Celý loňský zisk ČEZu na dividendu. Dostal ministr financí Andrej Babiš dobrý nápad?

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se nechal slyšet, že bude usilovat o to, aby ČEZ  vyplatil celý loňský zisk akcionářům. Je to dobrý nápad?

Pokud ministr financí prosadí, aby se celý loňský zisk ČEZu použil na dividendu, zvedne se dividendový výnos ČEZu na krásných 12%. A stane se z toho, alespoň pro letošek, skvělá investice. Otázkou je, co se bude dít potom. Firma ČEZ samozřejmě ustojí, pokud jí jeden rok nezůstane ze zisku nic a vyplatí jej celý akcionářům (dvě třetiny vlastní stát). Krátkodobá reakce kurzu akcií musela být pozitivní. Pokud by však takto postupoval ČEZ i v příštích letech, mohlo by se to na hodnotě a výsledcích firmy velmi negativně projevit.

Firma si samozřejmě musí zajistit budoucnost, jinak nemá šanci přežít. Musí chytře investovat. Rozhodně bude muset investovat do obnovy a výstavby elektráren. Určitě by měla také dostavit Temelín.

V souvislosti s tím si dovolím připomenout situaci NWR, která měla také tučná léta a tato tučná léta již skončila a nyní má firma velké problémy. Vždy je třeba myslet roky dopředu.

Andrej Babiš tak možná udělal radost některým akcionářům. Možná tím potěšil řadu voličů, kteří považují ČEZ za nenasytný moloch. Samotný stát využívá ČEZ již nějaký čas jako svoji „dojnou krávu“. Pokud by snad ČEZ měl dlouhodobě celý roční zisk dávat na dividendu, bylo by to velmi špatné řešení. Pro naši zemi i pro samotnou firmu. Navíc při zkušenostech v naší zemi, kdy se takto získané prostředky většinou „projí“. A i nadále se stát zadlužuje a zadlužuje. Aktuálně se již státní dluh blíží dvěma bilionům Kč! A zlomit se to nedaří zatím ani Andreji Babišovi, i když bych mu to přál.  

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang