Zdražování hypotečních a spotřebitelských úvěrů

zdrazovani-hypotecnich-a-spotrebitelskych-uveru-2

V srpnu tohoto roku se ČNB rozhodla zvýšit úrokové sazby. Kvůli tomuto tahu se zdražily peníze na mezibankovním trhu, což se projeví i na cenách úvěrů. Jak hovoří ekonom za jednu z pojišťoven, došlo ke zdražení peněz na finančním trhu. V blízké budoucnosti se očekává další zvyšování úrokových sazeb.

ČNB takto učinila z důvodu makroekonomické prognózy. Ta počítá s nárůstem domácích úrokových sazeb ke konci tohoto roku a následující dva roky. Odborníci se obávají investorů, kteří nakoupili obrovské množství korun. Nikdo netuší, jaký mají motiv či očekávání. Jediné, co se ví, je, že jejich rozhodnutí mohou razantně změnit kurz. To by pak ovlivnilo další jednání ČNB.

Co je to kvantitativní uvolňování?

Politika používaná centrálními bankami. Využívají ji pro stimulaci ekonomiky a její použití je aplikováno v případě, že je standardní monetární ekonomika neefektivní.

Jak jej ČNB provádí?

Kvantitativní uvolňování je prováděno skrz nákup –  především finančních aktiv od komerčních bank a finančních institucí. ČNB tím zvyšuje cenu těchto finančních aktiv, což má za následek snížení výnosnosti těchto aktiv. Současně je zvyšována nabídka peněz.

TIP: Kam dále? Třeba na tento zajímavý článek o ETF fondech.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang