Koupě ojetého auta – jak se nenapálit a jak probíhá přepis

V dnešním rychle se měnícím světě může být koupě ojetého vozu skvělým způsobem, jak získat svůj vysněný vůz za zlomek ceny nového. Při obchodování s ojetými vozidly však existuje reálné riziko, že bude kupující podveden. Existují určité kroky, které lze podniknout, aby se kupující vyhnul podvodníkům.

Ojeté vozy se nabízejí na internetových bazarových portálech, v kamenných autobazarech, v dražbách nebo třeba v novinách. Koupě ojetého vozu nabízí cestu k novému spolehlivému vozu, pokud nemá člověk dostatek financí na koupi nového auta přímo ze salonu. Jak se nenapálit a jak probíhá přepis vozidla?

Na co se při kupování vozu zaměřit?

Prvním krokem je provést průzkum. Čím více bude člověk o kupovaném vozidle vědět, tím lepší bude jeho vyjednávací pozice. Nejprve je třeba najít si značku a model vozu, o který má osoba zájem, a také jeho průměrnou hodnotu při dalším prodeji.

Není třeba se bát prodávajícího, aby odpověděl na otázky týkající se vozidla, například o jeho servisní historii, případných opravách nebo nehodách a o počtu předchozích majitelů. Také se vyplatí si udělat čas a osobně si prohlédnout stav vozu a najeté kilometry.

Je také důležité dát si pozor na každého prodejce, který požaduje platbu v hotovosti nebo bankovním převodem. Pokud prodávající požaduje platbu v hotovosti, měl by si kupující vyžádat doklad o vlastnictví, informace o pojistce na auto nebo registrační doklady, jako je technický průkaz vozidla.

Pokud prodávající nepůsobí důvěryhodně nebo se kupujícímu cena zdá příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, je lepší věřit svým instinktům a odejít. Kromě toho je důležité si uvědomit, že po uzavření kupní smlouvy na auto nese kupující odpovědnost za stav vozu.

Před uzavřením kupní smlouvy na auto se také vyplatí nechat vůz zkontrolovat kvalifikovaným mechanikem a ujistit se, že je vůz bezpečný a v dobrém technickém stavu.

Nejlepším řešením, jak se nenapálit, je nechat auto zkontrolovat někým zkušeným.

Přepis vozidla

Po úspěšném zakoupení auta je čas na přepis vozidla. Vhodné je dodržet následující kroky tak, jak jdou za sebou, aby byla změna vlastníka vozu co nejhladší. K legálnímu provozu vozidla je třeba obstarat si hlavně registrační značky.

Pokud zakoupí člověk auto v zahraničí, dostane totiž jen manipulační značky a na těch může auto jezdit jen maximálně 10 dnů. Během této doby má nový majitel vozidla čas na přepis dle pravidel. Jak na to?

Pro přepis vozidla má nový majitel vozu jen několik dní od podpisu kupní smlouvy na auto. Co je k přepisu potřeba?

  • vyplněný formulář žádosti o zápis změny vlastníka – ten je k dispozici přímo na úřadě
  • velký technický průkaz
  • malý technický průkaz
  • protokol o evidenční kontrole – ten nesmí být starší více než 30 dnů
  • zelenou kartu jako důkaz, že je na auto sjednáno povinné ručení
  • doklady totožnosti obou stran a nebo doklady nového vlastníka a plnou moc k přepisu vozidla od původního majitele
  • kupní smlouvu na auto
  • peníze na poplatek za přepis vozidla

Ze seznamu uvedeného výše vyplývá, že nejdříve je třeba na nové auto zařídit povinné ručení. Bez této pojistky na auto nebude vozidlo přihlášeno na nového vlastníka. Bez povinného ručení nelze jezdit ani po přihlášení vozu, hrozí totiž vysoké pokuty od českého svazu pojistitelů – ČKP.

Také je třeba navštívit stanici evidenční kontroly. Jejím účelem je zkontrolovat stav vozu a porovnat údaje zapsané v technickém průkazu vozidla. Evidenční kontrola trvá jen chvilku, nicméně se zde může člověk zdržet kvůli vysokému počtu klientů, kteří přišli dříve. Evidenční prohlídka stojí cca 400-800 korun.

Dále je třeba zajít na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností, konkrétně na oddělení registru vozidel. Zde je třeba návštěva obou stran – prodávajícího i kupujícího a nebo může přepis vozu uskutečnit pouze kupující na základě plné moci k přepisu vozidla. Tato plná moc však musí být úředně ověřena.

Zde se vyplní formulář s žádostí o přepis, zaplatí se poplatek za cenu přepisu a následně se všechny výše uvedené formality předají pracovníkovi úřadu, který zařídí vše ostatní. Po vyřízení žádosti obdrží všechny dokumenty kupující zpět spolu s novým technickým průkazem vozidla, ve kterém již bude uveden jako vlastník a provozovatel vozu. Vlastník také může zlikvidovat manipulační značky, protože obdrží nové SPZ.

Poté je auto připraveno k legálnímu užívání. K autu se ale doporučuje sjednat také doplňkové pojištění, jako je například havarijko. Nicméně za jeho absenci český svaz pojistitelů pokuty neuděluje.

Samotný přepis vozidla zabere pár minut.

Proč se vyplatí havarijní pojištění?

Havarijní pojištění hradí opravu nebo někdy i výměnu vozidla, které bylo poškozeno při nehodě, bez ohledu na to, kdo je viníkem. Kryje škody způsobené střetem s jiným vozidlem nebo objektem. Také nabízí možnost pojištění proti živelným pohromám, krádeži nebo vandalismu.

Jedná se o nepovinné pojištění, ale může vám ušetřit velkou finanční zátěž, pokud dojde k nehodě.

Protože nehody mohou být finančně i emocionálně nákladné, havarijní pojištění zajistí klid, protože ochrání majitele vozu před neočekávanými náklady na opravu poškozeného vozidla. Umožňuje aktivněji chránit svůj majetek a pomáhá vyhnout se značným finančním ztrátám, které mohou nastat v případě, že dojde k nehodě.

Je však důležité porozumět podrobnostem krytí, které daná pojistná smlouva poskytuje, aby se majitel vozu ujistil, že je krytí dostatečné.

S havarijním pojištěním může mít každý jistotu, že pokud dojde k nehodě, má finanční podporu na opravu nebo výměnu vozidla. Protože může dojít k neočekávaným nehodám, je nejlepší být připraven a mít ochranu v podobě havarijního pojištění.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang