Úspory v bankách prodělávají a budou i nadále

uspory-v-bankach-prodelavaji-2

Předpokládám, že si sotva někdo vzpomene, na dobu, kdy mu vklady v bance vynášely výrazně více, než byla míra inflace, tedy míra znehodnocení peněz.  Ještě před rokem bylo sice možné jakžtakž udržet hodnotu úspor na termínovaném či spořícím účtu v bance, letos už to díky vyšší míře inflace – o což se ČNB snažila již dlouho – nejde nejde ani to.

Svoji hodnotu tak ztrácejí nejen peníze uložené pod matrací, ale i peníze uložené v bance.Reálné výnosy z peněz uložených v bance jsou teď záporné. Tak to bohužel je.

Meziroční míra inflace se letos pohybuje v rozmezí 2-2,5 procenta, do konce roku se může dostat i k hranici 3 procent.  Přitom ještě rychleji rostly například ceny potravin – stačí, když se podíváte na cenu másla.

Najděte mi vklad v bance, který bez splnění dalších podmínek typu provedení X transakcí, omezení výše vkladu apod. je schopen pokrýt alespoň tuto inflaci (a to ještě ani nepočítám s 15% daní z úroků). Většina bank nabízí za vklad na 1 rok úrok do 0,2 %.

Nad 1 procento se dostalo pouze pár finančních institucí. Při vkladu na 3 roky se nad dvouprocentní roční úrok dostalo opět jen pár finančních institucí. Ani to nepokrývá dnešní míru inflace. My všichni na bankovních vkladech proděláváme.

I desetileté vklady bývají úročeny 2 procenty ročně.

ČNB je ráda za rychlejší inflaci, začala i se zvyšováním sazeb. Nespoléhejme však ba to, že banky obratem zvýší úrokové sazby. Ano, z úvěrů možná, ale sotva z vkladů.

Míře inflace se jakžtakž díky státní podpoře přiblíží stavební spoření, ale tam jsou peníze vázány na 6 let. Ani fondy 3. penzijního pilíře nepřekonávají inflaci – loňské zhodnocení bylo u většiny z nich kolem 1 procenta.

Je zde pár možností, jak inflaci překonat. Základy finanční gramotnosti včetně toho, jak lze inflaci překovat, si budeme ukazovat ZDARMA už za pár dnů …

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang