Porovnání ceny kWh elektřiny, plynu, tepla a lidské práce – recenze

Nejpoužívanější energetická jednotka kilowatthodina nesouvisí jenom s elektřinou, ale používá se pro jakékoli zdroje energie. Jaká je cena kWh při srovnání různých energetických zdrojů? Co člověk zjistí při porovnání ceny kWh elektřiny, plynu, tepla a lidské práce?

Článek se zabývá následujícími tématy:

  • Co je energie?
  • Elektřina
  • Cena kWh energie závisí na tržní hodnotě zdroje
  • Jak jdou dohromady paliva z ropy a voda?
  • Jaký výkon má člověk?

Co je energie?

Energie proudí všude kolem. Pulsuje ve větru, vodě, zemi, a koneckonců také uvnitř živých organismů. Aby mohl člověk spočítat, kolik stojí energie peněz, musí znát její konečnou podobu a vyčíslit její množství. Energie je schopnost uskutečňovat práci. Fyzikální vyjádřením energie je schopnost pracovat, pohybovat se nebo zahřívat.

Elektřina

Elektřina je forma energie, která se vyskytuje v přírodě a je využívána pro mnoho účelů. Je to proud elektrického náboje, který se pohybuje po kovových vodičích. Může být vyroben elektrickými generátory, bateriemi nebo solárními panely. Elektřina se využívá k napájení domácích spotřebičů, osvětlení, počítačů a mnoha dalších věcí.

Elektřina má také jinou tržní hodnotu, než dřevo nebo plyn, i když třeba zahřejí úplně stejně. Asi nejpoužívanější energetickou jednotkou je 1 kWh (kilowatthodina), kterou člověk spotřebuje, když pro něj hodinu pracuje přístroj s výkonem 1 kilowatt.

V každodenním životě nemusí nikdo fyzikální názvosloví hlouběji rozebírat. Každý elektrospotřebič nese energetický štítek, kde lze najít jeho denní nebo roční spotřebu. Kolik stojí kWh fyzické lidské práce, kterou může vykonávat stroj? Asi 345krát víc než elektřina.

Cena kWh energie závisí na tržní hodnotě zdroje

O titul nejlevnější palivo soutěží uhlí a dřevo. Obě suroviny bývají účtované v hmotnostních nebo objemových jednotkách. Kolik stojí kWh jejich energie, se zjistí teprve po započítání výhřevnosti. Vychází cena kolem koruny za kWh, přirážku lze očekávat za dovoz, a navíc nějaký čas člověk stráví manuálním přikládáním tradičních paliv do kamen.

Samozásobování mají naprogramované moderní kotle na pelety, které patří do podobné cenové relace, jako uhlí a palivové dřevo. Většinu tuzemských domácností spíše zajímá, kolik stojí kWh plynu a teplárenského tepla.

Cena zemního plynuelektřiny závisí na vybraném dodavateli, kterého najde člověk v kalkulačce plynu a kalkulačce elektřiny.

Cena vody – Praha závisí na řadě faktorů, mezi které patří náklady na pořízení a údržbu infrastruktury, místní podmínky (geografická poloha a hustota zalidnění), vládní regulace a cena energií, typ služby a spotřeba.

Na rozdíl od fosilních paliv, tedy černého a hnědého uhlí, ropy a zemního plynu, elektrickou energii lze vyrábět, a proto má pravděpodobně perspektivnější budoucnost.

Jak jdou dohromady paliva z ropy a voda?

Velkoobchodní burza reaguje na bezpočet proměnných, bývá náladová jako příslovečné počasí. Klíčové postavení ovšem zaujímá ropa, která leckdy určuje hodnotu dalších komodit. Jejím zpracováním se získává například nafta, asfalt nebo benzín.

Také molekula vody má svoje místo v diskusích o uskladňování elektřiny. Přebytečnou elektrickou energií lze oddělovat od kyslíku vodík, a ten následně použít k výrobě syntetického (umělého) zemního plynu. Testovaná metoda dostala anglický název power to gas (P2G), volně přeloženo energie do plynu. „Voda je uhlím budoucnosti,“ snil o téže technologii už Jules Verne.

Od teorie bývá k praxi daleko. Ovšem žíznivý člověk nám poví, že voda má ze všech vyjmenovaných energií vůbec nejvyšší hodnotu, bez ohledu na aktuální skutečnost, kolik stojí kWh čehokoli na burze.

Jaký výkon má člověk?

Od mladší doby kamenné, kdy naši předkové většinou zanechali kočování a začali usedle obdělávat polnosti, umějí lidé celkem efektivně čerpat energii živé přírody. Od „průmyslové revoluce“ lidi dokážou poměrně účinně přeměňovat také sílu nerostů. Ale kolik stojí kWh našeho vlastního fyzického úsilí, bez pomoci uhlí a ropy?

Co je termín energetický otrok? Lidé vděčí za svůj životní standard přírodě, z níž získávají mnohonásobky svojí fyzické práce. Na každého moderního člověka připadají stovky až tisíce „energetických otroků“. Odborně řečeno je to poměr mezi energetickou potřebou a energetickou spotřebou. Lze to vysvětlit i tak, že pokud člověk spotřebuje více energie než potřebuje ve formě potravy, pak má jednoho energetického otroka.

Při porovnání ceny energií a lidské práce je důležité zohlednit nejen samotnou cenu, ale také další faktory, jako je například efektivita a dopad na životní prostředí.

Lidská práce je sice dražší než energie, ale je také efektivnější. Například člověk za hodinu práce zvládne udělat více, než by dokázala elektřina nebo plyn. Lidská práce má také větší dopad na životní prostředí než energie. Například výroba elektřiny a plynu produkuje skleníkové plyny, které přispívají ke změně klimatu.

Proto při rozhodování o tom, jaký zdroj energie použít, je důležité zvážit všechny tyto faktory.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang