Není půjčka jako půjčka

neni-pujcka-jako-pujcka-2

Před každou půjčkou je třeba pečlivě zvážit, zda je takový krok skutečně nezbytný, a zamyslet se nad jinými zdroji, ze kterých lze potřebnou částku vybrat. Někdy je vhodné před oslovením banky nebo jiné finanční instituce požádat o pomoc rodinného příslušníka nebo přítele. Na druhou stranu jsou však příčinou mnoha problémů v rodině právě půjčky.

Mezi bankovními a nebankovními půjčkami je hned několik rozdílů. Kdo dojde k závěru, že se půjčce peněz nevyhne, je lepší oslovit nejprve banku. Pokud s žádostí o bankovní úvěr neuspěje, může se obrátit na nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí.

Bankovní půjčky

Banka nabízí výhodnější úrokové sazby a obecně lze bankovní půjčky považovat za méně rizikové. Nevýhodou je fakt, že každá banka velice podrobně prověřuje své klienty a ne každý na úvěr dosáhne. V době internetu jsou i bankovní instituce nakloněny poskytování půjček online, není tedy třeba obíhat jednotlivé ústavy osobně.

Nebankovní půjčky

Velice snadno se může stát, že žadatel půjčku od banky nezíská. V tomto okamžiku přichází na řadu druhá možnost, a to nebankovní úvěr. Ty se vyznačují benevolentními podmínkami a rychlým a jednoduchým sjednáním. Výjimkou není ani nebankovní půjčka ihned na účet nebo půjčka bez výpisu z účtu.

Ovšem i u nebankovních institucí platí něco za něco. Potřebný finanční obnos sice klient dostane, ale úroková sazba bývá vyšší, než je tomu u bank. Také u té nejlepší nebankovní půjčky tak dost často přeplatí více peněz. Za zmínku stojí i skutečnost, že ne všichni poskytovatelé jsou seriózní a pokud poskytovatel úvěru už v inzerci nabízí peníze okamžitě a půjčku bez výpisu z účtu a další lákadla, je potřeba velkou opatrnost.

Zvládnu splácet?

Před podpisem smlouvy by měl každý pečlivě promyslet, zda je schopen půjčku po celou dobu trvání pravidelně splácet, a to i v případě, že se jedná o nejvýhodnější půjčku. Je dobré si na papír sepsat naše pravidelné měsíční výdaje plus započítat určitou částku na nepředvídatelné události.

TIP: V tomto článku je popsáno, jak se stát rentiérem.

Komu zbyde nějaká slušná částka navíc, nemusí se příliš obávat. V opačném případě však člověk riskuje problémy plynoucí z neplacení úvěru. Hrozí mu totiž exekuce, a to například formou blokace účtu. Velkou nepříjemností je pak exekuce na movitý majetek.

Poté už je člověk jen krok od toho, aby byl nucen si na internetu vyhledávat „mám exekuci a potřebuji půjčku“ a nenávratně se chytil do dluhové pasti.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang