Apple predátorem svého ekosystému

Firma Apple je všeobecně považována za jednu z nejhodnotnějších společností na světě a její produkty jsou vynášeny do nebes. Čím dál tím více pozorovatelů má ale pocit, že svého postavení začíná „Nahryzlé Jablko“ hrubě zneužívat.

Zatímco u mobilů konkurenčního Samsungu může uživatel používat univerzální datový kabel, u iPhonu potřebujete kabel speciální, originální od Applu. Stejně tak firma potírá příslušenství z druhovýroby. Od určité doby si už neoriginálním kabelem či nabíječkou svůj iPhone prostě nenabijete, protože firmware Applu takový kabel prostě „blokne“.

Nové modely iPhonu možná již brzy znemožní připojení běžných sluchátek. Pak budete muset použít „dunivá“ sluchátka zn. Beats, která vyrábí, jak jinak, dceřiná společnost Applu. To vše je ospravedlňováno heslem kvality a ochrany přístroje. Vedení firmy říká, že „si vytváří vlastní ekosystém“. Mnozí za tím vším, ale vidí, s ohledem na cenu příslušenství, především odírání zákazníků.

Člověka tedy asi příliš nepřekvapí, že jako predátor se chová Apple i ke svým dodavatelům. V říjnu zkrachoval výrobce safírového krycího skla GT Advanced. Pokud se podíváme na detaily jeho obchodního vztahu s Applem, nelze se divit. Smlouvy spíše připomínají otroctví.

GT Advanced nesměla dodávat žádnému z konkurentů, zato Apple negarantoval žádný minimální odběr. Dalším příkladem jsou brutální smluvní pokuty – například za každé porušení smlouvy musel GT platit 50 milion dolarů. Apple natolik komplikoval a protahoval jednání o smlouvách, že v časové nouzi GT nakonec nezbylo nic jiného, než aby smlouvy podepsala.

Apple si byl své extrémně silné pozice velmi dobře vědomý. Když vedení GT vyjádřilo znepokojení nad nevýhodnými podmínkami smlouvy, bylo jim řečeno, aby si „oblékli kalhoty pro velký kluky a smlouvu podepsali“. Stejné či podobné podmínky dostávají prý i jiní dodavatelé „Jablka“.

Samozřejmě, nikdo nedržel manažerům GT při podpisu smluv pistoli u spánku. Možnost stát se dodavatelem slavné společnosti je ale pro menší firmy až příliš velkým lákadlem. A giganti z výsluní nebývají většinou žádní miláčkové. Googlovské „Don’t be evil“ nevyznávají.

Budiž smutný příběh GT Advanced výstrahou všem, kteří se dostanou do podobné situace, stejně tak i investorům, kteří by do podobné firmy chtěli investovat. Graf vývoje ceny akcie GT Advanced na burze mluví za vše.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang