Jak nepřijít o peníze při převodu nemovitosti – notářská úschova

Předchozí díl o advokátní úschově, kde se dozvíte, (nejen) jaká jsou úskalí této formy úschovy peněz při převodu nemovitosti, i v případě, že se advokát nejmenuje Holomek.

Doplnění – už je k dispozici také díl o bankovní úschově.

Nebude od věci si nejdříve hezky od srdce říci, kdo to vlastně notář je. Či spíše notářka, jelikož v této profesi převažují ženy. Notář je Bohem a zákonodárci vyvolený šťastlivec, který má státem zajištěný byznys a díky určité formě monopolu vetšinou i pěkný šestimístný měsíční příjem, aniž by se musel nějak zvlášť přetrhnout. Večery trávené prací, tak typické pro advokáty, jsou pro něj vzdálenou, nevábnou exotikou, připomínající dřinu v čínských sweatshopech.

Taková snová prácička má samozřejmě mnoho aspirantů. Ti ale mají trošilinku smůlu, jelikož pro notáře existuje cosi jako „numerus clausus“, čili ze zákona dané omezení počtu šťastlivců z notářského cechu. Notářští kandidáti tedy musejí čekat, až „někdo umře“ (do důchodu se při takové pohodové práci, kterou hravě zastanou koncipienti, většinou nechodí) a modlit se, aby uvolněné místo nebylo v lokalitě, jejíž multikulturní či exhalační obohacení dosáhlo takového stupně, že bude mít problém přesvědčit svou rodinu a konec konců i sám sebe, že toto je to eldorado, na které léta čekal.

Než začnete ovšem nadávat na zlotřilé právníky, kteří si mastí kapsu na nebohých občanech, je třeba si uvědomit, že ve velmi podobné pozici se nacházejí „samostatně hospodařící“ obvodní lékaři, kterých je více než notářů. (Živočišný druh Obvoďáků zasmluvněných s notáři sdílí i další významný rys. Jsou terčem určitého pohrdání ze strany kolegů, kteří se sice zabývají odbornější prací, ta je ovšem většinou hůře placena.)

Proč tento úvod, který jistě někdo nazve výplodem žlučovitého závistivce? Pokud se bojíte, že notář s vašimi miliony může utéct, dá se snad říci, že se zde není čeho bát. Pokud by si totiž notář chtěl užít zbytek života popíjením míchaných drinků v exotické destinaci, která uprchlé zločince nevydává, už by to dávno udělal. Za své a legálně, protože, pokud není člen notářského cechu ve funkci jen pár let, své multimiliony už většinou vydělány má. Na každý pád, případ, kdy by notář zpronevěřil složené peníze, není znám.

Zdálo by se tedy, že notářská úschova peněz je při převodu nemovitosti tou správnou volbou. Tato úvaha má bohužel jeden háček. Kamenem úrazu je zde cena, kterou si notář za úschovu peněz musí naúčtovat. Sloveso musí zde musím podtrhnout. Notář je totiž povinen se striktně držet právního předpisu zvaného notářský tarif. Smlouváním, které můžete vyzkoušet u advokáta, příliš nedosáhnete. A tak například při investici do nemovitosti ve výši 2 miliony Kč je odměna notáře 12 800 Kč.

Už tak vysoká cena se ještě „okotí“ o DPH, takže se dostáváme na 15 488 Kč. Notáři jsou vzhledem ke svému obratu vesměs všichni plátci DPH, proto se třeba pro ověření podpisu vyplatí zajít na poštu či na městský úřad, kde se DPH neplatí. Z tohoto důvodu je vhodné k notáři zavítat jen se specialitami, které jiné úřady neumí – například s ověřením podpisu na listině v cizím jazyce (zde je podmínka, že notář daný cizí jazyk ovládá). Samozřejmě, když podnikáte, jste plátcem DPH a budete poplatek uplatňovat jako daňový náklad, může vám to být jedno.

Pokud váženému čtenáři notářská úschova i tak vrtá hlavou, mohu mu doporučit kalkulačku odměny notáře, která se hodí třeba i pro případy, kdy se stanete dědicem.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang