Jak zdanit kryptoměny – nejlepší podmínky pro investory do Bitcoinu a kryptoměn

rakousko-zdani-kryptomeny

Sousední země České republiky se rozhodla k ráznému kroku. Na kryptoměny nabyté po 28. únoru 2022 uvalí daň z příjmu. Rakouské ministerstvo financí chce kryptoměny danit stejně jako akcie. Jak je tomu v České republice?

Kryptoměny se stali v posledních letech velmi diskutovanou a oblíbenou investiční záležitostí. Většina zemí se proto rozhodla je zdanit a něco z nich také vytěžit do státních rozpočtů. Jak jsou zdaněny v České republice? A co v okolních zemích?

Co jsou to kryptoměny?

Kryptoměny jsou digitální měny, které jsou řízeny decentralizovanou sítí, která je vázána na kryptografické algoritmy. Jsou obvykle vykazovány jako tokeny na blockchainu, což je dezcentralizovaná databáze, která je k dispozici veřejnosti. Kryptoměny jsou obvykle používány jako prostředek pro ukládání hodnoty a pro online transakce.

Mají za cíl zajistit efektivní, bezpečný a decentralizovaný způsob transakcí. Na rozdíl od tradičních měn, které jsou emitovány centrálními bankami a obchodovány v regulovaných trzích, kryptoměny jsou obchodovány na decentralizovaných burzách a řízeny tzv. blockchain technologií. Jedním z nejznámějších kryptoměn je Bitcoin. Některé z nejznámějších kryptoměn jsou Bitcoin, Ethereum, Litecoin a mnoho dalších.

Danění kryptoměn

Od března 2022 se budou kryptoměny danit stejnou sazbou jako akcie, tedy 27,5 procenty. Respektive dojde k danění kladných zisků, tj. rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou. Nebude již rozhodující, jak dlouho lidé kryptoměny vlastní.

Dosavadní praxe rozlišovala časové obdoví a kryptoměny vlastněné déle než rok bylo možné prodat bez daně. Pokud k prodeji došlo v kratším čase, musel být zisk přiznán jako daň z příjmu. I přesto je obchodování s kryptoměnami zajímavou příležitostí, jak vydělat peníze na internetu.

TIP: Kryptoměny je potřeba ukládat na vhodné místo, k čemuž slouží takzvaná peněženka kryptoměn. Může to být Ledger nebo Trezor.

Dle slov rakouského ministra financí Germota Blümela je primárním cílem těchto opatření odbourat předsudky a nedůvěru vůči novým technologiím a nastavení férovosti a rovných podmínek v obchodní sféře. Zdanění se bude týkat také těžby kryptoměn, provozování kryptoměnových bankomatů a provoz burz.

Provoz burz, neboli online směnáren, v nichž lze směnit kryptoaktiva za jinou měnu nebo jiná kryptoaktiva bude stejně jako těžba kryptoměny a provoz kryptoměnových bankomatů považován za komerční činnost s odpovídajícími daňovými důsledky.

Česká republika daní kryptoměny 15 procenty

V České republice se kryptoměny daní patnácti procenty ze zisku, tedy totožnou sazbou jako akcie. Prodá-li investor své akcie po více než třech letech, je od daní osvobozen. To však neplatí v případě kryptoměn. Jsou-li kryptoměny součástí obchodního majetku, vztahuje se na ně daň z příjmu.

Kryptoměny obecně posilují a zvyšují svoji hodnotu. Svého historického maxima dosáhl kupříkladu Ethereum a zejména Bitcoin, jenž se vyšplhal na plných 68 600 amerických dolarů. Kryptoměny jsou považovány za jeden z nejlepších finančních nástrojů, do čeho investovat.

Daňovou povinnost nelze obejít. I přesto lze investování a vydělávání na burzách ovlivnit z hlediska nákladů na jejich koupi. Například Coinbase poplatky jsou vysoké, ve srovnání s konkurenčními burzami nejvyšší. Vybrat si tu správnou platformu je první krok k úspěchu.

Získat kryptoměny a dosáhnout tak zhodnocení peněz lze u brokerů, jimiž jsou v České republice například Trading 212, XTB, nebo eToro.

Jak státy v Evropě zdaňují kryptoměny

Kryptoměny se staly globálním fenoménem, který byl přijat v mnoha zemích po celém světě. Jejich postavení však zůstává značně nejednoznačné, a to i v některých zemích Evropy. Některé země v Evropě mají pozitivní postoj k kryptoměnám a jejich používání a obchodování je v nich podporované.

Jiné země mají zákony, které omezují používání kryptoměn. Nicméně, většina zemí v Evropě má daně na kryptoměny, které musí být zaplaceny.

 • Francie: Kryptoměny jsou zdaněny stejně jako jiné finanční prostředky, včetně úroků.
 • Německo: Kryptoměny jsou zdaněny jako obchodní majetek, za který se účtuje daň z příjmu.
 • Španělsko: Kryptoměny jsou zdaněny jako finanční aktiva a je potřeba je zařadit do daňových přiznání.
 • Velká Británie: Kryptoměny jsou zdaněny pomocí daňového systému společenství, který vychází z pohybu obchodního majetku.
 • Itálie: Kryptoměny jsou zdaněny jako obchodní majetek, kde se vybírají daň z příjmu.
 • Rakousko: Kryptoměny jsou zdaněny stejně jako jiné finanční prostředky.
 • Švédsko: Kryptoměny jsou zdaněny stejně jako jiné investice, včetně úroků.
 • Řecko: Kryptoměny jsou zdaněny jako obchodní majetek a mohou být zařazeny do daňového přiznání.

V České republice se kryptoměny považují za předmět daňového zatížení, a obchodníci s kryptoměnami jsou povinni platit daně. Daň se platí na základě pohybu kryptoměny, a to buď při jejím prodeji nebo nákupu.

Zdanění kryptoměn

Prodejci jsou povinni zaplatit 15% zisku z prodeje kryptoměn, zatímco nákupci jsou povinni zaplatit 15% zisku z nákupu. V Rakousku je daňová sazba pro prodejce a nákupce stejná jako v České republice, a to 15%. V Německu je daňová sazba pro prodejce a nákupce stejná, a to 15%.

Avšak, v Německu je také možné vyhnout se placení daní, pokud obchodník dokáže, že kryptoměna byla nakoupena s úmyslem pro její dlouhodobou investici. Ve Francii jsou zákony o daních z kryptoměny velmi podobné zákonům v jiných zemích v Evropě.

Daňová sazba pro prodejce a nákupce je 15%. Ve Francii také existuje možnost vyhnout se placení daní, pokud je obchodník schopen dokázat, že kryptoměna byla nakoupena s úmyslem dlouhodobé investice.

Ve Španělsku je daňová sazba pro prodejce a nákupce stejná jako v České republice, Rakousku a Německu, a to 15%. Španělsko má také několik speciálních daní, které se týkají kryptoměny. Jednou z nich je daň z převodu, která se vztahuje na transakce s kryptoměnami.

V Itálii je daňová sazba pro prodejce a nákupce stejná jako v České republice, Rakousku, Německu a Francii, a to 15%. Italové jsou však také povinni platit daň z příjmu z kryptoměny, která se liší v závislosti na tom, zda kryptoměna byla nakoupena s úmyslem krátkodobého nebo dlouhodobého obchodování.

V závěru lze říci, že většina zemí v Evropě má zákony, které ukládají daňovou povinnost na obchodování s kryptoměnami. Daňové sazby se mohou lišit v závislosti na zemi, ale většina zemí má sazbu 15%. Existují však i speciální daně, které se týkají transakcí s kryptoměnami, a ty se mohou také lišit v závislosti na jednotlivé zemi.

Které státy na světě mají nejmenší zdanění kryptoměn

Kryptoměny jsou populární v celém světě, ale jejich daňové povinnosti se liší v závislosti na zemi. Některé státy se snaží udržet kryptoměny a jejich obchodování nízkonákladové, zatímco jiné státy vyvíjejí přísnější regulaci. Zde je několik zemí, které mají nejnižší zdanění kryptoměn.

 • Singapur – Singapur je jedním z nejlepších míst na světě pro obchodování s kryptoměnami. Nemá žádné daňové povinnosti spojené s kryptoměnami ani žádné regulační opatření. To znamená, že obchodníci mohou v této zemi obchodovat bez obav z daňových povinností.
 • Hong Kong – Hong Kong je také jednou z nejlepších zemí pro obchodování s kryptoměnami. Daňové povinnosti spojené s kryptoměnami jsou zde minimální. Obchodníci zde mohou obchodovat bez obav z daňových povinností.
 • Švýcarsko – Švýcarsko je známé pro svou daňovou výhodnost. Daňové povinnosti spojené s kryptoměnami jsou zde velmi nízké. Obchodníci mohou v této zemi obchodovat bez obav z daňových povinností.
 • Bahamy – Bahamy mají také nízké daňové povinnosti spojené s kryptoměnami. Obchodníci mohou obchodovat bez obav z daňových povinností.
 • Malta – Malta je další zemí, která má nízké daňové povinnosti spojené s kryptoměnami. Obchodníci mohou obchodovat bez obav z daňových povinností.

Kryptoměny se mohou lišit v závislosti na zemi, ale tyto země mají nejlepší daňovou výhodu pro obchodování s kryptoměnami. Proto je pro obchodníky výhodné obchodovat s kryptoměnami v těchto zemích, protože jsou schopni ušetřit peníze na daních.

Nejvíce přátelské státy pro investory do kryptoměn

Kryptoměny jsou v současné době jednou z nejvíce zajímavých oblastí investic. Existuje však stále spousta překážek, se kterými se musí investoři vyrovnat. Ne každý stát je ochoten přijmout kryptoměny a poskytnout jim výhody. Někteří státy však přistupují k tomuto trendu s otevřenou myslí a poskytují výhody investorům do kryptoměn.

 • Jižní Korea: v Jižní Koreji nejsou kryptoměny zdaněny, vláda je považuje za „jakékoli jiné finanční aktivum“
 • Singapur: v Singapuru nejsou kryptoměny zdaněny, vláda považuje kryptoměny za „jakékoli jiné finanční aktivum“
 • Maltá: v Maltě nejsou kryptoměny zdaněny, vláda je považuje za „kapitálové aktivum“
 • Estonsko: v Estonsku nejsou kryptoměny zdaněny, vláda je považuje za „kapitálové aktivum“
 • Svatý Kryštof a Nevis: v Svatém Kryštofu a Nevisu nejsou kryptoměny zdaněny, vláda je považuje za „obchodní aktivum“
 • Svatá Lucie: v Svaté Lucie nejsou kryptoměny zdaněny, vláda je považuje za „obchodní aktivum“
 • Bermudy: v Bermudách nejsou kryptoměny zdaněny, vláda je považuje za „obchodní aktivum“
 • Panama: v Panamě nejsou kryptoměny zdaněny, vláda je považuje za „obchodní aktivum“
 • Bahamy: v Bahamách nejsou kryptoměny zdaněny, vláda je považuje za „obchodní aktivum“

Státy, které jsou nejvíce přátelské kryptoměnám, se obvykle liší podle toho, kolik vyžadují regulačních předpisů.

Regulace kryptoměn

Například Západní Samoa vyžaduje velmi málo regulace a umožňuje obchodníkům pracovat s kryptoměnami bez obav z zákonných postihů. Tato země také nabízí investorům širokou škálu možností, jak investovat do kryptoměn.

Přísnější regulace najdeme v USA, kde musí obchodníci splňovat řadu předpisů, aby mohli obchodovat s kryptoměnami. I tak však USA stále patří k nejvíce přátelským zemím pro investory do kryptoměn.

USA nabízejí mnoho možností pro obchodování s kryptoměnami, jako například kryptoměnové burzy, kryptoměnové fondy nebo kryptoměnové ETF. V Evropě jsou také státy, které jsou obzvláště přátelské kryptoměnám. Německo je jedním z nejvíce přátelských států pro investory do kryptoměn.

Země přistupuje ke kryptoměnám s otevřenou myslí a nabízí investorům širokou škálu možností pro obchodování s kryptoměnami. Švýcarsko je také velmi přátelské kryptoměnám. Země nabízí investiční prostředí, ve kterém mohou obchodníci pracovat bez obav z postihů.

Švýcarsko nabízí investorům také širokou škálu možností, jak investovat do kryptoměn. Je třeba také zmínit, že většina zemí po celém světě se snaží změnit svůj postoj k kryptoměnám. Mnohé země, které dříve zakazovaly obchodování s kryptoměnami, jsou nyní otevřenější vůči tomuto trendu.

Například Japonsko přijalo kryptoměny jako oficiální platební prostředek. Kryptoměny se stávají stále populárnějšími a více států se snaží využít tohoto trendu a poskytnout investorům dostatek podmínek pro obchodování s kryptoměnami.

Různé země mají různé regulační standardy, ale celkově mohou investoři do kryptoměn zažít pozitivní zkušenosti v mnoha zemích po celém světě.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang