AVG, Avast a sestavení akciového portfolia

Jednou za čas hovořím s lidmi o tom, jak sestavovat či jak oni sestavují svoje akciové portfolio. A bývají to zajímavé diskuse. Je tedy třeba přiznat, pokud člověk zůstává pouze na pražské burze, že výběr titulů není nikterak převratný. Nicméně přibývá lidí, kteří se neomezují pouze na naší malou zemičku, ale nakupují i zahraniční tituly a já pozoruji, že se jedná především o akcie USA či tituly evropské, z nich hlavně německé

Velká část investorů k sestavování portfolia přistupuje tak, že si vybírá tituly z různých sektorů. To znamená například, že si koupí jednu banku, pak těžaře, potom automobilku a dále jeden maloobchodní řetězec atd.. Inu, není to tak úplně hloupý přístup. Ať už si to uvědomují nebo ne, v zásadě diverzifikují. A diverzifikace má něco do sebe. I když akciové ZOO taky není správný přístup. Tím myslím osobní portfolio a v něm sto titulů. 

Sestavit akciové portfolio z pražských akcií tak, by jste tam měli všechny sektory, to se vám věru nepodaří. Zemědělství? Těžko. IT? Bohužel. Tady bych snad měl připomenout neslavný osud KITD, kterou potopili její vlastní manažeři. Jinak není vůbec špatný, když člověk vybírá přednostně z titulů, které jsou z jeho oboru a kterým tak pravděpodobně více rozumí. 

Pokud tedy děláte do IT, na pražské burze si těžko vyberete. Přitom z České republiky se stává celkem významný hráč světového IT. Ono se není čemu divit. Češi vždy byli a jsou šikovní. Mají v sobě zakódovanou improvizaci, dokáží „jít jinudy“, poradit si, obcházet. Z České republiky pochází nejméně dva globální IT hráči. Akcie jednoho si již můžete koupit na burze NYSE. Druhý má privátní investory. 

Dostali jsme se tedy oklikou k IT sektoru a jeho akciím. Z ČR pochází globální společnosti AVG a Avast. AVG se obchoduje na NYSE a to zhruba rok. Obě firmy operují v antivirovém byznysu. Jaký jiný obor může být perspektivnější, než právě IT? A oblast antivirů je na tom podle mého názoru snad ještě lépe. Obávám se, že potřeba lidstva bránit se „virové havěti“ bude už jenom stoupat. A už nepůjde pouze o PC, ale také o mobily, auta, ledničky a kdo ví co všechno. Takže oblast antivirů považuji za velmi perspektivní a i Čech může investovat do akcií původně české IT firmy, dnes firmy globální.

Přešli jsme tak od tuzemské burzy a tvorby portfolia až k antivirům, ale snad to nebylo od věci. Pokud se vám článek líbil, sdílejte ho prosím dál, ať se o našem novém serveru dozví co nejvíce lidí v co nejkratším čase.  

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang