Jak dát výpověď dohodou při nemoci

vypoved-dohodou

V životě nastávají situace, kdy je potřeba jednat a pohnout se jiným směrem. Nejvíce jsou lidé ovlivňováni vlastním zdravím. A proto když zdraví pokulhává a nedovolí pokračovat v současné práci, je na zvážení výpověď. Jak sepsat výpověď dohodou?

Výpověď je důležitý krok. Oficiální dokument, který zaměstnanec předloží nadřízeným a personálnímu oddělení, udá tón dalšímu působení v práci – a také potenciálnímu budoucímu vztahu. Proto se vyplatí věnovat trochu času tomu, aby byla výpověď solidní a vybroušená. Vzor výpovědi dohodou níže.

Odchod ze zaměstnání nemusí být vždy zapříčiněn nespokojeností, případně novými příležitostmi v jiných firmách. Čas od času člověka zradí zdraví a není vyhnutí. Pro obě strany, jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance není dlouhodobě únosné, aby zaměstnanec donekonečna žádal o propustky k lékaři.

Někdy postačí změnit zaměstnání a najít si vhodnou zdraví prospěšnější pozici, jindy je potřeba odejít z pracovního kolotoče a věnovat několik měsíců léčbě a rehabilitaci. Jak v takovém případě napsat výpověď, ideálně dohodou bez klasické dvouměsíční výpovědní lhůty?

Základy výpovědního dopisu

Na začátku není třeba nic přikrášlovat ani být kreativní; stačí uvést pozici, ze níž zaměstnanec odchází, a datum nástupu. Ačkoli klient pravděpodobně již svému nadřízenému sdělil důvody svého odchodu, nemusí je znovu popisovat – zachování jednoduchosti je naprosto v pořádku.

Vážený [jméno nadřízeného],

Přijměte prosím tento dopis jako formální oznámení, že odstupuji ze své pozice [název pozice] ve společnosti [název společnosti]. Mým posledním dnem bude [obvykle dva týdny od data podání výpovědi].

Poděkování

Dále je vždy dobré poděkovat zaměstnavateli za příležitost a popsat některé z klíčových věcí, které se v práci líbily a jež se zaměstnanec naučil. To platí, i v případě, kdy je zaměstnanec nadšen, že odchází. Možná bude dřívější zaměstnavatel později potřeba pro reference a odchod v dobrém zanechá trvalý (pozitivní) dojem.

Děkuji vám za příležitost pracovat na této pozici po dobu [doba, po kterou zaměstnanec na této pozici působil]. Velmi jsem si užil a ocenil příležitosti, které jsem měl [několik oblíbených pracovních povinností], a naučil jsem se [pár konkrétních věcí, jež se zaměstnanec v práci naučil], které si s sebou ponesu po celou svou kariéru.

Předávání agendy

Nakonec je dobrý krok uvést svou ochotu pomoci s přechodem. Není třeba zacházet do velkých podrobností (a rozhodně neslibovat nic, co nelze splnit), ovšem pár řádků, v nichž zaměstnanec uvede, že zajistí hladké ukončení svých povinností, ukáže, že je ve hře až do samého konce.

Během posledního týdne udělám vše pro to, abych své povinnosti uzavřel a zaúkoloval ostatní členy týmu. Dejte mi prosím vědět, jestli mohu ještě nějak pomoci při přechodu.

Přeji společnosti další úspěchy a doufám, že s Vámi zůstanu v kontaktu i v budoucnu.

S pozdravem,

[Jméno]

Výpověď ze strany zaměstnance – vzor

Jak to vypadá v praxi? Zde je výpověď ze strany zaměstnance – vzor, z něhož lze vycházet.

Vážený pane Nováku,

přijměte prosím tento dopis jako formální oznámení, že rezignuji na svou pozici skladníka ve společnosti Nářadí s r.o. Mým posledním dnem bude čtvrtek 2. března.

Moc Vám děkuji za příležitost pracovat na této pozici posledních šest let. Velmi jsem si užíval a vážil příležitostí, které jsem měl k růstu našeho týmu a ke spolupráci s kolegy. Podlomené zdraví a pohybový aparát mi bohužel nedovolí nadále pokračovat v dané pozici, a proto jsem nucen toto zaměstnání opustit.

Během následujících dvou týdnů udělám vše pro to, abych své povinnosti završil a zaúkoloval ostatní členy týmu. Dejte mi prosím vědět, kdybych vám mohl během tohoto přechodu ještě nějak pomoci.

Přeji společnosti další úspěchy a doufám, že s ní zůstanu v kontaktu i v budoucnu.

S pozdravem,
Jan Černý

Samozřejmě si lze dopis upravit podle svých zkušeností a firemní kultury. V každém případě je taková výpověď skvělou vizitkou. Pokud se zaměstnanec rozhodne do firmy vrátit, je dobrým znamením, že poslední věcí v jeho složce bude skvělý, profesionálně napsaný výpovědní dopis.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang