Bono z U2 je úspěšný investor

Bono Vox založil ve svém životě nejméně dvě úspěšné skupiny. Jednou z nich je samozřejmě U2, jedna z nejslavnějších rockových kapel všech dob. Druhá je téměř neznámá.

Jmenuje se Elevation Partners a jedná se o investiční skupinu, kterou založil společně s 5 společníky. A nyní přichází otázka za 10 bludišťáků. Která z nich je finančně úspěšnější? Celosvětově uznávaná kapela U2 nebo investiční společnost, o které v podstatě nikdo nikdy neslyšel?

Ptám se dosti průhledně, takže není žádnou známkou geniality, pokud odpovíte správně za b). Zatímco irské rock-popové kvarteto, které za necelých 40 roků existence prodalo kolem 150 milionů desek, získalo během let něco přes 1 miliardu USD, Elevation Partners mají aktuálně hodnotu 1,4 miliard USD. Jak je to možné?

55-letý zpěvák, vlastním jménem Paul Hewson, se totiž ukázal jako investiční génius. V roce 2009 nakoupil prostřednictvím Elevation Partners podíl ve společnosti Facebook ve výši 2,3% firmy. Jeho nákupka tehdy byla 86 milionů USD. Od té doby vyletěla cena akcií Facebooku mnohonásobně výše.

Sluší se poznamenat, že běžný investor měl však možnost koupit akcie Facebooku až později. Nejznámější sociální síť vstoupila na burzu až 1. února 2012. I tak se její akcionáři radují. Aktuální cena je více než dvojnásobná oproti úpisové.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang