováním úr. sazeb.

Bude-li přímo odstraněn, cesta ke zvyšování úroků bude volná. Na druhou stranu, centrální banka potřebuje získat čas pro posouzení trendů a vyjasnění výhledu, přitom ale vzhledem k vývoji trhu práce ani vyčkávání nemusí být správné řešení. Pravděpodobnější je ale rafinovanější střední cesta.

Fed tak sice může přiblížit zvýšení úr. sazeb, ale opět pouze mírně. Fed dle většiny členů FOMC zamýšlí zvýšení hlavní úr. sazby letos, na konci roku by dle Fedu sazba měla být ve výši 0-2 %.

Při pravděpodobnějším scénáři normalizace inflace k 2,0 % a udržení solidního růstu ekonomiky a trhu práce lze předpokládat zahájení zvyšování úr. sazeb nejdříve od června, pravděpodobně však až ve druhém pololetí.

Řada otazníků nad rozhodnutím Fedu znamená jediné: událost povede k větší tržní reakci. Tendence k vyšším úr. sazbám je příznivá pro dolar.

Jen v posledních dnech slábl v kontextu posilování dolaru po silných zprávách americké zaměstnanosti a očekávání růstu amerických úr. sazeb.

Trh tak vystoupal nad kvartální trojúhelník a konsoliduje zisky blízko rezistentního pásma 120,2 – 121,0 a překážky 121,9. Další případné oblasti prodejů představují 124,1, 125,6 a dlouhodobě 134,1. Předpokladem růstu je udržení 119,4, 117,2 a zóny 115,4 – 116,3. Další oblasti nákupu mohou být 112,3 – 113,4 a dále 111,7.

Trh dlouhodobě zohledňuje hospodářské fundamenty, tedy diferenciál vývoje japonské a americké ekonomiky a tím i jejich monetárních politik. Americké hospodářství solidně roste, logicky tedy Fed signalizuje možnost zvyšování úrokových sazeb Fedem, což  vede ke globálnímu posilování dolaru.

Naopak japonská ekonomika vykazuje nepřesvědčivý vývoj, těžce vybředává z dlouhodobých deflačních tlaků při silné ultraexpanzivní monetární politice BoJ. Na druhou stranu trh už je blízko klíčových dlouhodobých rezistencí a tlak k významnější korekci poroste.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang