Barta vs. Motejlek. Medvěd a býk na Tesle

„Zradila mě Tésla!“ Tuto melodii si může v nedaleké budoucnosti zanotovat jeden ze dvou českých byznys guru. Jenom půjde o jinou Teslu, než měla na mysli skupina Monkey Business, z jejíž autorské dílny tato hláška pochází.

Mluvíme samozřejmě o progresivní firmě Tesla Motors, která je lídrem v oblasti vývoje, výroby i prodeje elektromobilů.

Zatímco ekonomický novinář Miroslav Motejlek znovu sází na růst jejích akcií a sepsal neplatící veřejnosti nedostupný článek Proč se vracím k Tesle a budu znova nakupovat její akcie, internetový multimilionář Jan Barta aka Schickelgruber zaujal opačnou pozici a otevřeně sdělil i své důvody.

  • Předně, tržní kapitalizace (valuace) Tesly (25 mld. dolarů) je naceněna extrémně optimisticky. Jako by všechno mělo vyjít naprosto skvěle. Přitom pokazit se může ledacos. (Dodejme, že o P/E se hovořit nedá, jelikož firma je ve ztrátě.)
  • Tržní kapitalizace General Motors je oproti tomu 60 mld. dolarů, přičemž GM vyrobí cca 10 milionů aut ročně, zatímco Tesla jen 35 tisíc.
  • Firma má negativní cashflow, zhruba 1 mld. dolarů. V případě, že dojde ke změně sentimentu, tak může mít Tesla velký problém s financováním.
  • Dolar posiluje a euro slábne. Z toho těží evropské automobilky na úkor své americké konkurence.
  • Na akciích Tesly je obrovský short interest, aktuálně je cca 30% akcií půjčených na short pozice.

Kompletní výčet důvodů ke krátké pozici najdete na Bartově blogu. Dodejme, že aktuální ceny ropy elektromobilům příliš nesvědčí a růst zájmu o tato ekologická vozítka ochabuje.

Barta není v klasické akciové krátké pozici, ale pořídil si put opce se strike price $150 s různou expirací, většinou v lednu 2016. Jde mu o omezení rizika. Pokud by akcie Tesly přece jenom šly nahoru, Barta ztratí podstatně méně než při klasickém shortu.

Růst ceny akcií Tesly může zařídit nějaké nečekané pozitivní překvapení, kdy by mohlo dojít i k nákupní panice šortujícících, pro které růst akcií představuje ztrátu. 30% short interest znamená, že šortujících je opravdu hodně.

Jan Barta i Miroslav Motejlek mají za sebou řadu ziskových obchodů, ale i pár velkých omylů. Kdo z nich vyhraje tentokrát? Nebo vyhrají nakonec oba? I to nelze vyloučit.

(Opci lze až do data expirace (splatnosti) kdykoliv prodat. Není tedy vyloučeno, že Tesla nejdříve klesne a Barta opci se ziskem prodá. Pak se Tesla vrátí k růstu a překoná Motejlkovu nákupku.)

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang