Bude stát britská libra znovu 40 Kč?

Zatímco se většina mediální pozornosti ve vztahu ke kurzu české koruny točí okolo jejího páru s eurem, měnový pár koruny a britské libry v tichosti neustále roste, v neprospěch kupní síly koruny.

Vývoj GBP/CZK

Od měnové odluky v roce 1993 prošel měnový pár GBP/CZK bouřlivým vývojem. Nejvíce jsme museli za 1 libru zaplatit v květnu roku 2000, kdy jediná libra přišla na téměř 61 Kč, nejméně naopak v červnu roku 2011, kdy libra stála méně než 27,5 Kč (měsíční data).

Od této doby však soustavně roste. Na konci února stála libra téměř 38 Kč a její kurz nadále posiluje. To představuje nárůst o více než 10 Kč za pouhých 44 měsíců. Co stojí za tímto vývojem?

Bylo by nasnadě hledat za tím intervenci ČNB na páru EUR/CZK, která přirozeně dopadla i na kurz CZK ve vztahu k ostatním měnám. To ovšem nevysvětluje růst v posledních měsících. Jeho primárním důvodem je naopak vývoj kurzu britské libry k hlavním světovým měnám.

Britská libra se dnes nachází mezi dvěma mlýnskými koly. Na jedné straně stojí Evropská centrální banka se svým programem kvantitativního uvolňování a na druhé americký FED, který se již připravuje na růst úrokových sazeb. GBP tak posiluje oproti euru (proti kterému je GBP nejsilnější od konce roku 2007) a oslabuje oproti dolaru (do blízkosti 5 letého minima).

Navíc, protože se i britská (podobně jako země eurozóny) ekonomika blíží deflačnímu pásu, ohlásil již guvernér Bank of England Mark Carney, že s ohledem na silnou pozici GBP vůči EUR pravděpodobně nebude možné zahájit proces zvyšování úrokových sazeb v nejbližší době.

Vzhledem k těsnému vztahu CZK ke GBP (potvrzeném i kurzovým závazkem ČNB) se tak kurz české koruny ve vztahu k britské libře vyvíjí v souladu s vývojem GBP/EUR. Právě tento vztah by proto měl určovat cenu libry v českých korunách i v budoucnosti.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang