Půjčka od spolupracovníků

pujcka-od-spolupracovniku-2

Myslíte si, že si to přece nikdo nedovolí? Půjčování od kolegů z práce není dobrá volba. Možná vás to překvapí, ale opravdu se najdou lidé, kteří si půjčí od svých kolegů v práci. Samozřejmě, že od kolegů se půjčit dá. Nejlépe v případě, že se znáte už dlouho dobu a je v kolektivu dobrá nálada. Od takového kolegy si můžete půjčit třeba 100 Kč nebo 200 Kč. Jsou všem lidé, kteří si půjčí i 10 000 Kč a více. Myslíte si, že je to dobré? Možnost tady určitě je.

Většinou u kolegů z práce nebudete podepisovat smlouvu a domluvíte se na způsobu splácení takové půjčky. Lze se domluvit i v případě, že se dostanete do situace, kdy nebudete moci nějakou splátku zaplatit. Peníze můžete předávat osobně a samozřejmě i posílat na běžný účet. Pokud vše splácíte, tak není důvod, proč by to nemohlo jít.

Půjčka od spolupracovníků může být například pro cizince bez českého občanství prvním nápadem, jak by mohl svoji finanční situaci řešit. Avšak není to jediná možná cesta. Půjčka pro cizince je totiž finanční produkt, který lze uzavřít i přímo v bance. Od spolupracovníků se může půjčka vyplatit, ale není to nikdy pravidlem.

Je tu hned několik rizik. Berte v úvahu, že je to pracoviště, a na pracovišti se často šíří drby. Může se vám jednoduše stát, že všichni ve firmě budou vědět o vaší finanční situaci a o tom, že si půjčujete od svých kolegů.

Dále se také může stát, že nebudete schopni závazek splácet, a v tom případě může nastat další problém. Opět se to jako lavina může šířit u vašich kolegů. Uznejte, že se pak docela těžko v takové firmě pracuje. Můžete si také velice jednoduše pokazit vztahy s kolegy. Kdo se bude chtít “kamarádit” s někým, do si půjčuje velké částky od svých kolegů? Pracovní atmosféra se najedou velice změní a vám se nebude dobře pracovat.

A je tu další věc. Celá záležitost se může dostat až před vašeho šéfa a ten se k tomu může postavit několika způsoby. Pokud jsou problémy, tak nebude váhat vás propustit. Proč? Každý vedoucí se snaží, aby v jeho firmě bylo co nejlepší pracovní prostředí. Půjčka na pracovišti není zrovna nejlepší nápad.


img_a311346_w1728_t1522179557-2297359

Ano, pokud si půjčíte malou částku a v řádech několika dnů ji vrátíte, je to v pořádku. Na půjčování větší částky však není vhodné využívat svoje kolegy v práci. Rozhodně už kvůli vztahům na pracovišti. Raději si vyřiďte půjčku v bance, kde budete mít dána jasná pravidla splácení.

TIP: V případě, že se na účtě nacházejí nadybtečné finanční prostředky, je na čase začít přemýšlet o zhodnocení peněz nebo investici do nemovitostí.

Vyhnete se tak i problému, kdy vám kolega bude tvrdit, že jste peníze ještě nesplatili. Přitom moc dobře ví, že jste mu všechno zaplatili. Jenž neexistuje žádná smlouva a žádné potvrzení o tom, že jste mu peníze opravdu předávali. Pokud se pro půjčku od kolegů v práci rozhodnete, tak si to opravdu velice dobře promyslete.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang