Jak nepřijít o peníze při převodu nemovitosti – advokátní úschova

„Prodávala jsem dům přes velkou realitku Reality 21 Century 21. Peníze byly složeny do advokátní úschovy u smluvního advokáta realitky – Mgr. Vlasáka. Bylo to před půl rokem. Tehdy všichni pseudoodborníci hlásali, jak je advokátní úschova bezpečná. Ovšem advokát všechny peníze z advokátní úschovy ukradl (nejen ty naše, poškozených je nás 52 klientů). A my se nestačíme divit. Advokát sice byl pojištěn, ale na zpronevěru se pojistka nevztahuje. Realitka odmítá nést odpovědnost, neboť jejich smluvní advokát byl samostatný subjekt. Policie zajistila advokátův majetek – ovšem ten je krutě zadlužen. A my klienti – přestože jsme vše udělali správně, zůstáváme okradeni a nikdo a nic nám nepomůže,“ píše paní Dana o své neblahé zkušenosti.

Pokud převádíte nemovitost, narazíte na problém, jak zabránit situaci, kdy zůstanete bez peněz i bez nemovitosti. K ochraně převodních stran slouží tzv. úschova kupní ceny. Hodí se také, aby schovatel zadržel částku odpovídající předpokládané dani z nabytí nemovitých věcí. Zdarma vám úschovu nabídne realitní kancelář. To je ale pochopitelně rizikové. Realitní činnost je stále volnou živností ohlašovací a po podání žádosti a uhrazení příslušného poplatku ji může provozovat každý občan ČR, který dosáhl 18 let, je svéprávný a má čistý trestní rejstřík.

Že byste jen tak nějakému joudovi peníze nesvěřili a věříte jen renomovaným realitkám? Tak pozor na to, abyste ve skutečnosti namísto realitky nejednali s panem Joudou jako jejím frančízantem. Za frančízanta pana Joudu velká realitka ručí maximálně z morálního, nikoli právního hlediska. A samozřejmě, zmizet s penězi může i jednatel či zaměstnanec velké, střední i malé realitky.

Z méně riskantních variant nám zůstává triáda úschovy advokátní, notářské a bankovní.

Advokátní úschova

Advokátní úschova patří k levnějším variantám. Podle Lidových novin se cena za úschovu při investici do nemovitosti ve výši 1 až 5 milionů Kč pohybuje kolem 5 až 6 tisíci Kč. S advokáty lze ovšem smlouvat, jelikož nemají, na rozdíl od notářů, ze zákona nakázáno, kolik který úkon musí stát. Odměna advokáta se totiž stanovuje buď na základě advokátního tarifu nebo smluvně. Někdy je dokonce advokátní úschova zdarma v rámci odměny realitní kanceláře.

Občas se lidé domnívají, že všichni advokáti jsou bohatí a takoví lidé krást nepotřebují. Tato úvaha je však mylná v obou bodech. Mnozí advokáti vysokými příjmy nevynikají. Konec konců jsou to živnostníci v oboru právního poradenství, a jsou mezi nimi ti, kteří mají lukrativní a stálou klientelu, i ti, kteří paběrkují při jednorázových „kšeftech“. A navíc, mezi advokáty tolik oblíbený zákazník – státní správa – se v současné době stále častěji přiklání k tzv. insourcingu právních služeb (zaměstnávání vlastních právníků) a díky transparentnějším tendrům také dochází k významnému poklesu hodinových sazeb. K druhému bodu snad postačí ocitovat bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který, patrně na základě vlastní zkušenosti, svého času prohlásil, že „i bohatí rádi berou“.

A tak není divu, že se čas od času stane, že nějaký ten advokát s penězi klientů realitních kanceláří uteče. K výše uvedenému případu řekl Lidovým novinám mediální zástupce známé realitní sítě Century 21, Jan Raška: „Podle posledních údajů je poškozených klientů 54. Stále se neví, co s penězi skutečně je, kde je advokát, zda peníze z úschovy někam investoval nebo prohýřil, zda je vrátí, nevrátí… Miloš Vlasák je samostatným nezávislým advokátem. Realitní kanceláře neručí za jednání nezávislých advokátů. Ti podléhají pouze kontrole České advokátní komory,“ dodal Raška. Klientům pak nezbývá než peníze vymáhat po dotyčném advokátovi. Reality 21 přitom s Vlasákem spolupracovala a svým klientům ho doporučovala.

Případ není ojedinělý. Rok předtím policisté obvinili zlínského advokáta Milana Holomka ze zpronevěry 420 milionů korun svých klientů. Už asi chápete, o co zde jde. Realitka doporučuje klientům jednoho advokáta a tomu se pak může na účtu shromáždil částka, kterou by si nevydělal ani do konce života. Jak již výše uvedeno, na zpronevěru peněz se bohužel nevztahuje žádné pojištění. Tedy ani to, které musí mít ze zákona každý advokát. Pojištění se týká pouze nedbalostního jednání a zpronevěra je úmyslný trestný čin. Trestní soud většinou poškozené odkáže na občanskoprávním řízení, a ti pak musí své peníze vymáhat sami.

Co se tedy dá dělat? Máme advokátní úschovu zcela zavrhnout jako rizikovou? Se zajímavým řešením přišla ve své publikaci Realitní kuchařka odbornice na reality Pavla Temrová. Doporučuje při advokátní úschově trvat na tom, aby k nakládání s penězi bylo zapotřebí souhlasu více advokátů. Takto lze snížit riziko ztráty peněz na minimum, i když zcela vyloučit jej nelze.

K dispozici jsou ještě dva díly z této série, konkrétní díl o bankovní úschově a také díl o notářské úschově.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang