Britney žije, konspirátoři jsou mimo?

Přede dvěma lety uveřejnil kolega Jindřich Svoboda článek Jako mrtvola máš vyšší cenu, než kdybys žil. Popsal zde konspirační teorii, podle které se prý nahrávací společnosti mohou podílet na úmrtí pohasínajících hvězd šoubyznysu. Jakkoli může znít tato teorie vykonstruovaně, má racionální jádro.

Člověk nemusí být muzikolog, aby si všiml kultu mrtvých hvězd. Mnoho z nich se stalo nejslavnějšími právě po smrti – namátkou třeba Kurt Cobain, Jim Morrison nebo Jimi Hendrix. A mnohé pohasínající hvězdy také „zažívají“ po smrti návrat k superhvězdné slávě, což samozřejmě plní kasy nahrávacích společností.

V tomto směru se „dařilo“ nejvíce vydavatelství Sony BMG. Přede dvěma lety „jim“ na předávkování umřela Whitney Houston, krátce předtím utekl hrobníkovi z lopaty George Michael a samozřejmě v červnu 2009 zemřel za podezřelých okolností „Král popu“, Michael Jackson. Kolega Jindřich Svoboda v únoru 2012 doslova napsal:

„Tyto shody náhod vedou některé fantasty k špinavé konspirační teorii. Oni totiž všichni zmínění mají společného ještě trochu více. Všichni dlouhodobě užívali omamné látky a vyměnit jim jejich obvyklou dávku nemusel případně být pro lidi z jejich okolí až takový problém.

Podstatně větší potíž by měl spíše prokurátor při prokazování podezření, že si poslední dávku nenaordinoval umělec tak docela sám. Mrtvolu Jacksona i Whitney Houston našli bodyguardi, což bývají často lidé s problematickou minulostí, kteří si podle konspirátorů také rádi přivydělají nějakou tu korunu navíc.

Další pohasínající hvězdou „na vytěžení“ má být prý Britney Spears. Pokud do dvou let odejde předčasně ze světa další slavný kůň stáje Sony BMG, má být vše zcela „jasné“.“

Je únor 2014, kariéra Britney Spears má i nadále sestupnou tendenci. Zatímco prvního alba Baby One More Time se jen v USA prodalo přes 12 milionů kusů (celosvětově neuvěřitelných 30 milionů), poslední album z loňského podzimu si zatím zakoupilo jen 209 tisíc Američanů. A i když si poslední singly bývalé hvězdy teen-popu mohou o čelných příčkách jen zdát, Britney Spears je přece jenom stále naživu.

Jsou tedy konspirátoři mimo mísu? Možná ano, možná ne, kdo ví? V každém případě jsou mrtvé hvězdy stále nadmíru výnosným artiklem. Jenom za období od října 2012 do října 2013 vydělal Michael Jackson 160 milionů dolarů. Utržil by tolik, kdyby stále žil? Troufám si říct, že ani náhodou.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang